Lněné stany - jak na ně

Avatar uživatele
Tonda
Příspěvky: 31
Registrován: 27 Pro 2008, 10:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Tonda »

Zdravím pánové, nerad se vám pletu do diskuze, ale rád bych se trochu přiživil na vašich zkušenostech. Momentálně řeším pořízení nových stanů do skupiny. Kontaktoval jsem Indios a po předchozí debatě s p. Čapkem z Indiosu mi nabídly jako jednu z variant lněné plátno 500g/m s impregnací a ochranou proti plísni. Plátno vypadá moc pěkně, o hodně líp než bavlna 360g/m, je to o něco(asi 50% ) dražší než ta bavlna a proto ještě váhám s objednávkou. Argument, že je len dobovější mi psát nemusíte, to vím sám, ale spíš by mně zajímalo, jestli s tím materiálem máte někdo osobní zkušenosti. Sám mám 50 let starý vojenský stan, který je vyroben pravděpodobně z konopné látky velmi vysoké gramáže. ( ta lněná látka 500g/m je tenší naž na tom starém stanu) a byl jsem s ním spokojený. Ani při dvodenním lijáku nepromokl, a to jsem ho nikdy nějak zlášť neopatroval.
Proč se ptám na ty zkušenosti? Když jsem mluvil s tím pánem z Indiosu a poptával jsem konopnou látku, protože ji před časem nabízeli, tak mi řekl, že od toho ustoupili, protože ta konopná tkanina měla výrazně nižší odolnost proti vodě. Jednoduše promokala. O lnu neřekl ani slovo. Tak bych si nerad pořídil stan sice z dobově vyhlížejícího materiálu, ale promokavající.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Siegfried »

Lněné stany z tenčích látek šil Vladan z Řepice, má tu nick na foru tak mu napiš SZ na zkušenosti. Obecně pokud bude impregnovaná tak funguje dobře. U neimpregnovaných se stává že dovnitř při silnějším dešti trochu mží :) Ikdyž to taky asi souvisí s hustotou tkaní.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lněné stany

Příspěvek od Lenka »

Siegfried napsal:
Radim Vaňousek napsal: a myslím, že by to měl zvládnout i šicí stroj.
Mno pokud to plátno neprošil čalounický stroj ve 4 vrstvách - zkoušeno Milošem v Dorianu se zkušenou krejčovou-čalounicí a tutéž zkušenost má se vzorníkem tlustejch lnů ze Svitapu Vladan který šije velmi pěkné repliky stanů a hodně se o problematiku zabývá (troufám si tvrdit, že patří mezi málo lidí u nás co o stanech ve středověku něco vědí) Tak je to pro mě asi dostatečná informace než tvoje "myslím si", zvláště když už jsme o tom mluvili docela dávno a tyhle informace sem ti předal. A zatím si to ani nezkusil :)
Zajímavější mi přijde informace od Lenky. Pokud to dělala fakt s tím samým :)
Je to ten len o kterém se bavíte. Ve vzorníku má číslo 711234, gramáž 530, cena 220 + dph. Šila jsem z něho 4 áčka, teď tu mám nachystané páté. Ve špicích těch stanů prošívám až 7 vrstev, tam musím šít pomalu, aby se nezlomila jehla. 4 vrstvy to šije bez problémů.
Co se týká ručního šití, asi bych ušila švy, které jsou uvnitř strojově a ručně jen ty, co jsou vidět, těch zas není tak moc.
Znám pár lidí, co z toho mají stany a nikdo si nestěžuje, že by promokaly. I když tak hustě, jak ty staré vojenské konopné látky to tkané není.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od hawkwind »

Díky Leni za informace.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Broďan »

Zajímalo by mne, zda někdo nebyl pod lněným stanem o tomhle víkendu, kdy bylo ultrahnusný počasí. Moje bavlněné áčko od Indiosu odolávalo celkem dobře, ale nedokážu si představit, že by plachta trochu prolínala, jak se uvádí u lněných stanovek. Na Landštejně totiž chcalo v sobotu celý den jako z konve a vítr se párkrát změnil ve vichřici, tak že se začaly utrhávat očka zapínání. Okolní stany to vyplavilo, ten náš nějakou náhodou zůstal na suchu. Skládal jsem ho promočený a byl jsem rád, že je z bavlny, která nebobtná.

Takže si zatím lněný stan neplánuju, protože nevěřím, že lněný o podobné gramáži se bude chovat stejně. Skládat silné plátno nasáklé a ztvrdlé, to aby měl člověk přívěs a pak to někde pár dní sušil.
Taky je problém, že každý není odolný povětrnosti jako Grum a zvláště s malými dětmi bych provlhnutí neriskoval.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od hawkwind »

No já byl na Rogaru. Bylo tam ultrahnusně a hurikán, pár stanů na stromech atd - sklopilo to samozřejmě i ten můj, naštěstí na věci. Pokud jsem byl schopen sledovat tak naopak odjížděli někteří lidé s bavlněnými stany které protékali a několik lněných v silnější gramáži bylo v pohodě. Např. pampalínimu tam neteklo, ubytovali mě Orcae Ita taky ve lněném stanu, kde to bylo ok a lenka tady o příspěvek výš měla postavený nový lněný stan z popisovaného materiálu vedle mých trosek a nezaznamenal jsem, že by jim tam teklo. Imho, když prší nafurt je to pro len lepší, protože se zatáhne, narozdíl od toho kdy se svítí slunko jako kráva a občas průtrž.
Jinak teda ty dvě noci si budou moje kosti ještě nějakou dobu pamatovat. Naprostá hrůza.

J.
Naposledy upravil(a) hawkwind dne 22 Črc 2009, 18:16, celkem upraveno 1 x.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Dášenka »

Grunwald se asi nepočítá ;-)
Pršelo jenom trochu ze soboty na neděli, je fakt, že jak předtím bylo vedro, tak když to začlo, měla jsem pocit, že na mě tak dvě tři kapky dopadly, ale pak už nic. Jen je to takové celé nevlhlé...
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Siegfried »

Dášenka napsal:Grunwald se asi nepočítá ;-)
Pršelo jenom trochu ze soboty na neděli, je fakt, že jak předtím bylo vedro, tak když to začlo, měla jsem pocit, že na mě tak dvě tři kapky dopadly, ale pak už nic. Jen je to takové celé nevlhlé...
Mno možná ty kapky byly v té fázi co šel šikmej déšť a já ještě nezavřel vchod protože byl příjemnej vzduch :) hehehe

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Mojshe »

Díky Sigi za odzkoušení mého lněného stanu, mě se s ním zatím pořádný déšť zažít nepodařilo.
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Lenka »

V té "hrůze" co taty popsal Hawkwind to vypadalo v našem druhou sezónu používaném lněném stanu asi takto: Postavili jsme ho těsně před bouřkou. Když přišel déšť a vítr bylo vše v pohodě. Pak vítr zesílil, chvíli padaly i kroupy, kolem začaly létat stany, lámaly se stromy, některé to vyvrátilo i s kořeny. Naše áčko se prohlo do oblouku, zevnitř jsme se opírali do stanu proti věru, aby nám vítr nezlomil tyče. Ve stanu bylo po kotníky vody, 20cm dlouhé železné kolíky plavaly v bahně. Přes plachtu mžilo a občas proletěla velká kapka. Pak vítr přešel a jen pršelo ještě celou sobotu a v noci na neděli. To už do stanu ani nekáplo. Z téhož lnu jako je stan jsme měli na zemi plachtu. Tekla přes ní voda, takže po dešti v ní byla kaluž. Stačilo ji vylít, obrátit naruby a měli jsme sucho. Taže impregnace ze Svitapu opravdu funguje.
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Dal by se z toho matroše udělat plášť?
Lenka
Příspěvky: 16
Registrován: 21 Bře 2009, 08:16

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Lenka »

Já myslím, že na plášť je to moc tuhé. Když si to přes sebe přehodím, vypadám jak kužel s hlavou. Možná, kdyby tam nebyla ta impregnace, trochu by to změklo. Ale řekla bych, že do deště je lepší, pořídit si na vlněný plášť velký kožešinový límec.
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Dášenka »

Ale možná by z toho šel takovej ten "rozstřiženej pytel". I když spíš zaexperimentuju s voskovaným plátnem, protože stanová plátna mívají nepříjemný zvyk začít prosakovat tam, kde se něčeho dotýkají...
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od Mojshe »

moje lněná stanovka se ctí přežila i tohle:

pro dokreslení: ty záběry nejsou z února, ale z půlky srpna
Přílohy
kroupy.jpg
kroupy.jpg (372.88 KiB) Zobrazeno 8600 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
umar
Příspěvky: 32
Registrován: 06 Kvě 2009, 13:08
Místo/Bydliště: Prdelní díra.

Re: Lněné stany - jak na ně

Příspěvek od umar »

Technická, nikde jsem na těch stránkách svitapu nenašel vzorník / ceník stanovin... :? hilfe bitte...
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti