Meč v 15. století - poboční zbraň

Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Tohle neber vážně je to jen takové rejpnutí, ale nebyly všechny meče před příchodem dlouhého jezdecké?
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Romikov »

No víme že nebyly viz. gladius :)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Dobře dostals mě, zapoměl jsem upřesnit region :D
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Romikov »

Mno a Keltové, to jsou ti co tady byli před těma špinavejma slovanama co znali jen klacky- tak ti kelti používali meče taky jako jednu z hlavních pěších zbraní - to jen ti špinavý slovani od hnoje potřebovali dalších pár set let než se je naučili dělat a použít. :lol:
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Chomi »

Siegfried scripsit: "Já nevím, určité množství lidí se s tím v rámci jednotky pohybovalo, napadá mě logicky třeba oddíly halapartníků, co dělaly výpady, trabanti co chráněj hejtmana, či předchůdci doppel soldnérů... ale chudák co držel dlouhé kopí v boji by to dle mého názoru spíš neměl, a to protože patřil k nejchudším a bylo by mu to prd platné... ten by měl dlouhý nůž nebo tesák.., prostě neco co tak nepřekáží. (a na mordování prchajících se taky hodí)"
Tedy připouštíš, že většina vojáků v šiku měla tesáky či nějakou podobnou zbraň kratší než meč?
Jinaky s rtvými výhradami proti meči souhlasím, je na boj v šiku moc dlouhý, když ho máš za pasem. Ale u tesáků tahle výhrada padá. navíc se dají rychleji tasit.
Jít do boje bez pobočky mi přijde nesmyslné. Co když zlomíš tyčovku? Hledání jiné zbraně zabere moc času, pokud nemáš vlastní. Když přijdeš o tyčovku a nemáš pobočku, tak jsi v šiku úplně naprd.
Pověz mi co bys dělal v takovéhle situaci: jsi ve druhé řadě šiku, bojujete sudlicemi (tedy ne píkami - je to celkem nablízko) proti stejně vyzborjenému soupeři, naíc tam můžou být i opěšalí jezdci s meči a štíty. Sudlice se ti zlomí - před tebou je spolubojovník, takže pár vteřin času máš, než padne. A nemáš pobočku. Co uděláš? A utéct není kam a navíc je za to po bitvě provaz...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Siegfried »

Chomi, souhlasím, ano každý měl asi u sebe nějaké škrábátko, ale obvykle to nebyl meč a dlouhý meč bude manévrujícímu pikenýrovi překážet. Jinak jak sem řekl, já osobně sem ho už pěkně dlouho nevytáhl, tak ho sebou netahám:) Ale historicky na tažení předpokládáme že každý to měl, ok?
takže nechápu s čím polemizuješ :

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Chomi
Příspěvky: 690
Registrován: 06 Ún 2009, 15:21

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Chomi »

Ad Siegfried: Dobře, už s ničím. Na tesákách a podbných zbraních se shodneme:o) Ostatně na meč taky neměl každý peníze - tesák byl i potéhle stránce rozšířenější.
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti