tyče ke stanu

Odpovědět
Sáďa
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Dub 2009, 15:34

tyče ke stanu

Příspěvek od Sáďa »

můžete mi někdo poradit nejvhodnější dřevo na stanové tyče? co takhle javor, je krásně rovný?
Avatar uživatele
Svenbjörn
Příspěvky: 69
Registrován: 21 Črv 2009, 20:00
Místo/Bydliště: v srdciach krásnych slečien...

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Svenbjörn »

A čo takto smrek. Pevný, ľahký a lacný.
Dobrý kostým z teba alkoholika nespraví.
výroba kapsičiek: https://www.facebook.com/Kapsy-a-me%C5% ... /timeline/
Sáďa
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Dub 2009, 15:34

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Sáďa »

tak abych nějak završil téma, které jsem omylem otevřel jako samostatný...
jelikož jsem usiloval o LH vzhled, rozhodně jsem nechtěl soustružený, výše doporučený "smrek" anebo borovici z "Hornbachu". A kdybych je šel uříznout do lesa tak si zadělám na problémy se smůlou a suky.
Z křivoklátských lesů jsem si přivezl javor, který byl relativně rovný, tak jsem zvědavý co začne dělat až bude vysychat, zatím prdla na konci jedna tyč..
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Mahy »

Nechci být za rýpala, ale oni v té době zcela běžně soustružili. Představa, že historické musí být nutně křivé, sukaté atd. je mimo. Pokud už máš na stan, patrně budeš mít i na tyče. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Galion »

Soustružili, ale zeptejte se stolařů na jakých strojích, jaký průměry a délky. Co jsem zatím viděl pár historických (nebo "historických" ) soustruhů, dvoumetrovou tyčku ke stanu na tom neuděláš. Reálnější bych viděl opravdu buďto kmínek nebo trámek, ručně otesanej sekerou. A pokud to má vypadat opravdu středověce, bude to otesaný pěkně do hladka.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Siegfried »

Také jsem mírně skeptický k soustruženým tyčím, přijde mi to jako dost dlouhé na obyčejný soustruh který i poměrně "házel" a výrobně zbytečně složité. Každopádně pokud víme, že na ratiště dřevcových zbraní se používalý kmínky mladých listnáčů, které se opracovaly pořízem případně sekerou, předpokládal bych řešení podobné.
Myslím, že uvažovali spíše takhle a ne tolik strojně jako my. Fortel bych viděl spíše v poctivosti provedení a případných řezbách a zdobení tak.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Sáďa
Příspěvky: 3
Registrován: 10 Dub 2009, 15:34

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Sáďa »

no, asi bych měl nejdříve napsat k jakému vlastně stanu. Nechal jsem si ušít áčko s apsidami na obou stranách (použitelnost s přimhouřením očí 12-15st., jedna bočnice výklopná pro možnost vytvoření stánku nebo "open office" v horkých dnech. Tyče pro vztyčení áčka jsou potřeba tři -2 stojiny a jedna do hřbetu.. a dvě pro výklopnou bočnici.
Takovýto typ stanu mohl být přístřeškem pro zásoby nebo nocleh nižších družiníků pána, který spal v loukoťovém stanu. Z toho odvozuji, že pro tento typ stanu se tyče nevozily ale udělaly se ad hoc na místě tábora, u loukoťových stanů samozřejmě byly tyče "stabilní" tedy možná i soustružené.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: tyče ke stanu

Příspěvek od Mahy »

No já si naopak myslím, že pokud by jsi pokaždé hledal na místě X tyčí pro X stanů tak nevím nevím. Navíc najít tak pěkné klacky aby ti stan nevisel jak když vypadne kravě z huby....
Přijde mi to nelogické. Stejně by jsi vezl stanovou plachtu, lana.

Nějakou provizorku na místě si dovedu představit u prosté plachty- najdeš dva čagany, nebo větev stromu přes kterou to přetáhneš atd. Ale áčko s apsidami, kde ty tři základní tyče tvoří nosnou kostru- to už chce buď tesařskou práci na místě nebo tyče s sebou.

Ale podloženo to ničím nemám, jedná se pouze o můj subjektivní pocit. ;)
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host