Středověké vojenství - výzbroj, výstroj, taktika

Odpovědět
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Středověké vojenství - výzbroj, výstroj, taktika

Příspěvek od Broďan »

Otevírám tohle zajímavé téma, které je ovšem natolik rozsáhlé, že zdejší fórum stěží poskytne dostatek prostoru pro postižení celé problematiky. Ale nějak se začít musí.

Na úvod jsem oskenoval studii J. Durdíka "Vojenská hotovost chebského venkova v r. 1395", protože se jedná o materiál, který není běžně dostupný.
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Chebs ... t_1395.htm

Ten článek je z r. 1966 a některé věci, nad kterými se autor pozastavuje, jsou dnes již známé. Přesto se i dnes najde spousta lidí, kteří by čekali v krajské hotovosti hordy chámů s okutými cepy a podávkami. Opak je pravdou. Vojsko rekrutované z měst a venkova bylo na vysoké úrovni i v době předhusitské.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Dále sem dávám k nahlédnutí seznam členů hotovosti města Broumov v cca 1420 s popisem výzbroje a výstroje. Výčet věcí u jména každého měšťana je třeba chápat jako zbraně a zbroj, kterou měl doma a v době mustruňku či nebezpečí to všechno donesl na hradby.
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Broum ... tovost.htm

Kromě kuší (Urmbrost=Armbrust) jsou zde uvedeny ještě luky (Bochgen, Bochge=Bogen). Je zde však vidět jejich druhořadý význam pro voj. účely a jsou uváděny na posledním místě ve výčtu výzbroje měšťana (za kuší, štítem, helmou, sudlicí apod.). V té době šlo již spíše o loveckou zbraň, která se ale hodila i na hradbách.
Zajímavé je, že skoro každý měšťan si přinesl štít. S velkou pravděpodobností se jednalo o velký pěchotní štít, který do značné míry suploval absenci kvalitní zbroje. Ve výzbroji se kromě kuší a luků objevuje kopí (spiess), sudlice (krásný česko-německý výraz "sudelicz") a cep (flegil). Zbroj je zastoupena přilbami (lipfe=lebka) a výjimečně dalšími částmi, jako kroužkový pancíř (panzir) a kyrys (brostblog).

Zajímavé je, že každý měšťan měl pevně stanovené místo na hradbách a popis je veden popořadě od jedné brány ke druhé, příp. na jiné části opevnění (např. "scharfecke" bylo jakési předsunuté opevnění).

Tento soupis městské hotovosti je zajímavý i pro dataci výskytu různých zbraní ve výzbroji měšťanů. Týká se to hlavně luků, cepů a štítů. Výskyt luků lze spojovat s polohou města v pohraničním hvozdu a skutečně asi půjde o lovecké luky, které si přinesli kušiníci jako doplňkovou zbraň. Válečné cepy nám dříve nutili jako výmysl Žižkův, který kázal okovat toto zemědělské náčiní, aby jím vyzbrojil své selské houfy. Ale ve městě a na poč. hus. válek?? by to asi mnozí nečekali.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

Ono se to vyskytuje i v husitské kronice, že měštané stříleli z hradeb z "lučišt´ a kušišt´" , ale jak říkáš, je to spíš takový anachronismus.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Narazil jsem na pěknej obrázek těžkooděných střelců s kušemi.
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/o ... i_1400.jpg
Nejvíc mi přijdou divný ty opasky s háky, jen tak na šupinovém a destičkovém šorcu. Je to buď stylizace autora a nebo ty kuše nebyly moc silný. Každý ze střelců má jen jednu rukavici, protože takhle se dá kuše nabít. Ve dvou rukavicích to moc nejde.
Podle mne se jedná o měšťanskou smetánku v kvalitním odění. Rozhodně to nejsou jezdci. Takhle se mohli dostavit na hradby, do terénu by se asi vezli na voze. I kuše jsou luxusní, obložené kostí minimálně shora.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Příspěvek od hawkwind »

No oplechovaný jsou pěkně...
Z čeho to je? Taky že mají oba meče jako poboční zbran´ dost nóblhóch ne?

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

hawkwind napsal:No oplechovaný jsou pěkně...
Z čeho to je? Taky že mají oba meče jako poboční zbran´ dost nóblhóch ne?

J.
No, je to freska z jednoho tyrolskýho kostela a pochází z poč. 15. stol. Zobrazuje obléhání Koelnu Huny (??):
http://aeiou.iicm.tugraz.at/aeiou.histo ... 002974.htm
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan z Siecina »

Já vím, jsem negr a kaju se; byla by tato zbraň OK na projekt Brodská Garda ? Palný nemám vůbec nastudovaný, vysvětlete mi to, prosím :)

http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/ ... buza2v.jpg
Amor patriae nostra lex.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Jan z Siecina napsal:Já vím, jsem negr a kaju se; byla by tato zbraň OK na projekt Brodská Garda ? Palný nemám vůbec nastudovaný, vysvětlete mi to, prosím :)

http://www.armabohemia.cz/imgnew/epees/ ... buza2v.jpg
Tak jsem se sem dostal se slušným zpožděním. Tak tohle je arkebuzka radost pohledět. Druhá půlka 15. stol., zámek s dělenou pákou. Pěkná, pro brodskou gardu jak dělaná. Kdyby se našel puškař, kterej by za rozumnou cenu dělal hlavně, zbytek by nebyl problém dodělat.

Tady jsou taky slušný kousky typu "serpent", taky do "naší" doby:
http://www.albionsmallarms.co.uk/14th15thcent.htm
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Jan z Siecina
Bůh humanitních věd
Bůh humanitních věd
Příspěvky: 81
Registrován: 04 Pro 2006, 19:28
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan z Siecina »

Skvěle. A puškař ? Napadá mě Skrbek a jeho syn z Maršálkova revíru, hehe :)
Amor patriae nostra lex.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Jan z Siecina napsal:Skvěle. A puškař ? Napadá mě Skrbek a jeho syn z Maršálkova revíru, hehe :)
Skrbkovi se není možný dovolat na mobil ani na pevnou linku. Zkoušelo to i pár známých se stejným výsledkem. Možná má nějaký problémy se zákonem, těžko říct.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Tree
Příspěvky: 21
Registrován: 03 Pro 2006, 14:03
Místo/Bydliště: Brodec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tree »

Broďan : kuk bestie :D Potřeboval bych od tebe jednu informaci. Kuba chtěl ty přezky od Brožka a než bude dodávka v Mordoru, bude to nějaký čas trvat. Chtěl bych, abych se zbytečně nezdržoval s čekáním, jestli máš nějakou fotečku s touhle přezkou a potřebuju šířku řemínku ( rozměr v mm.) dík moc. :notworthy:
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Tree napsal:Broďan : kuk bestie :D Potřeboval bych od tebe jednu informaci. Kuba chtěl ty přezky od Brožka a než bude dodávka v Mordoru, bude to nějaký čas trvat. Chtěl bych, abych se zbytečně nezdržoval s čekáním, jestli máš nějakou fotečku s touhle přezkou a potřebuju šířku řemínku ( rozměr v mm.) dík moc. :notworthy:
Broda Hrr!!
Budou to přezky "Brožek-standard", jako jsou na mých nohavicích nebo (původně) i na stehenních taškách kyrysu: http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/N ... ozek_4.jpg
http://www.strelci.webzdarma.cz/galerie ... alsky5.jpg

Řemínek je širokej přesně 2cm. Přezky jsou včetně plíšku, takže se na řemínky nýtujou. Prostě stejně jako na těch nohavicích.
U Brožka byl bohužel tenhle tejden Ital a vysmejčil mu dokonale dílnu. Zmizely i přezky, který měl připravený pro mne. Chtěl jsem je dát (no, spíš prodat) Mordorovi, protože moje prošívanice je zatím v neutěšeném stádiu a je na ní tak měsíc práce.
Prostě ty přezky budou asi za 14 dní, až je Brožkův pohůnek-Slovák vyrobí (on dělá pouze, když mu dojdou prachy na chlast).

:blob:

Zdraví charakterní bestie z Českého Mordoru.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Příspěvek od Siegfried »

Kdyby bylo nejhůře mám teď ty mozazný odlejvaný přezky a vypadají dobře .)
Tak se ozvěte :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Siegfried napsal:Kdyby bylo nejhůře mám teď ty mozazný odlejvaný přezky a vypadají dobře .)
Tak se ozvěte :)
Mordorovi jsem ty přezky už dal. On ten Slovák pochopitelně neměl prachy na alkohol, tak je spáchal už cca před 3 týdny. Od té doby se mne už párkrát ptal, jestli nepotřebuju další. Takže, kdyby někdo taky chtěl ...
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Mordor
Válka
Válka
Příspěvky: 75
Registrován: 03 Pro 2006, 22:16
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvek od Mordor »

Siegfriede, nemáš prosim tě nějakou hezkou přesku na pásek cca 3 cm široký? Potřeboval bych.
Zlo přichází z východu...buhehe
Odpovědět

Vrátit se na “Vojenství, taktika, války, opevnění a technika boje”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti