Městská milice

Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Městská milice

Příspěvek od Malej »

Ahoj! Potřeboval bych poradit ve věci,která mě vyloženě nezajímá,ale slíbil jsem kamarádovi,že se mu s zkusím něco zjistit a pozeptám se. Vybral si kostým člena anglické milice města Spennymoor roku 1350 - 1400. Zajímá ho výzbroj a výstroj,kterou mohl tehdejší voják mít. Co se týče kostýmu: existovala v té době v anglii něco jako uniforma? Pokud ano,byl to svrchní šat nebo pouze "označení" na šatu,aby bylo poznat,že patří k danému městu? Věřím,že pokud někdo poradí vyplynou z diskuze další otázky,které jsem od začátku hned nechtěl uvádět. Díky za jakoukoliv odpověď.
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od narvek »

Jukni na LH.cz (sakra Radim mě zabije), tam se to už řešilo ve Vrcholném středověku. Jinak uniforma jako taková neexistovala, spíše jednotící barvy, symboly, platba v látkách místo peněz apod. Jinak nevim nakolik existovaly v Anglii městské milice. Města tam neměla takovou sílu jako třeba v Itálii a tak se spíš jednotky sestavovaly skrz šlechtu za toto zodpovědnou. Město, spadající do určité oblasti vyslalo muže, které mělo poslat a jejich řazení už nebylo v jeho moci...Přibližně tak, města v této době nejsou mojí silnou stránkou. Jinak pokud chceš kontakt na člověka, kterej má docela zmáklou odvodovou "povinnost" v Anglii v této době napiš mi SZ.
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od Radim Vaňousek »

narvek:
LH fórum mi absolutně nevadí. ;) ukradl jsem jim jedno odvětví, abych se o něj mohl starat a trochu ho posunul kupředu. De facto je Brodec takovej dceřinej web.

Jinak další osoba, která má Anglii v malíku, je Hawkwind.
Zeptej se ho třeba via "ajsíkjů" 399759217.
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Městská milice

Příspěvek od Malej »

Podařilo se mě zjistit jak vypadal znak města na http://www.civicheraldry.co.uk. Ovšem nevím z jaké doby je. V každým případě se zkusím pozeptat Hawkwinda.
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od narvek »

Obrázek

Pokud myslíš tento obrázek erbu Spennymoorské městské rady, pak doporučuju všimnout si této věty:
Granted 25th March 1952, to the Spennymoor Urban District Council.
erb byl udělen v roce 1952
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Městská milice

Příspěvek od Malej »

JOjo. To je přesně von. To je totiž to jediný co jsem mu našel. Přímo na městských stránkách nic není,ale i kdyby stejně bych potřeboval vědět,jak to bylo s tím odíváním městských milicí. Večer budu psát mejla Hawkwindovi a doufám,že budu v pátrání dál.
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od Jan z Siecina »

Nechcete dělat třeba Německo nebo Čechy? Anglie je docela daleko... :)
Amor patriae nostra lex.
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Městská milice

Příspěvek od Malej »

No mě by Německo lákalo (třeba Munster z osobních důvodů),ale není to pro mě-prokazuji službu kamarádovi. Ten by si rád vybavoval na člena městské milice v Anglii. Proč to nevím. Krom toho,že nemá internet a proto to za něj vyřizuji já. Informace nemám,kde shánět a sám mám práce nad hlavu (dodělávám skoro tři kostýmy zaráz). :(
Avatar uživatele
Pupek
Příspěvky: 443
Registrován: 24 Lis 2009, 23:54
SHŠ: Rawen, Slánská rota
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od Pupek »

Zdravím,
se skupinou jsme se rozhodli ztvárnit městkou hotovost a vybrali jsme si tu Slánskou, konkrétně pak okolo roku 1474 a narazili jsme na jeden zásadní problém a tím je značení. Na LH fóru jsem narazil na zmínky o tom, že nemáme žádné dochované záznamy o značení městských milicí ve střední Evropě. Tak bych se rád zeptal, jestli už tento problém někdo neřešil a pokud řešil, tak jak ho vyřešil? Jestli je třeba reálné, aby se městská slánská hotovost značila stejně jako Švýcarské kantony, nebo používali nějakou formu tabartů?

Předem díky za odpověď.
Personal punishment is good and necessary!!!
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Městská milice

Příspěvek od hawkwind »

Zdar, Imho v anglii ta města neměla takovou moc. Ten verbovní systém a nařízená cvičení výborně fungoval pro lukostřelce, ale Man at arms se očekávalo že bude budto šlechtic, nebo aspirující šlechtica to byli lepší lidi (už vzhledem ke startovním nákladům) a ti by nedělali městskou milici..
Nejsem si jistý nakolik ozbrojené síly si město jako takové smělo svolat, protože problémy vojenského charakteru musel řešit královský úředník a ten měl ty možnosto svolat milici, ale královskou, nikoli městskou.

(Na tohle období už si nejsem jistej, ale pokud nepropukla válka, tak král směl držet ty lidi 40 dní a pak mohli odejít zase domů - viz Haraldovi potíže když řešil hned dvojí invazi do anglie.)

Zase - různé loupežné tlupy, ohrožení i od nájezdů na pobřeží - řešil bud´příslušný baron, nebo královský úředník najmul profesionální jednotku, aby lupiče vylovila (což bylo časté zaměstnání veteránů z válek ve francii) (Tedy jedno i druhé).

Čili sociálně to tam vypadalo trochu jinak. Pokud chce tvůj kámoš dělat něco takového tak by pracoval pro krále, skrze šerifa, který by mu velel a město by na to platilo - takhle nějak ten systém fungoval v míru, kdy se jednalo o více méně policejní práci.

Když spolu angličané válčili, tak to byla záležitost šlechty, kolik lidí si kdo sehnal a najmul, ona tam měla šlechta obrovskou moc a proto města v téhle oblastni nikdy moc nevynikla. (I když obchodně ano a ty záležitosti kolem cechů a práv na různé výnosné kšefty apod. tam byly velice rozsáhlé a spletité.)

Později během válek růží sice válčili poměrně špatně vyzbrojené a vystrojené "peasant" armády, ale to byly války mezi šlechtickými rody. Go figure.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Městská milice

Příspěvek od Chomi »

Milice je spíše cizí výraz, u nás lze mluvit o městské hotovosti, což je ale vlastně to samé.
Takže Slaný měl městskou hotovost jako každé královské město.
Jednotný oděv či rozlišovací znamení asi nebyly, ale městské znaky byly třeba na pavézách a na korouhvi.
U Švýcarů byly ty rozlišovací znaky asi obvyklé proto, že že Švýcaři se velmi často nechávali najímat jako žoldnéři. Češi taky, ale příslušnost k městu přitom nehrála žádnou roli - což u Švýcarů možná ty kantony hrály, ale do toho nevidím.
Avatar uživatele
Pupek
Příspěvky: 443
Registrován: 24 Lis 2009, 23:54
SHŠ: Rawen, Slánská rota
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od Pupek »

Mě jde třeba o to jestli je možné nebo dokonce nějak doložené, že by voják měl znak města na svém oděvu, popřípadě alespoň velitel, aby reprezentoval. Myslím, že znak města na by mohl být pravděpodobnější než stejně barevný oděv, nebo jeho část.
Personal punishment is good and necessary!!!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Městská milice

Příspěvek od Siegfried »

Pupek:
Asi takhle, stejné oděvy mohly být pokud byly z nějakého důvodu pořízeny na obecní náklad či hromadně, tedy třeba na uvítání krále nebo prostě se město chtělo někde prezentovat. Pak to být mohlo a asi bylo ikdyž proto nemáme konkrétní záznam. Jak by oděvy vypadaly je druhá věc. Mohly být v městských barvách a mohly být také úplně jiné, zase záleží na účelu prezentace. Střihově lze asi vycházet z heraldických oděvů bežných v té době, či z běžných oděvů obecně.
Dále je potřeba si uvědomit kdy by se nosily a kdo by je nosil. Koncem 15.stol. většinou už hostovostí povinní měšťané nikam za hranice města netáhli, spíše místo sebe najali náhradníky které buď vystrojili, nebo použili jejich vybavení. Ale pokud se najmutí provádělo hromadně přes městskou radu a pak se mohlo odhlasovat i nějaké dovystrojení. Stějně jako vybavení věcmi z městské zbrojnice a pod.
Předpokládal bych, že mohl mít hejtman erb města na oděvu, ale i nemusel, zase je mnoho variabilních situací. Záleží na osobě hejtmana, často to býval profi voják na smlouvu, často i urozený. Ale pokud byl městský patriot najmenovaný radou a pyšný na svou funkci mohl si nechat ušít dost drahou jednoúčelovou věc...
Na korouhvích a pavézách jak se píše výše byly asi určitě.
U Švýcarů měli kantonální oděvy hlavně vlajkonoši, trubači a pak předpokládáme, že patrioti. Ale obecně jich nebylo v houfci asi více než 30%-40% (všimněte si, že se jedná o kantonální oděvy, nikoliv městské, ikdyž lze říct, že každý kanton měl jedno významné město s kterým tak trochu na venek splýval.)
Tak jak jsem řekl výše můžete v tomto směru předpokládat, ale nejprve bych nabádal prameny u městě co jsou k nalezení. než bych se pustil do předpokládané rekonstrukce. Slaný bylo myslím v těch letech královské město že? Víte kdy vykoupili rychtu? Máte nějaké informace o městské radě? Dále pak pomohou i informace o událostech, lokální války, tažení a pod.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Puchejř
Příspěvky: 300
Registrován: 03 Lis 2009, 10:24
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Městská milice

Příspěvek od Puchejř »

Za poklesu ústřední moci vzrostla váha městské rady, kompetence rychtáře se přesunuly do oblasti bezpečnosti a soudnictví. Po nevyjasněných nárocích ke slánské dědičné rychtě se jejím vlastníkem stalo v r. 1464 město, které ji vykoupilo za 900 kop českých grošů od Bořity z Martinic a jeho manželky. Formálně se tím legalizoval stav, trvající již celá desetiletí. - Toliko historie, ale jelikož vím, co má Pupek na mysli, tak to chci trochu přeformulovat. Jedná se o to jestli někdo nemá konkrétní důkaz o používání insignií koaličních měst Louny - měsíc, Žatec - slunce, Slaný - hvězda. Protože v r.1482 tato města přistoupila k někdejšimu spojenectví - odtud to kantonální přirovnání.
Na Papui-Nové Guinei je prý jistý kmen, kde když se lovec příliš chvástá svým úlovkem zbytku kmene, zabijí ho a zaženou zlého ducha bubnem vyrobeným z jeho kůže.
Nesmyslná pověra to ano, ale dá se to někdy pochopit.

Dr.Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Městská milice

Příspěvek od Malej »

František Hoffmann - Středověké město v Čechách a na Moravě . Sežeň si novější,rozšířené vydání. www.nln.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti