Královské brodění (2007)

byl jsem tady a támhle...
Odpovědět
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Královské brodění (2007)

Příspěvek od Václav »

Ahoj, asi jsem první doma, tak jsem se rozhodl založit tuto diskusi. Akce byla super. :D Myslím, že i bitva se vcelku vydařila. S deštěm měla alespoň zajímavou atmosféru. ;) Budu se těšit na další akci s Gardou města Český Brod!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Akce se broďanům vydařila. Celkový dojem, no -přijedu zas, líbilo se mi to. :D

Ale že jsem kluk hlístoidní, měl bych vám prozradit, kde jsem našel menší mínusy. Sice bych měl teď držet hubu, páč jsem se nezúčastnil předběžného soustředění, kde jsem měl možnost přednést vám své návrhy, ale i tak se to může hodit.

-absence uklízečky? (na hajzlech nebyl toaleťák)
-zdlouhavé nácviky a nástupy (Bróža by se měl naučit lepšímu vyjadřování a měl by rozdávat jednoduché rozkazy -účastníci se přizpůsobí úplně v pohodě)
-budova by potřebovala alespoň 1 vrátného (nevznikaly by tahanice o klíče a zvýšilo by se i zabezpečení budovy)
-veškeré představení apod. je nutné řádně vyhlásit!

Toť asi vše k připomínkám.
Broda hrr!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Přátelé, kdybych měl vyjádřit nedostatky této akce, které jsem vnímal já, coby kmenový člen Guardii Broda Bohemicalis, tak bych toho napsal asi víc, než Radim. Navíc dobře vím, proč tyto nedostatky byly a myslím, že modří to vědí taky.
Nicméně z hlediska gardy akce splnila svůj účel a dokonce i trochu víc. Přísahu máme za sebou, dostali jsme i požehnáni od katolické i evangelické církve a jsme teď regulérní městská hotovost, která se jmenuje Guardia B.B. jen proto, že v češtině není alternativa k německému "Aufgebot".
Máme za sebou taky malý bojový křest a ukázali jsme, že nás nerozhází ani tak šílený počasí, jaký v sobotu bylo. Jsem rád, že jsem v gardě prosadil přítomnost žen nesoucích náhradní sudlice pro střelce, protože v lijáku to holt nestřílí. Velmi oceňuji výkon bubeníků, bylo to opravdu působivý. A navzdory některým nedostatkům si dovolím konstatovat, že u nás neexistuje jiná podobně vyzbrojená a vystrojená pozdně gotická jednotka, která je navíc v souladu s historickými skutečnostmi.

Královské brodění byla akce výjimečná a asi se nebude hned tak opakovat. Byla pořádána k 570-ti letému výročí povýšení Brodu na královské město a podobná slavnost bude tedy až při dalším kulatém výročí. Historickou část však může zaštítit naše garda a něco podobného v menším spáchat i častěji. Na parkánu budujeme střelnici a v rámci střeleckých slavností bude možné i sešikovat gardu a pobít něco nepřátel, jen tak pro radost.

Děkuji tímto všem zúčastněným za jejich výdrž, toleranci a výkony při vystoupeních i při "brodění" v lijáku a budu se těšit brzy nashledanou.

Zdraví
Martin Broďan Picek, hejtman nad zmoklými městskými střelci, t.č. sudličníky a správce gardové pokladny, t.č. prázdné


PS: kdyby měl někdo zájem o účast na městských slavnostech v Bernau (8.-10. června) a chtěl posílit naší jednotku, bude velmi vítán. Broda Hrr!!
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Václav »

Je jasné, že pár nedostatků bylo, ale celkově akce dopadla velmi dobře. Je asi také nutné brát v potaz, že se jednalo o první akci gardy. Velmi třeba oceňuji nápad s verbováním. ;) Je jen škoda, že nebylo vyhlášeno důrazněji a že se konalo tak trochu mimo střed dění. Mohlo to být pro návštěvníky zajímavé oživení akce. Bitva se i přes mírně zmatené nácviky vydařila. Řekl bych, že dělo, které nevystřelilo zapadalo i lépe do scénáře. Škoda, že si střelci nevystřelili, ale alespoň byly ženy s náhradními sudlicemi užitečné. :) Souhlasím také, že výkon bubeníků byl bezvadný. Myslím, že nakonec nám déšť ani příliš nevadil. Bitvu jsem si užil, zato diváci asi už méně, ale takové je počasí…
Jaké tedy máte do budoucna s gardou plány? Bylo by určitě fajn, kdyby se zase někdy podařilo gardu sešikovat.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Václav »

Budete mít někdo z Brodění fotky? Já jich mám jen několik a ne příliš dobrých. Tady jich pár je:

http://sweb.cz/altquartier/brod004.jpg
http://sweb.cz/altquartier/brod010.jpg
http://sweb.cz/altquartier/brod011.jpg
http://sweb.cz/altquartier/brod017.jpg
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Děkuju za pozitivní hodnocení.
No, pokud se týče verbování tak to bylo v podstatě mimo hlavní program, jen tak pro nás. To byla taková ta troška oživené historie, která jinak z akce příliš cítit nebyla. Když už někdo má přísahat věrnost městu, tak musí být naverbován a zaplacen, že? Nepodařilo se nám to ale u bří Hlístů, protože byli v té době nezvěstní. Když se zapíšou na verbířský list dodatečně, dostanou i dlužný žold.
A plány do budoucna? Je jich dost a budeme je probírat v úterý na schůzi. Např. rituál přijetí nových gardistů, zasazení stromů do gardistické aleje, výstavba historického koutku na parkánu (srub, dílna, kovárna apod.). Samozřejmě také účast na městských slavnostech v několika městech u nás a v Německu. Problémem je to, že mnozí gardisté jsou zároveň i živitelé rodin a mají málo času. Početní stavy mužstva se však budou postupně zvyšovat a chceme dostáhnout vzájemné zástupnosti členů, zvláště pavézníků.
Co se týče zvlhlého prachu a nefunkčních ručnic a děla, tak já jsem rád, že to takhle bylo, protože to odpovídá skutečnosti. Při šermířských vystoupeních či bitvách je často požadován výstřel za každou cenu v přesně danou dobu a někdy na něm závisí i následující děj. Proto se např. do zbraní s kolečkovým zámkem vkládá skrytý mechanismus odpalující poplašné nábojky, což já považuju za zrůdnost. Ovšem historické palné zbraně nijak spolehlivé nebyly ani když nepršelo a bylo běžné, že selhávaly. Takovýhle liják by byl v minulosti dostatečným důvodem, aby se bitva odložila. My jsme si v tomhle detailu zahráli na reálnou situaci, neboť všechny doutnáky byly zcela nasáklé vodou, ze střelného prachu byla kaše a voda prostě nehoří ani nedoutná, to musí uznat i laický divák.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Mordor
Válka
Válka
Příspěvky: 75
Registrován: 03 Pro 2006, 22:16
Místo/Bydliště: Praha

Příspěvek od Mordor »

Mě se to tam taky líbilo, příjemný lidi, bitvička byla taky pěkná. Holt větru, dešti neporučíš :D
Jen občas ten organizační bordel bych vytknul, ale známe jakej je Bróža hektik. :D
Zlo přichází z východu...buhehe
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

No jo, Bróža už prostě jinej nebude. Na druhou stranu se pustil do projektu městské gardy, do kterýho by hned tak někdo nešel. Hm, ... taky má v gardě nás, že? A pozitivní je, že garda je nejen vojenskou jednotkou, ale i kulturním spolkem, který by mohl v budoucnosti spáchat mnoho bohulibých a ducha povznášejících činů. Zásadním nepřítelem je pouze nedostatek času, což se týká všech členů.
Na městských slavnostech nemohl Bróža organizaci zvládnout sám a bohužel si nezajistil dostatek lidí, kteří by mu byli k ruce a věděli podrobnosti programu. Takže se pořád na něco čekalo a někdo se hledal, měnily se termíny nácviků apod. Ale ten liják nakonec vyřešil spoustu věcí za nás.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pappi »

Předem chci poděkovat všem srdnatým mužům i ženám za jejich účast v bojové ukázce a za jejich chrabré činy. Někteří dokonce za Brod a jeho gardu krev cedili ač nebyli naverbováni, že? :D Ovšem jak psak pan správce poklady, podepíší li verbovací listinu dodatečně čeká je jejich zasloužený žold.

Jinak ten déšť tam byl schválně aby dokreslil malebnou atmosféru Brodění, protože broď se bez vody, ale to jsme samozřejmě nechtěli říkat předem abychom nevyplašily některé tvory vody se štítící. A tak stalo se, že zdrhnul akorát ten smrdutý čert co seděl pod kostelem. Druhého pak osobně zabil rozzuřený pan farář pokropě ho svěcenou vodou.

Ještě jednou díky všem za účast a trpělivost. Byl to přeci jen první ročník šitý horkou jehlou, ale chybami se člověk učí. Dle mého to byla pohoda a s odstupem mohu říct, že i ten liják se mi nakonec docela líbil.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pappi »

Jan z Siecina napsal:Bude garda mobilizována v příadě, že volby vyhrají bolševici nebo fašisti ? .)
Ano zcela jistě. V prvním případě je to docela reálné v druhém případě bychom si museli vyrobit stroj času a propadnout se o 69 let nazpátek a bojovat sudlicí proti tanku či na Němce pouštět hrůzu kašírováni za blanické rytíře. ;)

Jináč máme v gardě samé dobře smýšlející měšťany a někteří jsou i docela akční na to aby bolševikovi natrhli držku pěstí. No prostě komouše v Brodě nepěstujeme. Ty jsi vlastně neslyšel slova naší přísahy jinak by ses nemohl takhle ptát. Dokonce nám žehnal i evangelický a katolický farář. Ten když nám v tom dešti dával požehnání svěcenou vodou tak naň někteří vtipálci z řad diváků křičeli zda té vody už nebylo dost. Zeptej se Siegfrieda ten byl taky "pokřtěnej".
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Václav »

Vážně nikdo nebudete mít fotky? :( Tady jsou alespoň ty moje, ale není to nic moc:
http://www.svjiri.wz.cz/Kralovskebrodeni2007/
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Na serveru města už jsou taky nějaký fotky:
http://www.cesbrod.cz/foto/index.php?ga ... %AD%202007
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Broďan »

Tak nám tam přibylo ještě video z přísahy:
http://www.cesbrod.cz/
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Hodnocení akcí”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů