Vyroba praporu

scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Budte pozdraveni, pratele z Ceskych luhu a haju.

Chtel by se Vas zeptat na par veci ohledne vyroby praporu. Funkci hledat jsem pouzil, ale bohuzel neprinesla zadne uspokojive vysledky. Soudim, ze tematicky by to mohlo patrit sem, ale pokud ne, tak to prosim presunte jinam. Ted k samotnym otazkam..

Zajimalo by mne:

- z jakeho materialu se prapor vyrabel? Pro upresneni rekneme na prelomu 14-15.stoleti.
- jakym spusobem by jste postupovali u praporu odvozeneho z rodoveho erbu Cimburku? Slo by o tvar tzv. banner - obdelnikovy tvar s dlhouhym volnym cipem na vrchu. Vzor budou tvorit tri rady stribrneho cimburi s cervenymi stinky (tj cervenym podkladem). Co mne napada jako prvni je samozrejme udelat cervenej podklad a cimburi tam nasit, ale nejsem vubec znaly postupu vyroby, tak se radsi zeptam.

Predem diky za Vase hodnotne prispevky :)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

Pokud myslíš tento vzor http://radekpl.rajce.idnes.cz/Turnaj_kr ... C_3282.jpg, tak bych to udělala z hedvábného saténu, technika "patchwork" :)
Je to na tom obrázku docela vidět, vždycky máš pruh červený, puh kostičkovaný, pruh bilý, pruh kostičkovaný (pozor, posunutý oproti tomu prvnímu) pruh červený a tak pořád dál... A nebo na bílý podklad můžeš to červené namalovat, ale víc se mi líbí to sešívání (pokud si pořídíš rotační nůž na látku, tak to bude pěkně odsejpat)...
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Na rajce se z prace nedostanu, ale podle popisu je to presne ten prapor, o ktery mam zajem. Co se tyce malovani, pouzivalo se to vubec? Nebo je to jenom moderni KM vymysl? Pokud se to pouzivalo, mohl bych se zeptat, jake barvy idealne pouzit, abych se mohl ohanet LH vlajkou? :)

Ja bohuzel do siti a vyrobi latkovych veci vubec nevidim, ale tak.. Erschrickestu gern, kain Haften nÿmer gelern :)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

Malovalo se, asi bych to viděla na to, že si umícháš olejové barvy z pigmentů, nikdy jsem to nedělala, ale hádám, že budou mít lepší odolnost proti dešti než bílková tempera, ale musíš pak počítat s tím, že prapor ztvrdne. Já bych jej radši udělala sešívanej, to by pak mělo vydržet věčně :)
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Asi mas pravdu, rekneme tedy, ze budu sesivat :) U techniky patchwerk jde o to, ze si udelam jednotlive pasy a ty sesiju k sobu, pruh za pruhem? Nebo ty jednotlive pruhy budu nasivat na nejaky podklad? Pocitam, ze to bude asi moznost 1, protoze moznost 2 bych musel udelat z kazde strany, to by byl prapor ze by povalil i strom. :)

Ten saten.. to bude chtit asi vyssi gramaz, ze? Jemnejsi sateny se hodne zatrhavaji a musi se o ne dost pecovat, alespon co jsem nastudoval.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

Jj, sešíváš ty pruhy k sobě, možná by asi než ten satén bylo lepší použít dupion, ten bude odolnější (nebo taft, ale ten teď Zuzka nemá) záleží na tom, jak to chceš mít lesklé :)
Avatar uživatele
Anička
Příspěvky: 135
Registrován: 11 Črv 2008, 16:56
Místo/Bydliště: Litol
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Anička »

Docela pěkné hedvábí mají v malířských potřebách přímo u tram. zastávky Šumavská - gramáž je celkem přijatelná (prý největší jaká se u nás dá sehnat, tvrdila paní prodavačka) - když se obarví, ještě zesílí. 150m šíře, 1m stojí 190Kč. Ale na tenhle typ praporu bych to asi nedoporučovala, vazba není tak "hutná" a kdyby se třeba našívalo na červený podklad, bude to prosvítat... Ale asi si to chce ošahat :)
Jsou tři věci, které neschováš. Lásku, koně a kašel :)
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Mahy »

Napiš Maršálkovi- pár praporů malovaných na hedvábí už vyrobil.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Ja si to leskle prave nedovedu predstavit. Vsechny vlajky, ktere jsem kdy na akcich videl, byli matne. Prislo mi to jako nejake lnene platno nebo tak. Ale to jenom od pohledu, bohuzel jsem to predtim nepotreboval a nejak to bliz nezkoumal :(

Ale samozrejme dam na Vas, mate s tim jiste vic zkusenosti nez ja (tj zadne:D).

Mahy: Napisu, dik.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

S tím hedvábím, co sem tahají na malování je problém, většinou je dost průhledný a má tendence nedržet ve švu, takže se pak musí podložit, to už je lepší vzít dupion, co říkala Zuzka, tak se prapory nejčastěji dělají z taftu, to co mají ve výtvraných potřebách bývá pongé a nebo tvil.

PS: s Maršálkem jsme ty "LH barvy" řešili, normálně dělá modelářskejma a já barvama na textil ;) Protože jsme nepřišli na žádný osvědčený postup, jak to udělat tak, aby to vydrželo, většinou je s tím dosti práce. Jinak jsme to řešili tady http://www.hradeckydvur.net/forum/viewt ... f=12&t=180
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Velice zajimava rozprava, dekuji za odkaz. Rozhodl jsem se, ze to budu resit tim patchworkem. Nechci aby to bylo prilis leskle, takze volba bude nejspis ten dupion? Rozmery bych videl na metr sirka, metr a ctvrt vyska plus ten dlouhy vocasek nahore :) Bude to totiz jezdecky prapor, takze zadna ozrutna monstrozita. Kazdopadne diky za pomoc.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

Dupion vypadá na praporu pěkně, lze jej objednat tady http://sartor.cz/, kdyžtak napiš, omrknu vzorník o víkendu v reálu a pak napíšu, který by se hodily ;) Ale spočítat si to budeš muset sám... To sešívání je u tohohle asi nejjednodušší a myslím, že bude i pěkně vypadat, kdyžtak si pak projdi ty fotky z turnaje a juknu na tu dlouhou bojovou sukni, co pan z Cimburka má a pak se rozhodni.
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

Promyslim, spocitam, napisu. Sartor samozrejme znam, muj primarni zdroj pro brokaty a len. Zejmena prednedavnem jsem koupil krasny cerveny brokat se zlatou floralni vyzdobou, mam z toho jiz udelanou vrchni vrstvu arming coatu a vypada skvostne. Az dokoncim zbytek kostymu, klidne poslu na sartor fotografie, dlouho tam v galerii nic nepriblilo :)

Pak napisu rovnou na obchod nebo ti poslu soukromou zpravu?
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od Dášenka »

Jde mi o to, abys pak měl tu správnou červenou ;)
Aby tahle nebyla trošku "modřejší" než by bylo potřeba http://www.sartor.cz/product_info.php?c ... cts_id=230, tak já na to o víkendu na Libušíně mrknu a pak ti pošlu SZ a pak si objednáš, třeba má Zuzka ještě nějaký pěkný červený "pod pultíkem" :D
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Vyroba praporu

Příspěvek od scarvein »

To by bylo skvele, diky. Pokud to uspesne usiju, tak nekdy prijedu do cech zamavat tim praporem na nejakou Vasi akci. :)
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti