Vybavení vojáka na tažení

Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

Tomuhle dobře rozumím ;)
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Czernozub »

Já bych chtěl někdy v dohledné době ozkoušet nošení v "seníku", tedy velkém pytli do kterého člověk nahází všechny krámy, a na místě(je-li) nacpe seno, slámu, apod. Když se svážou protilehlé konce, vznikne z toho ranec, který se dá nést zavěšený přes rameno. Relativně dobré zkušenosti mám i s usárnou, umotanou prostě z té mojí podložky na spaní, převázané koženým řemenem, jen jsem trochu nevychytal popruhy. Doloženou jí mám z 15. století ikonograficky(viz. Dragon 11 tuším) Ovšem zůstávají nevýhody jako u normální usárny. Docela pohodlné je i nošení na holi, a to i na těžší bágly. Jen to člověk namůže mít někde na konci jak český honza, ale mít samotný pytel mít jakoby na zádech, a tu tyč na prsou, takže na rameno to moc netlačí, za to spíš na klíční kost.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Ignac »

Maršálkovým výletem z roku 2008 a vybavením na něj jsem se já osobně inspiroval, jen jsem si nabyl jistý tou měkkou tornou. Ale třeba bez kápě bych fakt nešel. Zabránila těm nejhorším otlakům i nachlazení.

Jinak s tím množstvím harampádím se mi to nezdá, ještě před odchodem jsem sice vyhodil z nůše jednu deku, že jich mám až dost, a zvládnul jsem to, ale že bych měl mít ještě míň věcí? To už jedině, že bych nebral přiblu nebo sudlici...

A ten slamník, zkoušel jsem si ho vyrobit, dokonce ho i používám, ale na dlouhé přesuny to není. Mám vylepšenou variantu, která má otvor uprostřed, takže jakmile ho přehodím přes rameno, nic se mi nevysype a má to široký popru a dobře se to nosí, ale je to moc velké, dluohé vpředu i vzadu, neforemné a tím pádem i nepohodlné...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Galion »

Jo, kapuce je k nezaplcení. Když fučí v -15 větr do xichtu, je to to jediný, co udrží obličej na místě. Ty deky a kože mám nacpaný v pytli, kterej se pak dá využít na zafixování noh. Nohy se omotají koncem deky a strčí do pytle. Člověk se tolik neodkope a je citelně tepleji.
Jinak osobně se mi zdá tahat věci na převlečení a další krámy docela zbytečný. Možná suchou košili poud je zima, ale tahat kompletní druhej mundůr... Notabene bych si nebyl jistej, že jako obyčejný bezprizorník bych druhý oblečení měl.
Ohledně toho, že na většině obrázcích vojáci zavazadla nemají - nemají. Na posledním landsknechtským vandru jsme zkoušeli přesvědčit naše kampfrau, že by braly zavazadla i pro nás, když my se vláčíme se zbraněma... No, je jiná doba. Úspěch byl už to, že byly natolik laskavé, že nám vzaly jídlo. (Což není málo, v dnešní době.)
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Maršálek »

;) Nehledal bych v tom unifikaci, prostě co každému vyhovuje. S ohledem na vždy individuální a specifické podmíky bude přesun vypadat pokaždé trochu jinak a stejně tak i vybavení. Naložit si věci na vůz v rámci přesunu vojenské jednotky a spát po chalupách, namísto ve stanech, nebo na zemi, je ideální stav, nikoli standart. Někdy si to zbytečně komplikujeme, když v rámci svého koníčku hledáme to jediné a pravé dobové řešení ;)

Ostatně správný voják je vždy nespokojený voják a já dobře vím, o čem mluvím :badgrin:
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Ignac »

Galione, narazil jsi na zajímavou věc. Zafixování si nohou, aby ses neodkopal. Taky s tím doteď bojuju a několikrát jsem si říkal, jestli se fakt nesešívaly deky do pytlů, aby vznikl spacák. Mě by to třeba hrozně pomohlo. A klidně bych ho přes den používal jako zavazadlo... Víte někdo něco o středověkých spacácích?

A ad tahání hadrů na převlečení... Siegfried dobře poradil, že v zimě se vyplatí mít ne lněnou, ale vlněnou košili, která hřeje i propocená, pokud není svrchní vrstvou. Možná to má něco do sebe. Všude vlna a člověk sebou nemusí tahat dva svrchníky. Ale protože třeba my chodili celou dobu v prošívkách, které jsme pak hodili pod sebe, věci na převlečení jsme si vzít museli, jinak bychom spali nazí :albino:

A že je voják tvor nespokojený, to dnes umí rekonstruovat kde kdo, škoda jen, že už se málokomu chce do poslouchání rozkazů...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Grum »

když se nad tím trochu zamyslím, tak už jsem odchodil takovýchhle výletů celkem dost (ať už fantasy, RS, PS) a dal bych za pravdu maršálkovi, s vybavením je to individuální a taky žádný pochod nebyl stejný.
"Spací standard" byly 2 deky, ze teplých letních nocí vyjímečně jedna, naopak v chladu přibyla ovčí kožka, když jsme byli třeba v únoru, tak 2 (možná se to nezdá velký přírůstek, ale navíc za mrazu přibude teplení se k sobě, které jindy všichni zarytě odmítají:)). Skoro vždy jsem měl košili na převlečení, pokud to bylo trochu "vojenské", tak k prošívce na výměnu doublet/tuniku.
Pokud člověk nebral ty kožky, stačil bandalír z dek, náhradní oblečení a nějaké jídlo se dalo do něj. S kožkama šel dělat balík navíc, nebo se to dalo na krosničku. u té je potřeba omotat spodní příčku, často tlačí do zad (podobně jako spodek nůše) K tomu se dalo použít třeba to náhradní oblečení.
Vždycky se hodilo žebradlo na drobné věcí, doplňky oblečení, jídlo a jídelní potřeby. + nějaká nádoba na vodu. Ta v zimě skoro vždy zamrzá, je potřeba ji něčím nadopovat (zažil jsem výlet, kde nezmrzl jen rum a whisky, ale na žízeň to moc není).

-stejně mi to přijde relativně vytržené z kontextu, resp. je třeba si vymýšlet nějaké zápletky, proč vlastně se tyhle skupinky někam táhnou s veškerým vybavením "na hrbu".
nemáme vozy a rekvírování stodol a žrádla se dnes moc nenosí.

S tou větší výdrží atp. to může a nemusí být pravda, často jsou ty denní pochody celkem malé, 10-20km, velké jednotky se prostě vlečou pomaleji než jednotlivci. ale jsou tuším i extrémy kolem 200km/5dní v tisícových počtech.
Nejextrémnější v tom byl pro mě pocho na loňské cvičení, prošívka, přilba, přední plech, voda, deky, nějaké jídlo - neměl jsem hlavní zbraň - 50km za cca 12h. jde to, ale asi ne denně (resp. jsem si v noci blbě šlápnul a druhý den jsem sotva pajdal)

Obecně se mi dnes zdá největší problém psychika účastníků - dělají to "dobrovolně", nemusí nikam jít, dorazit. Často máme problém si odpeřít vymoženosti na které jsme zvyklí a podstupovat nějaké nepohodlí.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Abďa »

Broďaně, a není to málo? když vezmu 1,5 metru, to je šmajchlplatz pro pár...a kde máš děti? My kvůli dorostu děláme 2x2mětry skládací letiště. Pro tří akorát aby se mohly kopat :) :violent1: to je na pováženou :wave:
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Broďan »

Abďa napsal:My kvůli dorostu děláme 2x2mětry skládací letiště.
Vzhledem k tomu, že jsem byl zvyklý spávat dlouhá léta stočenej na psí kožce pod dekou, tak jsem možná méně zhýčkaný, než ty :doubt:. Až povyrostou děcka z druhého vrhu a nebudeme vozit skládací postýlku, ta bych nejspíš spáchal pro sebe samostatné lůžko, polotovar už mám. Přeci jen mi trochu vadí spát s cizí nohou v oku nebo bez deky, když ti ji ostatní ukradnou :?.
Jenže na lancoším táboření toho stejně asi moc nenaspíme. Jak jsem slyšel o tom značně ponižujícím :evil: podzimním přepadu od Gruma s Argonem, tak asi budeme všichni rozmístěni na hlídkách v okolí tábora, dílem pod maskovacími sítěmi u záseků a lan natažených mezi stromy, dílem v korunách stromů, dílem u ohňů po obvodu tábora a zbytek pak u stanu našeho spokojeně spícího velitele (to početně bez ženských nedáme a mne je už vlastně jasné, proč tvá žena začala cvičit s knechty :lol:) . No a přes den budeme v mezerách mezi nácviky pomáhat v kuchyni a chystat palivo na noc. Tak já tu postel asi přestanu dělat, myslím, že k dostatečnému komfortu postačí rezervní LH-buzňáče a dvě tři láhve rumu. Pak si vezmu pár dní dovolený a dospím se. :|
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Abďa »

no to máš pravdu :thumbup: což mění i filozofii braní dětí na akce a jejich zapojení do výcviku. Když rozhodíme děti do nočního hlídkování ve stylu - bojovka, tak nezabere nikdo a budeme dospávat přes den :clap: a řev odradí kohokoliv, kdo by se chtěl do tábora vloudit.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Ignac »

Řev teda nikoho neodradí a jedině zafunguje jako kamufláž... Ale jak chcete :-D


A zpátky k tématu :salute:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Olaff »

Ak vam to nebude vadit, tak par postrehov k tejto teme z buducnosti: http://www.viacassa.eu/clanky/hlavne-ze-sme-fesaci

Snad to k comusi bolo...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Czernozub »

Olaff napsal:Ak vam to nebude vadit, tak par postrehov k tejto teme z buducnosti: http://www.viacassa.eu/clanky/hlavne-ze-sme-fesaci

Snad to k comusi bolo...
Opravdu jste ztratily dvě kila? To mě překvapuje, jako, je mi jasné že tam ten úbytek musel být, ale tolik? Osobně by mě hodně zajímalo co tuhle nechuť k jídlu způsobuje, taky to tak mívám....

Jinak s onou kacířskou myšlenkou na konci souhlasím všema deseti!
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Olaff »

Czernozub: Tu stratu riesime s kompetentnymi, predbezne to vyzera na vypotenie a vydychanie, kedze udajne v zime sa clovek odvodnuje dychanim, toto odvodnenie je podla vsetkeho v suchom chladnom pocasi omnoho vyssie, ma to aj nejaky suvis s nadmorskou vyskou, cim vyssie, tym viac. Sice sme vysoko neboli, ale logiku to ma. Normalne mas pitny rezim v bezny den drzat na cca 1,5 litroch, my sme dali dva pri pomerne slusnej zatazi, plus to dychanie. A ked uvazim, ze po prichode domov, kym som siel spat, som vypil 2,5 litra caju a jedno pivo bez problemov, zda sa mi to ako mozne vysvetlenie. Podstatne je, ze telo by si za dalsi den ci dva zvyklo a ten ubytok by uz nebol ani zdaleka taky strasny a hodne by sa spomalil, ale to by chcelo samozrejme viac dni na skusanie...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Vybavení vojáka na tažení

Příspěvek od Honza F. »

Zajímavá debata. Co močení?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host