Techniky dobového šermu

Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Urcite, zajimaj me hlavne ty drevcove zbrane, bud Praha nebo Brno zda planuje.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Indy »

Nerozumím otázce. Sháníš info, jestli plánuje semináře v Praze a Brně? Chápu to dobře?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Jo presne tak :-)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Indy »

Zítra mu zavolám.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od LosPedros »

Reaguju se spožděním, nemohl jsem se dříve dostat k počítadlu.
Indy napsal:Petr Matoušek začíná učit i v Olomouci. Mám se ho optat?
Určitě. Z Ostravy do Olomouce to není nijak dramaticky daleko, takže by jsme nějaký ten nárazový seminář uvítali.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Siegfried »

Petr Matoušek je dobrá volba :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Indy »

Nebere telefon. Asi je zas někde v Číně
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Artuš
Příspěvky: 15
Registrován: 06 Ún 2009, 12:45
SHŠ: SHŠ Bellators

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Artuš »

LOS PED...Neni v čine,je rozlitanej mezi Prahou a Olomouci,zalozil se novy klub Ringen-str. zapas,vychazi z prelozenych textu add.,seminar na drevce byl zrusen,tuto sobotu je u nas pod vedenim M.Turecka Rouru vykendovka-mas zajem?Mam se zeptat Mastra /matousek/na dalsi seminare? Mel by nasledovat dlouhy mec. A.

-- 19 bře 2010, 15:28 --

Bilajs---Mastr jezdi kazdy ut. do ´´Prahy-tam vede tyto tren. (Ringen).Zjisti kolik by vas bylo na ty drevce-urcite se s nim da domluvit novy seminar,jak jsem uz psal ty drevce jsou zrusene-mala ucast.A
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od LosPedros »

Artuš napsal:LOS PED...Neni v čine,je rozlitanej mezi Prahou a Olomouci,zalozil se novy klub Ringen-str. zapas,vychazi z prelozenych textu add.,seminar na drevce byl zrusen,tuto sobotu je u nas pod vedenim M.Turecka Rouru vykendovka-mas zajem?Mam se zeptat Mastra /matousek/na dalsi seminare? Mel by nasledovat dlouhy mec. A.

-- 19 bře 2010, 15:28 --

Bilajs---Mastr jezdi kazdy ut. do ´´Prahy-tam vede tyto tren. (Ringen).Zjisti kolik by vas bylo na ty drevce-urcite se s nim da domluvit novy seminar,jak jsem uz psal ty drevce jsou zrusene-mala ucast.A
Tenhle vikend uz je v pytli, v sobotu jdu na ples. Takhle pružně reagovat asi neumím :) Ale díky za pozvání.
Ale o další semináře bych měl určitě zájem. Zrovna dlouhý meč bych určitě využil. Takže pokud by bylo možno, rád se zůčastním. Je ale třeba brát v potaz, že v kunstu jsem celkem začátečník (pokud ne naprostý neznalec).
Artuš
Příspěvky: 15
Registrován: 06 Ún 2009, 12:45
SHŠ: SHŠ Bellators

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Artuš »

Byl by problem mi na mail poslat tvuj tel.? U pc nejsem casto,tak muzu reagovat rychleji,s Mastrem se vydivam tak 2x v tydnu na tr.-kolik by vas bylo na ten seminar(dl.mec)? mail..lugaru.vlk@seznam cz.Seminare jsou stale,bud se realizuji vOl./v Ringen klubu,nebo zaridime sokolovnu.Mej se A
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Bilajz »

Dneska jsme s Kuretem zkouseli neco podle Wallersteinského kodexu. Nemohli jsme se shodnout na tom co je mysleno tim mekky nebo tvrdy (napr strana 6)? Jde o to kterou casti cepele kryju/sekam nebo jde o to zda protivnikovi zustanu proti jeho seku pripadne jdu hned dal?
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od LosPedros »

Bilajz napsal:Dneska jsme s Kuretem zkouseli neco podle Wallersteinského kodexu. Nemohli jsme se shodnout na tom co je mysleno tim mekky nebo tvrdy (napr strana 6)? Jde o to kterou casti cepele kryju/sekam nebo jde o to zda protivnikovi zustanu proti jeho seku pripadne jdu hned dal?
Jsem v terenu a nemem teď přístup k literatuře abych si to ověřil, ale tuším že zákežitost tvrdý/měkký, je postavena na tom, že když se ocitneš ve vazbě a cítíš tlak na soupeřově čepeli, tak povoluješ a můžeš seknout pod/nad čepelí. Zkrátka když cítíš, že jeho vazba není pevná, tak mu ji tam jebni, a když se tě snaží přetlačit, tak naopak povol a dupni ho jinam.
No je to celkem laický a nevím jak moc přesný výklad, ale on mě snad ještě někdo opraví :)
EDIT: 9.4.2010 6:45
Tak teď jsem se podíval do toho Wallersteinskeho kodexu, a tam to vyznívá ještě trochu jinak. Swech a sterk jsou části čepele (v systému magistéria tenčí a hrubí). Takže krom výše zmíněného půjde ještě o vzdálenost, ve které se potkáváte a o to v jakých částech čepele se potkáváte.
Majlo
Příspěvky: 9
Registrován: 25 Črv 2009, 08:35

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Majlo »

Bilajz napsal:Dneska jsme s Kuretem zkouseli neco podle Wallersteinského kodexu. Nemohli jsme se shodnout na tom co je mysleno tim mekky nebo tvrdy (napr strana 6)? Jde o to kterou casti cepele kryju/sekam nebo jde o to zda protivnikovi zustanu proti jeho seku pripadne jdu hned dal?
Ak mas na mysli hart/weich tak ide o "vycítenie" ako drží súper meč vo väzbe. Či je vo väzbe tvrdý a ja nebudem vediet zaútočiť cez jeho zbraň alebo je vo väzbe mäkký a útok cez jeho zbraň sa mi podarí. Tažko sa to takto všeobecne popisuje. Napiš s ktorým kusom konkretne máte problém.

Inak byť vami radšej by som si na šerm dlhým mečom naštudoval Ringecka alebo Danziga.
Avatar uživatele
LosPedros
Příspěvky: 169
Registrován: 10 Bře 2009, 07:36
SHŠ: http://rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od LosPedros »

Majlo napsal:Inak byť vami radšej by som si na šerm dlhým mečom naštudoval Ringecka alebo Danziga.
Mohl by jsi to trochu rozvést? Proč jmenuješ zrovna tyhle dva? A proč ne třeba Meyera, nebo Talhofera?
Majlo
Příspěvky: 9
Registrován: 25 Črv 2009, 08:35

Re: Techniky dobového šermu

Příspěvek od Majlo »

J. Meyer písal svoju knihu v dobe keď šerm dlhým mečom bol už hlavne "športovým zápolením". Je to síce dosť obsiahle dielo ale toto je tam cítiť (napr. prelhaw). H.Talhoffer sa od Liechtenauerovskej línie KdF dosť odklonil. Z tohto pohľadu je to vec osobnej preferencie - študovať radšej najprv knihy ktoré sa KdF pridŕžajú konzervatívnejšie.
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti