Stany

Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Stany

Příspěvek od Krea »

Zajímavosti a poznámky ohledně stanů ve středověku a raném novověku ...

16. století - návrh na královský stan
http://www.imagesonline.bl.uk/results.a ... earchnum=5
http://www.imagesonline.bl.uk/results.a ... earchnum=5
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Stany

Příspěvek od Armin »

Měl bych dotaz a zároveň prosbu o radu.

V tomto týdnu jsem se dozvěděl pro mne poměrně překvapivou informaci, a to že v období pozdního středověku se nepoužívaly ve stanech příčné tyče spojující vrcholky jednotlivých tyčí, ale že se stany vypínaly pouze za pomoci provazů. Nejsem si tak úplně jist za jakých pramenů autor tohoto tvrzení čerpal, nicméně se mi tato myšlenka osobně moc nepozdává.

Předně se domnívám, že se jedná z nejpraktičtější řešení toho, jak zajistit, aby se stan neprověšoval a přidání jedné tyče ušetří práci s vypínáním pomocí několika provazů. Vímě, že tento způsob se používal jak v době ranného středověku, tak v pozdějších dobách u klasických vojenských áček.

Při pohledu na obrázky, které zde vložila Krea, pochybuji, že by takovouto konstrukci bylo možné tak krásně postavit jen za požití několika provazů a stanových tyčí. Možná se mýlím, ale přijde mi, že bez příčných tyčí spojujích vrcholky jednotlivých stanových tyčí by to možné nebylo.

Když jsem koukal na vyobrazení vojenského tábora Mittelalterlicha Hausbuch, veškeré stany podobné áčkům, tedy s více než jednou stanovou tyčí, nejsou vůbec prověšeny. U čtyřech z nich jsem neobjevil ani žádně vypínání pomocí vnějších provazů.

Tedy má otázka je, zda příčná tyč spojující vrchlky stanových tyčí je skutečně úplně mimo. Pokud ano, zná někdo trik, jak stan vypnout bez této tyče do podoby, která je na dobových iluminacích?
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Stany

Příspěvek od Siegfried »

Osobně si nemyslím, že by se nepoužívala příčná tyč zvlášte u áček :)
Stany co sem dala Krea jsou pravděpodobně loukoťáky (nebo obsahují tu neznámou technologii co se dnes nahrazuje loukotí)
A asi příčné tyče nemají, Protože je poměrně lze vypnout lany. A je potřeba si uvědomit, že napnutí vršku může být v tom vyobrazení stylizací :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Stany

Příspěvek od Armin »

Jistě, vynout lany je lze. Nicméně určitě ne ty části nižší průchody, které spojují jednotlivé vyšší části. Taky mi přide nelogické, že by byla uvnitř celká konstrukce, ale zrovna tento jeden klacek by tam nedali.

Jistě, může to být stylizace, ale ensedělo by mi to u toho vyobrazení v Mittelalterlicha Hausbuch. Tam totiž jak ačka, tak kužely mají stěny normálně prověšené, ale vrcholky áček jsou jako podle pravítka.
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Indy »

Prvotní či nejjednodušší áčka, jsou jen podepřená tyčka, přes kterou je přehozený pruh látky, na koncích zatížený. A u této konstrukce je středová tyč nutností. Jde nahradit lanem, napnutým třeba mezi dvěma stromy. Ale ta středová tyč se jako nejdebilnější řešení táhne celou vojenskou historií, římanama počínaje a trempingem konče. Rozhodně ano.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Armin
Příspěvky: 173
Registrován: 20 Ún 2009, 15:46

Re: Stany

Příspěvek od Armin »

Já si to myslím taky, proto mne zaskočilo, když sem se dozvěděl, že mam v tomto směru špatný stan :-)
Spolkni to, ty uličnice jedna, spolkni, sou v tom vitamínky....
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Stany

Příspěvek od Mathias »

Jen to nahlaš, kdo je autorem tvrzení :)

Se stany je to problematické - pokud se budeme bavit (jak jinak) zrovínka o mnou praktikované obdočíčko, sme tak trochu v pramenném loji. Zbývají nám toliko analogie. Což mi připomíná - jestli náhodou víte někdo něco, co mi uteklo - nahlásit, napráskat, nabonzovat...
Prosím.

Ostatně:
http://koho.rajce.idnes.cz/stan/#album
A k nám asi nejbližší:
http://img5.rajce.idnes.cz/d0501/1/1462 ... densky.jpg

Skroo bych si dovolil vyjádřit myšlenku, že se u nás stanů užívalo pomálu. Při tak hustém osídlení, zdá se, vojska často nocovala při nějaké zástavbě, pokud se k tomu přidá dostatečné množství vozů - vuala (voila - nebo jak se to...) - kolik potřebujeme ještě stanů?
Dalším vodítkem mohou být i nálezy obléhacích táborů. Třeba náš oblíbený v Kunraticích byl pln srubů a chatrčí.
Pán Búh pomoc nasse!
Daniel Čapek
Příspěvky: 2
Registrován: 01 Kvě 2010, 16:54

Re: Stany

Příspěvek od Daniel Čapek »

Ahoj!
Rádi bychom si s bráchou (Čapin) pořídili stan se kterým bychom mohli tábořit na PS akcích. Představujeme švýcarské vojáky a do stanu bychom chtěli občas umístit naše manželky/přítelkyně (pochopitelně i s námi). Na Libušíně jsme potkali výrobce stanů jménem Miloš Altner a tak by mě zajímalo, zda s ním máte někdo zkušenosti.

Další otázky následují:

1) splňuje níže zobrazené áčko (obrázek od výrobce) s jednou apsidou KM? Používaly se takové stany? (Mě jsou známa jen áčka se dvěma apsidami a vchodem uprostřed)
2) jak je to s volbou materiálu? ... Měl bych trvat na dobovém lnu, nebo je přijatelná i moderní stanovka?
Začínáme a neradi bychom vyhodili peníze (5500) za nefunkční a nedobovou věc.
Přílohy
stan1.JPG
stan1.JPG (117.95 KiB) Zobrazeno 10507 x
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Stany

Příspěvek od Romikov »

Tohle jsem ještě u nikoho neviděl a ani na obrazech ne .. to bych se musel hodně překouknout. .. do tohodle bych nešel.

stanový matroš (bavlna) je samo lepší než len i když ne zrovna LH ale zase prostě budeš mít věci suchý i při slejváku, což se o lnu nedá říci ... on totiž izoluje až když se napije vodou (to jsem vyslechl již od několika lidí). Vzhledově 450 gramáž stanovky je tmavší a vypadá dobře.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Random »

Tady máš ofocené švýcarské kroniky
viewtopic.php?f=159&t=386

Výše uvedený stan jsem nikde neviděl. Souhlasil bych sice se svěma apsidami a vchodem uprostřed, ale ani těch moc nebylo. A po pravdě řečeno, takový mám a podruhé bych si ho nekoupil.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Krea »

Random napsal:Tady máš ofocené švýcarské kroniky
viewtopic.php?f=159&t=386
Odkaz pro ty, co se nemohli prokliknout na Randomův odkaz jako já:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... witzerland

V Klučinovi v Třicetileté válce jsou áčka se středovou podpěrou (nebo jak to chcete pojmenovat, prostě ten klacek uprostřed). Bohužel, knížku tady nemám, abych to naskenovala a nemůžu to ani najít na internetu, takže si budete muset zalistovat knihou.

Každopádně na mě vypadaly zase pěkný obrázky. :-)

Áčko, 18. století - výjev z ležení:
http://www.photo.rmn.fr/cf/htm/CSearchZ ... 6NU0I99ZZ5
Áčko, 18. století - granátníci:
http://www.photo.rmn.fr/cf/htm/CSearchZ ... 6NU0P4U6N8

Áško s apsidou?, 18. století:
http://www.photo.rmn.fr/cf/htm/CSearchZ ... 6NU04L3JZC

Kulaté s legračními věžičkamu a okénky, 15. stol:
http://www.imagesonline.bl.uk/results.a ... earchnum=2
Kulaté, otevřené, 20. - 30. léta 16. stol, válečné ležení:
http://www.photo.rmn.fr/cf/htm/CSearchZ ... 6NU00QPMJ7
Kulatý otevřený, 80. léta 16. stol:
http://www.photo.rmn.fr/cf/htm/CSearchZ ... 6NU0JFWD0V

Nemáte ale někdo vyobrazení, kde je to klasické áčko na vyobrazení před rokem 1550?
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Indy »

Já to včera v noci hledal, s negativním výsledkem. Ale žiju v tom, že jsem áčko na obrázku, rytině viděl. Renesance a třicítka je jich již plná.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Stany

Příspěvek od Siegfried »

Romikov napsal: stanový matroš (bavlna) je samo lepší než len i když ne zrovna LH ale zase prostě budeš mít věci suchý i při slejváku, což se o lnu nedá říci ... on totiž izoluje až když se napije vodou (to jsem vyslechl již od několika lidí). Vzhledově 450 gramáž stanovky je tmavší a vypadá dobře.
Mno abychom se vyhnuli fámám, tak věc se má takto.
Len co je dostupný jako stanovka má tu vlastnost, že se musí napít vodou aby se roztáhl a izoloval dokonale. V praxi to znamená, že tam chvíli mírně mží. Pár slejváků jsme zažil v Mojsheho stanu, a je to celkem v pohodě. V zásadě to nemá vliv na to jestli budou mokré či suché věci uvnitř. Ono to není ani výrazně poznat, prostě když si dáš ksicht k plachtě tak to cejtíš :)
Takže v tomto směru bych se toho nebál. Taky můžeme používat igelit ten izoluje ještě lépe než bavlna :)
Ten kdo nepotřebuje na spaní karimatku, spacák a jiný harampádí a nevadí mu že se občas ušpiní a namočí, tak to asi jako nekomfort vnímat nebude :)
Spíš mě irituje jiná věc a to je že už není dostupná ta nižší gramáž kolem 250, kterou dříve dělal svitap, takže na velké stany (kulaté a dvouloukotě) je docela těžká plachta...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Stany

Příspěvek od Krea »

Add. bavlna vs. len
- zjistím jak se jmenuje badatelka, která specializuje na výskyt bavlny v Evropském středověku. Každopádně by o použití bavlny ve výše zmíněném časovém období a území mělo časem něco vyjít tiskem. Zatím se to rýsuje tak, že to zase taková divočina nebyla a rozhodně to nebyl luxusní matroš. (Teda, sama jsem moc zvědavá, co z toho vyleze.)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Stany

Příspěvek od Siegfried »

Kreo, problém je v něčem trochu jiném a to je funkčnost konkrétního materiálu ke konkrétnímu účelu, tedy bavlna není příliš pevná - dáno krátkostí vláken a přestože je doložená tak se vyskytuje často ve směsi se lnem na osnově (barchán - barchet). A nemyslím si, že by bez moderní hydrofobní úpravy byla nějak zajímavější z hlediska odolnosti. Tedy oslí můstek: "Bavlna byla a proto je běžná bavlněná stanovina" mi přijde se současným stavem bádání dost zkratkovitý.
Zatím můžeme předpokládat, že bavlněné tkaniny vyskytují ve vrcholném a hlavně pozdním středověku a používají se k vhodnému účelu, tedy kde je třeba jemnější a přesto laciná tkanina...
Trhy s bavlnou jsou např. předmětem sporu mezi novým a starým městem těsně po prvních husitských válkách. (Staré letopisy)
Přesto nemáme zatím představu o ceně. Ikdyž můžeme předpokládat pěstování na balkáně. Tedy len je minimálně dostupnější a běžnější. Já osobně bych bavlnu použil jako lacinou náhražku za hedvábí. např. na spodní prádlo...
Co se týče četnosti nálezů doporučuji: Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. století : poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů
Březinová, Helena (2007)

Současný problém se lněnou stanovinou spatřuji v tom, že tkanina není dostatečn utažená. Nechápu proč. Víme že to dokázali jak tenkrát tak i dnes... Což by v kombinaci s chem. úpravou mohlo dodat ekvivalentní stanovinu té moderní lněné... za nepříliš vyšší cenu... Předpokládám, že není dostatečná poptávka.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti