Veltruský Corvus 2008

byl jsem tady a támhle...
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Romikov »

Drslav napsal:Ty jehlany jsou vysoký 2,5m ten loukoťák co tam máme má asi 4m ale nevim přesně to bych kecal,ale zjistim to ;) ,tebou postnuté fotky nejsou lidé od nás a naše zbroje nejsou patnáctkové si teda myslim http://www.brodec.org/Veltrusy_2008/sli ... O0625.html ten v tom klobouku a ten v plátovém kabátci http://www.brodec.org/Veltrusy_2008/sli ... 10013.html pokud ti připadáme jako allgothic věř že na sobě neustále pracujeme a snad se polepšíme s pozdravem Drslav Via Boemia http://www.viaboemia.com
komentoval jsem celou akci ne vaši skupinu .. to říkám již asi po ..páté?? Pokud jsi to vzal na sebe tak se ti omlouvám za nedorozumění jo??
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Drslav
Příspěvky: 5
Registrován: 31 Črc 2008, 11:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Drslav »

ok byly jste rychlejší než já to napsal ;)
Obrázek
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Romikov »

:salute: všechno dobrý diky.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Siegfried »

Jo jen do sebe rodino, ještě vytáhněte ze sklepa úmrlců roupa a ten taky. Houšť a masakr! Muhehe založím efrakci FSSB - Family SSB takzvaný Uncle suckers :) muhehe

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Broďan »

Romikov napsal:pravda omyl moje chyba jmenují se Norman, což je tak jako tak nestředoevropské že? ostatně jsem je nikde v záznamech kronik a obrazů mimo anglii (a její državy) nezahlédl max. ten s loukoťovým kolem a ten je větší - výrobce Idios doma mám katalog . http://www.indios.cz/ tento je tipičtější http://www.naturzelte.de/www/up.php?id= ... _2&dir=img navíc na tvém odkazu je vidět že originál z náčrtu loukoť má (pokud se nejedná o naznačení druhého dílu plátna protože tehdá měli stany často horní a spodní díl), což se o té napodobenině říci nedá.
Jo Radime v tomhle se trochu vyznám jo??
Drslav - Navíc teda podle dobového obrázku z tvých pramenů by měl mít dobrých dva a půl metru výšku minimálně.
Romikove, ty opravdu degraduješ odbornou úroveň tohoto fóra na úroveň Scherm.cz a podobných žump! Myslím, to naprosto vážně. Když něco napíšeš pro rozšíření znalostí druhých, tak to přece musíš doložit odkazem na originál, věrohodnou studii, věrohodnou rekonstrukci atd.
Tvrdit, že kónický jednotyčový stan "Norman" nepatří neanglických částí Evropy může opravdu pouze naprostý ignorant. Obraz burgundského (někdy uváděno "císařského") tábora z knihy "Mittelalterliches Hausbuch" ze zámku Wolfegg zná snad úplně každý, kromě tebe:
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image ... rlager.jpg
Jsou zde vidět minimálně dva stany tohoto typu. Také je zde naprosto jasně vidět, že tyto stany neměly loukoťové kolo (prověšené stěny). Tábor je datován do cca 1480, ale vyobrazené typy stanů se vyskytovaly již podstatně dříve.
Když někdo uvede do katalogu typ stanu "Norman", tak je to obchodní název zboží, který slouží pro jeho identifikaci prodejcem a zákazníkem. To je jako bychom u stanu "Konšel" řešili, zda ho opravdu používali pouze konšelé a nebo i jiní lidé.
Repliky typických stanů používaných ve vrcholném a pozdním středověku najdeme např. tady:
http://www.companie-of-st-george.ch/cms ... _camp.jpeg
Z katalogu Indios nepatří mezi středověké konstrukce stany typu Baron, Konšel, Lancknecht, Vikomt, Markýz, protože mají obvodové tyče, které se ve středověku nepoužívaly. Původ těchto stanů můžeme hledat ve vojenských stanech z 18. stol.
Středověká nosná konstrukce je tedy středová tyč, středová tyč s loukoťovým kolem, dvě tyče spojené hřebenovou tyčí apod.
Loni jsem si koupil stan Norman, áčko s apsidami 6x4m (dnes má jiné zapínání na dřevěné olivy), protože mi přišel dobrý poměr cena/velikost/přeprava/silueta a navíc se jedná o typický vojenský stan používaný po staletí. Výrobní detaily pochopitelně nejsou zcela v pořádku, ale jako kompromis mi to nepřijde zase tak špatný.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Romikov »

Ohledně obchodních názvů máš jistě pravdu, nevím však od kdy je Burgudsko střední evropou .. řekl bych že leží a leželo spíše vedle Anglických a ne Českých zemí, to již bychom se mohli inspirovat i Maďary :badgrin: ti jsou blíže. Osobně si myslím že klasické áčko je věrohodnější. S obvodovými tyčemi máš pravdu, také však nutno dodat že u většiny druhů stanů je nahrazovala lana (ne zrovna malý počet) která byla skrytá pod plachtou a navázaná na kolo, jediné co jsem zatím nezjistil jestli se dolní plachta vázala k horní plachtě nebo k tomu kolu.
Zpátky k problému nikde jsem bohužel na obrazech s bitevními výjevy v českých zemích či pramenech jako je československé vojenství tento stan nezahlédl (netvrdím tím že neexistoval), setkal jsem se tam spíše s "áčky" nebo kruhovou klasikou atd. a proto se domnívám že je středoevropsky nevhodný minimálně do doby než se prokáže že tomu bylo jinak, pokud mi však někde unikl nějaký pramen polsko česko rakousko německého užití rád se nechám přesvědčit a změním postoj. Co se týče fota rekonstruovaných stanů které jsi postnul tak ty vypadají v pořádku a jsou důkazově více podloženy (alespoň jsem je již viděl na více obrazech).
Avšak nemůžeme přeci podle jednoho obrazu burgundské armády soudit že se zde ty malé špičaté (o kterých je řeč) používali také .. pokud vím odívání také nebylo všude stejné. To je jakoby jsi našel francouzkou kuchařku a podle toho usoudil že češi a poláci taky žerou žáby a šneky ;)
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Siegfried »

Romikov:
nechci tě moc tejrat, ale nauč se rozlišovat výraz pramen od syntetické publikace :)
Pramenem se rozumí dobový zdroj informací :)
Jinak když jsme u těch kouzelných áček, já třeba ani nevím jestli máme nějaký vyobrazení jednoznačných malých áček na 15té století... celkem mě to zajímá, někdo mi o tom říkal a nějak sem neměl čas si to dohledat, ty o nějakých víš ?
Díky
SiG

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od narvek »

Ještě taky otázka je, nakolik vůbec stany byly rozšířené. Prostě pěchota je pravděpodobně neměla vůbec, přece jen je to totálně neskladná věc...
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
KOHOslav

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od KOHOslav »

Náše skupina se věnuje době začátku 14. století.K této době máme vyobrazení v podstatě pouze loukoťových stanů ,objevují se ještě nějaké ještě větší než loukoťáky.
Proto jsme se inspirovali z pramenů o něco mámo starší a to z poloviny 13. století.Kde je pár vyobrazení právě těchto kuželů.
Jak píšeš z které je dané vyobrazení lokace ,tak my co děláme vrcholný středověk ,tak zas nějaké veliké propasti co se týče materiální kultury v těchto zemích nevidíme(Francii,Anglii,Německu,Rakousku,Čechách).

Jak píše Narvek ,ty stany jsou v podstatě v dnešní době "nutností" nebo spíš takovým standardem, což taky není vrámci historických reálií ouplně dobře.

Histoire d'Outremer,William of Tyre, Francie 1232-61 - http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... IllID=6020

Tady ještě přikládám pěkný tábor http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/s ... lian5.html od SIMONE MARTINI z roku 1328

Omlouvám se ale ,zde nemám přesně z kterého manuscriptotu tento obrázek je je to opět půlka 13. století - http://www.e-stredovek.cz/upload/ulozene/kuzel1250.jpg
Avatar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 6
Registrován: 08 Zář 2008, 13:17

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Ronšperk »

Romikov: "nikde jsem bohužel na obrazech s bitevními výjevy v českých zemích či pramenech jako je československé vojenství tento stan nezahlédl (netvrdím tím že neexistoval), setkal jsem se tam spíše s "áčky" nebo kruhovou klasikou atd. a proto se domnívám že je středoevropsky nevhodný minimálně do doby než se prokáže že tomu bylo jinak, pokud mi však někde unikl nějaký pramen polsko česko rakousko německého užití rád se nechám přesvědčit a změním postoj."

Bacha na to. To by také naši čeští rytíři byli nuceni pochodovat do bitev v kytlích, či maximálně v nějakém tom plášti :D
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Romikov »

auauau .. po těch áčkách se mrknu ale doma toho zas tolik nemám.. co se týče Vojenských Dějin Československa (díl první) tak ty čerpají z historických záznamů bitev, Velislavova bible (vynikající zdroj), Biblia Wenceslai Regis, různá vyobrazení a podobně, tvořil je Vojenský Historický Ústav, Vojenská politická akademie Klementa Gotvalda v Bratislavě, Československá akademie věd a další. Takže co se týče této knihy mohu ji doporučit jako dobrý souhrn pramenů vojenství, jestli máte možnost nahlédněte protože ukazuje (nemyslím ty rekonstrukce) dosti českých, slovenských i maďarských obrazů bitev a vojáků či dobývání. Osobně oceňuji práci těch desítek lidí kteří se tím zabývali a svou práci podložili historickými dúkazy. Nemám bohužel jmenný rejstřík zdrojů protože to tenkrát někdo neofotil celé, ale u každého obrazu je jeho původ (zdroj).
Ronšperk - tohle by mohl být ten zdroj aby jsi nemusel chodit v kytli ;) .
Narvek - od toho měli zásobovací vozy jinak si nedokážu představit funkčnost armády po pár týdnech deště.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Siegfried »

Romikov: Já ti nevím, první tři díly tohoto mám doma a je to sice celskrem slušně odvedený, ale spoustu věci opravdu berou zkratkovitě a zrychleně... na můj vkus a ambici díla až příliš... a přijde mi to už celkem překonané... je to přeci jen poplatné době vzniku...
Já se třeba osobně zabýval Sudoměří a ta je tam jen na pár řádcích a není tam ani všechno.. atd...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od Romikov »

jistě je to něčím překonané, není to do podrobna(berou celý stát a všechna období), ale pořád je to regulérní zdroj z kterého se dá čerpat a je to v češtině.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od narvek »

Romikov: Já ti nevím, ale nejsem si jistý nakolik to fungovalo jako dneska. Typu:"čau, já si tady k vám na vůz hodím stan, jo" "Jistě brácho, jak se má žena?"....etc.

Spíš bych to viděl tak, že ty neprostší vojáci (tzn. většina armády, PBI) měla tak svoje vybavení, ktaeré nesli na pochodu, misku, lžíci, flašku, nebo džbán s chlastem, deku nebo něco na čem spali...plus to co se jim podařilo nakrást. Myslím, že vzhledem k tomu, že jim každý den šlo o kejhák tam moc nefungovala "válka-je-peklo-mentalita". Spíš se každý snažil urvat co moh...


to je ale jen můj soukromý náhlaed na pěchotu 14. a 15. stl.
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Veltruský Corvus 2008

Příspěvek od cert »

Co se týká těch áček, tak tuhle fotku http://www.volny.cz/stanyinfo/i11.jpg , podle které se tady začaly vyrábět, jsem udělal ve Francii u Kresčaku. V roce 96. Přišlo mi to tenkrát naprosto geniální řešení a nijak jsem nepátral jestli to maj ty angláni nějak podložený. Holt byla jiná doba. Takže jestli najdete prameny, potvrzující tohle řešení budu jen rád...
Odpovědět

Vrátit se na “Hodnocení akcí”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů