Meč v 15. století - poboční zbraň

Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Pappi »

Tak ono se nepředpokládá, že bude nejaký trouba bloumat mezi stany opásán mečem, ale šlo mi o to tu zbraň také nějakým způsobem začlenit ukázat. Já vím, oni naši "historičtí" šermíři udělali tomu meči doslova medvědí službu jako ostatně skoro všemu, ale ta zbraň za to opravdu nemůže, že jí pár stovek troubů nemožným způsobem zprofanuje. Jen jsem chtěl říci toto, ta zbraň existovala a tak by neměla být vytlačena a měla by se svým způsobem, vhodným způsobem, též prezentovat, protože do naší doby též patří.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Siegfried »

Random napsal: Nic mě nepobaví tak, jako když vidím maníka s jedenapůkou zavěšenou proklatě nízko u pasu, tvářícího se jako Ilja Muromec, jak se blemcá po táboře, otlouká sebe i ostatní a železo mu nejspíš vypadne, když se ohne ke kotli :badgrin:
Uf doufám že tohle se nám na Zbirohu podaří zařídit .) vypadá to stejně pitomně jako voják v týle stolující s Kalachem na rameni :) Hehehehe
Tábor bude možná letos hrát mnohem více a není důvod nezavést dobová pravidla pro pobyt v něm... ostatěn to bude asi verbovací tábor takže bude psina.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od cert »

Martin Broďan napsal: Klasický dlouhý sečně-bodný meč zůstával ale u všech druhů jízdy zbraní sekundární. Jeho účinnost proti plátové zbroji nebyla velká, zvláště při pozici v sedle s mečem v jedné ruce. Ale nechci tady nic sktriktně tvrdit, protože zkrátka se mi nepodařilo získat jednoznačné podklady.
Ve Vlčkově vojenském řádu jsou uváděni jezdci "s nahými meči a palcáty" pouze "u valným houfě, v kterém král Jeho Milost bude". Tedy něco jako královská garda, kde šlo především o reprezentaci. Jinak se v tomto řádu dělí jízda na kopiníky a střelce.
OK. Tak tedy primární zbraní pro boj zblízka. Máš pravdu v tom, že to byli veskrze střelci, ale plnili úkoly lehké jízdy -tzn. dost často samostatně v menších oddílech mimo hlavní voj. Potřebovali tedy universální výzbroj, střelnou i pro boj zblízka -tedy meč. Střetu s těžkou jízdou se hleděli vyhnout, o tom jejich využití nikdy nebylo. Paralela v pozdější době by v "" u valným houfě, v kterém král Jeho Milost bude" viděla spíš štáb a ochrané jednotky (garda) rozhodně nebyly jen representační, ale po všech stránkách elitní (dokonale vycvičené a se špičkovou výstrojí a výzbrojí), které mnohdy rozhodovaly bitvy a ani počty nezaostávaly za jednotkami "řadovými".
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Broďan »

Takhle to vidím taky. U té královy gardy (resp. u její jezdecké části) by ani jiné zbraně, než meče a palcáty neměly smysl. Když už se v bitvě někdo probil do blízkosti krále, zřejmě už neměl svou primární zbraň a bylo na místě ho eliminovat krátkými zbraněmi. Rovněž tak k nasazení gardy jako zálohy, která měla odvrátit porážku, případně rozhodnout bitvu, došlo až ve fázi boje, kdy primární zbraně mohly být použity pouze omezeně či vůbec.
Ačkoliv meč nehrál ani náhodou takovou roli, jakou mu přisoudilo novodobé šermířstvo, přesto byl účinnou a důležitou zbraní a rozhodně bych nechtěl jeho úlohu nějak bagatelizovat.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

Siegfried napsal:
Gunhead napsal:
Lámání ratiště bych se nebál jako největšího neštěstí, horší je prolomení šiku, a tam právě přijdou k užití sekundární zbraně, jenže pro lidi v prvních řadách pokud jsou prolomeni to obvykle znamená že už sou mrtvý (respektivě jinak vyřazeni z boje) A pokud se šik zhroutil, oni nám spíš vojáčci utíkali a ti druzí je honili :) než aby šmrdlali s mečem proti halapartně. Což samozřejmě mohlo nastat, ale není to koncepcí a běžným standartem boje šiků:)
Jinak Mordor nahoře celkem výstižně napsal, že poboční zbraň je prostě pro tu osobní ochranu, v táboře, ve městě v putyce :) ...
Jo, takhle jsem tomu v zásadě rozuměl i já. Jen jsem nikde nenašel půběh boje po srážce šiků. Předpokládal jsem jen, že po prolomení šiku došlo právě na poboční zbraně a použití zbraně vojákem mimo boj bylo trestáno, pokud vyjímečně nebylo povoleno drancování.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Indy »

Jo hochu, to si musíš zkusit. Když zlomíš dřevec, nebo máš týpka v řadě, nezbývá než použít pěsti nebo něco krátkého. Já preferuji nožovitý tesák 80cm dlouhý. Do tlačenice ideální.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

Indy napsal:Jo hochu, to si musíš zkusit. Když zlomíš dřevec, nebo máš týpka v řadě, nezbývá než použít pěsti nebo něco krátkého. Já preferuji nožovitý tesák 80cm dlouhý. Do tlačenice ideální.
Z třicítkových akcí mám roztomilé zkušenosti s lamači pík :)
mám v plánu něco silně podobného, dával jsem to sem jako dotaz na bauernwehr, pokud se teď nedozvím, že je to nevhodný keckařský hnus :roll:
Přílohy
montaz6_small.jpg
montaz6_small.jpg (2.78 KiB) Zobrazeno 7487 x
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Siegfried »

Ono to lámání jasanu není zase až tak jednoduché, samozřejěm s ostrou zbraní to půjde lépe než s čím se denska setkáváme :) Ale ty čtvrehrany co budem mít budou ještě pvnější, nehledě na přítomnost per muhehe :) Takže o to obavu fakt nemám, po libušíne začaly povolovat hroty v přechodu tulej-list :) A ratiště byla v klidu muhehe

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Indy »

Mě taky povolilo jen jedno ratiště a to jen mou vlastní blbostí. Začal jsem destruovat opevnění na Zbirohu a to klacek nevydržel. Přerazit to asi nepůjde tak snadno, a že se o to nasraní takyrytíři mockrát pokoušeli :lol:
Ty pera jsou ale nezbytností...
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

To co nám v třicítce lámali pera nemělo, možná si zkusím, co to udělá a poreferuju, jak odoláává berdyši ;)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Siegfried »

Gunhead napsal:To co nám v třicítce lámali pera nemělo, možná si zkusím, co to udělá a poreferuju, jak odoláává berdyši ;)
Vy bojujete proti kozáckým střelcům ? hehehe nebo kde by se ve střední evropě vzaly berdyše .)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Olaff »

Siegfried: Mozno zasli este o kus dalej az do dalekej Moskvy... :doubt:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Gunhead »

Olaff napsal:Siegfried: Mozno zasli este o kus dalej az do dalekej Moskvy... :doubt:
Nejdřív přinesli vikingové kultůru války na východ, pak si zas švédové něco přinesli z máťušky Rusi :) Za třicítky byl ve švédském vojsku tuším každý desátý mušketýr vybaven berdyší místo furkety. Přesnější informace Altblau, třicítku dělám na straně císařských, navíc taky ne moc dlouho :albino:
Přílohy
41velka.jpg
41velka.jpg (53.9 KiB) Zobrazeno 7274 x
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od Olaff »

No... Ako to len... S touto informaciou ti odporucam skocit na toto forum http://tricitka.brodec.org/ , tam ludi s niecim takym zaujmes... Moj nazor na vec: v tom pripade je AB poskladany len zo vsetkych desiatych musketierov... :badgrin:

Ale to uz sme brutalne OT, takze spat k mecom... Radsej... 8)
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Meč v 15. století - poboční zbraň

Příspěvek od alistaire »

Gunhead napsal: Nejdřív přinesli vikingové kultůru války na východ, pak si zas švédové něco přinesli z máťušky Rusi :) Za třicítky byl ve švédském vojsku tuším každý desátý mušketýr vybaven berdyší místo furkety. Přesnější informace Altblau, třicítku dělám na straně císařských, navíc taky ne moc dlouho :albino:
Tuto informaci bych moc poprosil přenést do třicítkové části fóra (viz Olaffův odkaz). Velmi by mne zajímala...
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti