Techniky dobového šermu

Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

O.T ale nemohl jsem odolat :D

KdF: Kunst des fechten
KdF: Kraft durch Freude :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Po nejake dobe se opet obracim na znalejsi s dotazem. Vcera jsme si vzali dyky a zkusili nektere techniky z Wallersteinskeho kodexu (opet dekujeme za preklad Revertaru). Zarazili nas zejmena dve akce:
fol 24.v
Nuže bodne-li ti někdo nahoře na obličej, tak popadni svou dýku do obou rukou jako předtím a zachyť na to ten bod. A běž s ním rychle dozadu za něj a klesni mu za jeho hlavu na krk, jak zde stojí vyobrazeno. Tak jej stáhneš na zem.
po zachyceni bodu a zvednuti obou rukou nad uroven hlavy ma souper dostatek casu mi levou volnou rukou vrazit do obliceje, co by asi nemelo byt. Tato technika je vubec takova zvlastni, ja se svyma 166 cm ji nedavam na cloveka pres 180 :doubt:
fol 26.r
Nuže stojí-li někdo proti tobě s dýkou a ty z něj máš obavy, tak běž vcelku okatě na něj a učiň, jako bys jej chtěl bodnou nahoře na obličej. A otoč se před ním dokola na svou pravou stranu a bodni jej dole do varlat, jak zde stojí vyobrazeno.
co děláme špatně, když při otáčení má soupeř dostatek času mě bodnout do zad?
Diky moc za rady.
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

cus chtel bych se zeptat jestli nekdo ma nejake zkusenosti s http://www.armaferre.cz/ zam par lidi co na ty seminare jezdi a celkem si to chvali a jde videt ze se i neco naucili , neni to scenika ale prakticke"bojove" uziti podle fechtbuchu, ale i presto nazoru neni nikdy dost :thumbup:
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od kakac »

fol 26.r
Nuže stojí-li někdo proti tobě s dýkou a ty z něj máš obavy, tak běž vcelku okatě na něj a učiň, jako bys jej chtěl bodnou nahoře na obličej. A otoč se před ním dokola na svou pravou stranu a bodni jej dole do varlat, jak zde stojí vyobrazeno.
co děláme špatně, když při otáčení má soupeř dostatek času mě bodnout do zad?
Diky moc za rady.[/quote]

Cau, myslim si ze mas 3 moznosti co je zle. 1. tempo - cakas moc dlho so svojou akciou a dovolis superovi dokoncit jeho akciu - ergo nerobis bod do guli indes.
2. menzura - si daleko od neho, ked ukrocis vyraznejsie tak sa de facto otocis za neho a nedavas mu moznost pichnut ta do chrbta - a zaroven si kryjes svojou pravou stranou supera.
3. oboje predchadzajuce :)

Mozno ale kecam, dyky som nerobil dlho.
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od kakac »

Bilajz napsal:fol 24.v
Nuže bodne-li ti někdo nahoře na obličej, tak popadni svou dýku do obou rukou jako předtím a zachyť na to ten bod. A běž s ním rychle dozadu za něj a klesni mu za jeho hlavu na krk, jak zde stojí vyobrazeno. Tak jej stáhneš na zem.
po zachyceni bodu a zvednuti obou rukou nad uroven hlavy ma souper dostatek casu mi levou volnou rukou vrazit do obliceje, co by asi nemelo byt. Tato technika je vubec takova zvlastni, ja se svyma 166 cm ji nedavam na cloveka pres 180 :doubt: .
Myslim ze v tomto pripade mas tiez problem so vcasnostou - nerobis to v superovom tempe ale das mu sancu zareagovat. Nie kazda technika je vhodna pre kazdeho. Tazko podla mna budes pacit za krk niekoho o vela vyssieho ako ty, alebo nejaku vazbu :). Ked ti nevyhovuje tak ju nepouzies.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Bilajz: .....A otoč se před ním dokola na ....... dýky vůbec neznám ale..možná tam nemá být to SE takže SE neotáčíš. :D
Tedy-já bych se neotočil. :D :D :D

Ruku otočit z horní polohy do dolní a bod na dolní sektor. :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od kakac »

Ruku otacas v lakti urcite. Najprv bodas z vrchnej polohy a indes stacas ruku v lakti do spodnej polohy a zasahujes. Myslim si ale ze aj tak treba vykrocit poriadne do prava pri tomto stucku.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

kakac napsal:Ruku otacas v lakti urcite. Najprv bodas z vrchnej polohy a indes stacas ruku v lakti do spodnej polohy a zasahujes. Myslim si ale ze aj tak treba vykrocit poriadne do prava pri tomto stucku.
ok,já z toho co Bilajz psal pochopil,že se snažíotáčet tělem dokola.
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Indy »

Oleš napsal:cus chtel bych se zeptat jestli nekdo ma nejake zkusenosti s http://www.armaferre.cz/ zam par lidi co na ty seminare jezdi a celkem si to chvali a jde videt ze se i neco naucili , neni to scenika ale prakticke"bojove" uziti podle fechtbuchu, ale i presto nazoru neni nikdy dost :thumbup:


Obávám se že jediné v čem píšeš pravdu, je že to není scénika. Ovšem praktické využití také ne. A nevěř každému, kdo jede na školu, přece nebude říkat že vyhodil peníze, zvláště když nemůže posoudit jiné nabídky.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Oleš: Víš na nějaké doporučení nebo nedoporučení bych nebral ohled je kolikrát hodně tendenční. :D
Myslím,že nějaké první lekce má AF zadara,tak se přihlas,źkus a uvidíš jestli Ti bude vyhovovat nebo ne.
Mě svého času nevyhovovala žádná škola šermu,protože mi nenabídla nic,co jsem chtěl dělat.
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

No ja bych se prave rad venoval sermu tak nejak spise z te strany funkcni nez scenicke ale nejak nevim kam jit nebo kde hledat nejake ucitele nebo skupiny s podobnym zamerem :cry:
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Kuno a Kakac: to bylo prvni jak jsem to delal, ale prislo mi to divny, takze jsem to pak zacal delat spravne. Dneska jsme to zkouseli znovu a opravdu to bylo v te vzdalenosti. Ty dyky se nam zacali libit, zvlast v tomhle vedru se s nima da vydrzet dyl ;) Ted to jeste nejak zakomponovat do sceniky, coz asi bude pakarna :crazy:
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Kuno »

Oleš napsal:No ja bych se prave rad venoval sermu tak nejak spise z te strany funkcni nez scenicke ale nejak nevim kam jit nebo kde hledat nejake ucitele nebo skupiny s podobnym zamerem :cry:
odkud jsi?
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Oleš
Příspěvky: 28
Registrován: 12 Ún 2010, 21:28

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Oleš »

jsem z ostravy šermu a obecně historii se nevěnuju moc dlouho asi tak rok chystám se v brzké době začít skládat i nějaký ten kostým
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od noxter »

Nevím přesně jaké zbrani se chceš věnovat, ale přímo v Ostravě vede šermířskou školu Roman Vaverka "Müschwerk" (dlouhý meč, tesák, pěstní štítek), bohužel tento týden je poslední lekce a další začnou až po prázdninách. Jinak na školu ArmaFerre, jsem zatím slyšel jen negativa, osobni zkušenost ale nemám. Pokud bys potřeboval s něčím poradit není problém, můžeme někdy sednou na pivo jsem taky z Ostravy.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti