Meč v 15. století - poboční zbraň

Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

Olaff napsal:No... Ako to len... S touto informaciou ti odporucam skocit na toto forum http://tricitka.brodec.org/ , tam ludi s niecim takym zaujmes... Moj nazor na vec: v tom pripade je AB poskladany len zo vsetkych desiatych musketierov... :badgrin:

Ale to uz sme brutalne OT, takze spat k mecom... Radsej... 8)
Tuhle odpovědí mimo téma jsem reagoval na Siegfriedovo rýpání.
Jinak ano, souhlas, tenhle kus přesuňte do třicítky.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Dášenka »

Takys mohl odpovědět, když užs to nakous...
Zajímá to asi všechny ;-)
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Indy »

Nejdřív přinesli vikingové kultůru války na východ, pak si zas švédové něco přinesli z máťušky Rusi :) Za třicítky byl ve švédském vojsku tuším každý desátý mušketýr vybaven berdyší místo furkety. Přesnější informace Altblau, třicítku dělám na straně císařských,




Tak teď by mě fakt zajímalo, kde jsi tuhle informaci splašil! To tvrdí Salva aby si obhájila nošení ruské sekery? A u koho z císařských jezdíš?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

Informaci jsem získal na bojišti ve Frýdlantě od někoho z Altblau po prvním seznámení s berdyší, v pramenech jsem to nehledal, taky proto odkazuju na Altblau regiment.
Dášeňka: asi jsem něco přehlídl, na co jsem měl odpovědět?
Indy: Jezdím se Zemskou hotovostí, Sinister - parta v hnědých uniformách.
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od alistaire »

Gunhead napsal:Informaci jsem získal na bojišti ve Frýdlantě od někoho z Altblau po prvním seznámení s berdyší, v pramenech jsem to nehledal, taky proto odkazuju na Altblau regiment.
Myslím že je zodpovězeno. Pokud se Gunhead nechce registrovat na 30tkové subfórum, navrhuji v této debatě nepokračovat.
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Alistaire: správně. Díky za včasnou reakci z tvé strany. Já jsem byl trochu mimo.

Debata bude přesunuta do sekce Baroka a po vyjasnění uzamčena, pokud se nepřemístí na třicítkové fórum.
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Odstrašující skupiny

Příspěvek od kakac »

No, podla mojho nazoru, zobrat si do siku respektive do stvorca pechoty ako pobocnu zbran dlhy mec nie je az take od veci ako sa ti moze zdat. Keby to tak bolo, tak by neexistovalo tak vela vyobrazeni Reislauferov zo zaciatku 16. storocia s "jedenapolrucakom" ako pobocnou zbranou. Urcite to nie su len vymysli a umelecka licencia autorov, lebo napriklad Urs Graf bol sam Reislaufer a tym padom urcite vedel co sa pouzivalo a co nie.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Odstrašující skupiny

Příspěvek od Siegfried »

kakac napsal:No, podla mojho nazoru, zobrat si do siku respektive do stvorca pechoty ako pobocnu zbran dlhy mec nie je az take od veci ako sa ti moze zdat. Keby to tak bolo, tak by neexistovalo tak vela vyobrazeni Reislauferov zo zaciatku 16. storocia s "jedenapolrucakom" ako pobocnou zbranou. Urcite to nie su len vymysli a umelecka licencia autorov, lebo napriklad Urs Graf bol sam Reislaufer a tym padom urcite vedel co sa pouzivalo a co nie.
To máš tak, nepochybně to na obrázcích je, ale zkoušel si se s tou krávou otáčet na povely píku vlevo/vpravo v šiku? Mno to si teprve všichni užijou .)
Já nevím, určité množství lidí se s tím v rámci jednotky pohybovalo, napadá mě logicky třeba oddíly halapartníků, co dělaly výpady, trabanti co chráněj hejtmana, či předchůdci doppel soldnérů... ale chudák co držel dlouhé kopí v boji by to dle mého názoru spíš neměl, a to protože patřil k nejchudším a bylo by mu to prd platné... ten by měl dlouhý nůž nebo tesák.., prostě neco co tak nepřekáží. (a na mordování prchajících se taky hodí)
Já sem v posledních dvou letech, když jsem bojoval v šiku nikdy nestihl tasit pobočku, tak sem jí přestal nosit, překáží a další kilo navíc .) Buď sme vyhráli, nebo když ke mě někdo přišel tak nebyl čas tasit, takže když sem ho nedořešil ratištěm, pěstma, navalením, či ho neoddělal ten za mnou, tak mě zabil, když sem sahal po zbrani... ono, odhoď jen tak klacek, že? :)
Argumentaci o tom že si města držely učitele šermu, je dost mimo mísu, je to jako bych argumentoval že panstvo lovilo lukem a proto se v čechách 15.stol. běžně používá luk v boji. To co se učilo primárně u mistrů meče, jsou souboje(soudní) a osobní obrana v běžném životě (když deš z putyky), což se ti dost dobře hodí při drancování, znásilňování a dalších radostech co se dějou během tažení, ale v samotném poli to použiješ mnohem méně než ten klacek :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstrašující skupiny

Příspěvek od Clary.Aldringen »

O tom žádná :-) Ale neměl jsem na mysli jen mistry meče, ale německou školu jako celek - meče, tesáky, píky, halapartny, kladiva, srpy atd. (i když doufám že sám se jednou dostanu do fáze kdy budu v bitvě používat víc ten meč než klacek :badgrin: )
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Odstrašující skupiny

Příspěvek od Siegfried »

Clary.Aldringen napsal:O tom žádná :-) Ale neměl jsem na mysli jen mistry meče, ale německou školu jako celek - meče, tesáky, píky, halapartny, kladiva, srpy atd. (i když doufám že sám se jednou dostanu do fáze kdy budu v bitvě používat víc ten meč než klacek :badgrin: )
Ale jo někdo nám ty koně na salám do pole vodit musí... Tak tvojí oběť přijímáme :)

Muhehe, ale nejdřív by sis měl hodně nacvičit kopí aby ses toho meče vůbec dožil... A každého dobráka co na koni s mečem přijede k našemu pěšímu šiku vítáme s radostí, je to užitečný živočich co přiveze maso na salám trochu plechu k obohacení výstroje a pak bez větších potíží zemře.
Mnohem více nás serou ty floutkové s ručnicema, lukama či dělostřelbou - to je vůbec podezřelá zbraň, zabijou s tím spoustu lidí a do tváře jim nevidíš...
Pěšáci sou taky nebezpečný, ale s těma se dycky nějak domluvíme, přece sme do tý války jako žoldáci ani jedni nepřišli umřít, ale něco vydělat muhehe. Na hrdinství sou ty strejdové na jezdícím salámu co si nás najímají, jé ty toho uměji tolik udělat proto aby se zahubili... a roztomile kvičej když je stahujem halapartnou z koně... nějkej němčák tuhle řval bitte, bitte, no tak sme ho bili, a měl pláty od helmšmída z tý nový oceli, jo chvíli to trvalo než mu bezzubej joska zadupal šídlo do břicha... pak chrochtal, nebo mluvil německy, to je jedno stejně jim nerozumím.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstrašující skupiny

Příspěvek od Clary.Aldringen »

No já spíš doufám že se tam budu s nadhledem promenádovat a občas tím mečem ukážu na nějakého divného pána, kterého by měl MKáčko odstřelit, ideálně ze dvou metrů před vlastní jednotkou, aby si tento nemohl stěžovat že arkebuzířům není vidět do obličeje :badgrin:
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
kakac
Příspěvky: 26
Registrován: 02 Zář 2008, 17:31

Re: Školy šermu atp.

Příspěvek od kakac »

Ako, plne s tebou suhlasim ze to urcite nebolo nejak extra frekventovane. Urcite boli tesaky, messre a katzbalgery alebo basilardy castejsie pouzivane, uz len pre svoju cenu. Ale nepovazoval by som ked situaciu ked ma pesiak za pasom jedenapolrucku ako nejaky extra velky problem respektive prehresok voci historii, tam fakt zalezi na tom koho clovek predstavuje.
Co sa tyka toho skoleneho sermu. Tam je to podla mna take otazne. Pre strednu vrstvu uz koncom 15. storocia boli mestske skoly sermu, ale nie som si isty ako boli pre ludi dostupne financne. Podla mna to bolo v tom case dost drahe a bezny mestan, ci uz remeselnik alebo obchodnik radsej investoval peniaze do inych pre neho dolezitejsich veci. Co sa tyka nejakych zoldnierov a profesionalnych vojakov, urcite tam nejaka vyuka bola, ale otazkou zostava akej kvality. Ked niekto predstavuje slachtica ci zamozneho mestana tak by mal skoleny serm ovladat. Je dost prikladov aristokratov ktori zamestnavali a podporovali sermiarskych majstrov. Na druhej strane urcite bol aj isty pocet ludi zo strednej vrstvy, ktorych studium sermu zaujimalo, bavilo a mozno neskor aj zivilo. Mozno to bolo vacsie percento populacie ako dnes, mozno mensie. A mozno to bolo presne take iste percento populacie ako sa dnes zaobera historickym sermom :). Urcite zastavam nazor ze skola sermu je dobra vec. Ja zatial cvicim sceniku tam az take naroky na postreh a fyzicku nemas. Trening kunstu je uplne o niecom inom, co poznam chalanov okolo Martina Fabiana (http://www.fecht-kunst.eu) tak viem ze to je extra makacka. Myslim ze v diskusii o skolach treba trosku diferencovat ci ide o sceniku typu Magisterium alebo o Kunst, respektive rekonstrukciu podla manusktiptov.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Školy šermu atp.

Příspěvek od Romikov »

Jedna z věcí - jezdecké meče (neboli jedenapůlručky) se zrovna jako poboční zbraň nenosily - proč? Jednoduše pro svoji nepraktičnost ohledně své velikosti a užitečnosti, hlavně si je jeden nesmí plést s dvojručáky a ty se nosily zase jako hlavní a ne poboční zbraň. Pro lepší vyznání se ve zbraních doporučuji knihu - Europaische hieb - und stichwaffen , od Muller / Kolling / Platow
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Školy šermu atp.

Příspěvek od Clary.Aldringen »

To je dost zjednodušené. V 15. století jsou dochované meče, které lze považovat za jezdecké a jsou jednoruční jako například tento
Obrázek
a pak dlouhé meče, které svými proporcemi těžko umožňují použití z koně jako třeba toto:
Obrázek
Dlouhý meč je však primárně zbraň obouruční, čili pěší.
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Romikov »

Pěší jedenapůlručák se vyvinul z meče jezdeckého, a znovu pozor na záměnu s dvojručákem viz. doporučená kniha kde jsou zbraně uvedeny se všemi rozměry a dalšími parametry. (jde o zbraně nalezené ne smyšlené fandy aragorna.)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host