Frýdlantský turnaj 2010

byl jsem tady a támhle...
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Markéta »

Ahoj pořadatelům, bylo skvěle, místo mě přímo nadchlo - jezírko a vlasatý les neměly chybu. Dle mého se akce super. Trochu podivná byla ta jedna malá princezna, jídlonoši mě trápili tím, jak nejdřív jídlem dráždili celý stůl (možná to tak má být, ale bylo to kruté :D ); a jsem zvědavá, co bude říkat obřadnost milující dvůr na zasedací pořádek a přístup k jídlu stylem - Kdo má rychlejšího sluhu, dostane dřív :D ale to jsou prkotiny.

Po prozkoumání fotek jsem došla k závěru, že to bude chtít nový foťák, omluvte sníženou kvalitu některých snímků.

http://panimarketa.rajce.idnes.cz/Frydl ... rnaj_2010/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Nový foťák ti v kontrastních situacích moc nepomůže. Vyvaruj se bílému pozadí a fotky ti polezou v přijatelné podobě ;) Jinak jo, některý záběry dobrý :thumbup:
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Czernozub »

Markéta: my jsme vzpupný, proto musel můj pán jíst dřív :D

Jinak mě osobně se akce moc líbila, dík všem.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Spakona »

kdyby jen páni - zatímco pohůnci žrali až se jim dělaly boule za ušima, na šlechtu králíček ani nezbyl....
ta koordinace hostiny byla opravdu velmi špatná

ale jinak to bylo super :))))
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Andre
Příspěvky: 3
Registrován: 28 Črv 2010, 09:37

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Andre »

Frýdlantský turnaj byl naprosto vynikající. Klukům teutonským, se podařilo udělat vpravdě jedinečnou akci bez jakýchkoliv zádrhelů... klobouk dolů pánové!
Každý, kdo někdy něco pořádal pro podobný počet lidí ví, že to není žádná legrace a že vždycky se objeví něco, na co budou účastníci remcat... a že tady k remcání není skoro nic poukazuje na to, že byla akce dobnře naplánovaná a zajištěná.
Co se týče hostiny, kluci udělali všechno co bylo v jejich silách. To, že panstvo muselo čekat na jídlo a dopustilo, aby se lecjací drnové cpali před nimi je na vrub panstva... pokud jim to vadilo, měli si svou pozici jasně vydobít a drny odehnat. Jestli chce být pán pánem, musí tak vystupovat a ne se jen nechat pasivně bavit. Pána nedělá oblečení, ale chování ...a především ti ranaři za jeho zády, kteří už zařídí, aby byla pánova přání do puntíku plněna.

Co považuji za největší klad celé akce, je stresuprostá uvolněná atmosféra, v jejímž duchu celý víkend plynul.

Pročež ještě jednou ze srdce děkuji Frýdlantským teutonům za pořádný kus pěkně odvedené práce, zejména pak Pepovi, který během toho málem zešedivěl a Gagovi, který se po celý víkend nezastavil a jel po celou dobu na plný plyn. Také moc děkuji paní Markétě, že se ujala mého bezvýznamného škrábance a měla tu trpělivost mě opakovaně přelepovat.

Nakonec bych se chtěl omluvit majiteli toho zázrašného houpacího křesílka, jež jsem v návalu svého obvyklého opilého kokotství zrekvíroval.

Andre
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Maršálek »

za Hradecké děkuji za pěkný víkend, bylo to fajn a ten komfort, účastnit se takové akce, aniž bych ji předtím musel zorganizovat ;) organizátorům i všem kdo pomáhali děkuji a děkuji i účastníkům za atmosféru ;)

P.S. pár věcných nápadů bych měl, ale to proberu s pořadateli až se oklepou - a není to kritika ;)
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Spakona »

Andre napsal: Nakonec bych se chtěl omluvit majiteli toho zázrašného houpacího křesílka, jež jsem v návalu svého obvyklého opilého kokotství zrekvíroval.

Andre
Budiž ti pro tentokrát odpuštěno pane :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Markéta »

Andre napsal:Také moc děkuji paní Markétě, že se ujala mého bezvýznamného škrábance a měla tu trpělivost mě opakovaně přelepovat. Andre
Je vous en prie, monsieur :lol:
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Markéta »

Markéta napsal:
Andre napsal:To, že panstvo muselo čekat na jídlo a dopustilo, aby se lecjací drnové cpali před nimi je na vrub panstva... pokud jim to vadilo, měli si svou pozici jasně vydobít a drny odehnat. Jestli chce být pán pánem, musí tak vystupovat a ne se jen nechat pasivně bavit. Pána nedělá oblečení, ale chování ...a především ti ranaři za jeho zády, kteří už zařídí, aby byla pánova přání do puntíku plněna.


Já si dovolím nesouhlasit. Takhle to (co se týče pořádků při obsluhování) sice vypadá logicky, ale nahlédni na to z pohledu obsluhujícího. Já se skutečně nechci dohadovat ve frontě na jídlo, že jdu přednostně nebo na sebe nechat od kohokoli ze šlechty řvát. Jsem spíše pro malou poradu před akcí, kde šlechtická pořádající autorita osvěží hierarchii pozvaných a zakáže nabírat si zároveň s porcemi pro panstvo i pro sebe. Vím, že by bylo zajímavější, mít na hostině nějaké půtky, ale na mě někdo zvýšit hlas nebo něco podobného, tak praštím s talíři, rozbrečím se a odcházím s vědomím, že to se na to můžu vykašlat. (Vyzkoušeno)

Pokud jsou všichni poučení a někdo to dělá z rebelantství (jako Černozub) pak už je toho jeho a pánova zvolená role a půtky její součástí.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Maršálek »

hodně je to o hofmistrovi, jeho autoritě a zkušenostech - my se to učili roky (od 2002) ;)

...a pak už je radostí každého zaběhnutého hofmistra, pro vlastní zadostiučinění a pobavení ostatních, dát hodit chrapouna do řeky (i proto je turnaj situován u říčky s romantickým názvem Metuje a pro májový sněm byl na místě alespoň malý bazén) :D
Andre
Příspěvky: 3
Registrován: 28 Črv 2010, 09:37

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Andre »

Za normálních okolností by se jídlo pvydávalo mimo tabuli a sloužící by chodili ve špalíru najednou ve chvíli, kdy už mají naloženi všichni. Za normálních okolností by se také nejdříve podalo jídlo pánům, případně i neurozeným, jsou-li to jejich hosté a služebnictvo by se najedlo někde za bukem až tehdy, když panstvo o daný chod a o další obsluhu momentálně nestojí. No a za normálních okolností by tohle všechno celkem snadno zkoordinioval Hofmistr, protože těch pánů, dam a hostí by zas až tak moc nebylo.
Je to rychlé a efektivní a mám řadu zkušeností jak z pozice toho, který obsluhuje, tak hofmistra i pána který je obsluhován.

Na akci typu Frýdlanského turnaje se ale nevečeří za oněch normálních okolností. Tady je to o tom, že se udělá taková příjemná tečka za celou akcí a všichni, nezávisle na stavu, se u společného stolu baví. Je to spíš takový společenský banket, na kterém už o "urozenost" nebo "neurozenost" vůbec nejde. Pokud by tomu tak nebylo, rozhodně bych jakožto pán v životě nedovolil, aby sedlák sedící vdle mě byl obsloužen dříve než já. Rozhodně bych také nesnesl aby se mnou u stolu seděl jeho pohůnek.

Pravda je, že ta fronta na jídlo musela být frustrující, ale na druhou stranu, pokud by se měl zavést standardní systém obsluhy, bylo by to tvrdé vykořistňování sloužících... na tématicky zaměřené akci si to všichni užijí, ale na akci typu Frýdlantského turnaje (stejně jako se to ukázalo třeba na loňské Panské bitvě) by to myslím nebylo dobré.
Avatar uživatele
Markéta
Příspěvky: 164
Registrován: 14 Led 2010, 16:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Markéta »

Právě, brala jsem to tak že když to nevadí Hradeckému panstvu, jejichž číšník se dopředu nijak nedral a nezjednával nápravu, tak proč bych se namáhala. Dělala jsem si to dle svého svědomí a vědomí, donesla svému panstvu a šla si stoupnout pro svou porci. Fronta jako taková mě nefrustruje, vadí mi dohadování.
Ale i to, že někdo se snaží něco dodržovat a doplácí na to, zatím co ostatní na to kašlou.
Pokud to měl být neoficiální večírek, mohli jsme to udělat jako na rautu :D takže přeci jen o urozenost a neurozenost jde... Jinak by mě ani nehlo udělat s puchýři jediný krok a možná bych měla i polévku :)
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Spakona »

možná by nebylo od věci přítomné pány a dámy o tom, že nějaký hofmistr vůbec je a kdo to je, informovat, a to myslím všeobecně. aby si pán své drny mohl instruovat ve smyslu - posluhuješ mně a případně tomu komu řeknu, ale při této a této přiležitosti budeš respektovat pokyny tohoto člověka.

Ono to také do značné míry souvisí i s Arminem zmiňovanou neznalostí nováčků. Osobně taky ještě občas tápu, přece jenom je nás hodně, některé pány a dámy jsem viděla na Jaroměři poprvé, značnou část pánů jsem registrovala až v turnajovém odění, a pak v "civilu" jsem opět netušila kdo je kdo (navíc to, že se snažím na akcích nenosit brýle a čočkama je ne vždy mohu nahradit, mi moc nepomáhá) :D

Což mi připomíná - loni na turnaji byl na tribunách k dispozici krásný vytištěný přehled erbů - předpokládám tedy, že někde existuje v elektronické podobě a mohl by být na stránkách dvora ke stažení třeba v pdf nebo podobném formátu.
A udělat galerii podle domů - to je taky dobrý nápad - právě proto kolik nás je, usnadnilo by to myslím orientaci.

jo, holt učíme se všichni a stále :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Jiří z Holohlav
Příspěvky: 161
Registrován: 05 Pro 2006, 11:26
Místo/Bydliště: Rumburk

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Jiří z Holohlav »

Děkuji bratřím za skvělou akci.Dobrý boj a plno pohody.Prioritou bylo bojové poměřování se válečníků a to myslím vyšlo skvěle.Hostina byla vydařená třešnička na dortu a její neformální pojetí mě přišlo velmi vhod.Ovšem,aby si panstvo chodilo samo do bufetu by myslím bylo již příliš,už jen kvůli vstávání sedání s rozměrnějšími oděvy.Vidím jako správné ,že každá akce klade hlavní důraz na něco trochu jiného.
Snad jen pro upřesnění - poslední disciplína neodpovídala polskému zamčisku,ale naplňovala obsah pojmu méle,případně buhurt.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Frýdlantský turnaj 2010

Příspěvek od Spakona »

a aby si někteří nemysleli že sem remcal - tak ještě napíšu to co jsem říkala už klukům na místě - bylo tam moooc hezky a příště zas :)
ta poznámka k hostině byla původně jen drobná ironie, neb jsme o tom také mluvili ještě na místě.
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět

Vrátit se na “Hodnocení akcí”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů