Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

byl jsem tady a támhle...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Takže uživatel Mordor to má už taky za sebou. Konečně tenhle víkend vtěsnal hlavu do chomoutu. Ještě tedy jednou přeji hodně příjemných chvil v manželském životě.

Mno, a teď k tématu. Jelikož jsem měl volnou neděli a stále jsem coural po Praze, jel jsem se mrknout na akci, která se velikostně dá řadit k Libušínu a nepatří mezi bitvy gotické. Bílá Hora 1620.
Trocha kritiky:Tábor byl příliž roztahaný a neuspořádaný pro oko militantního jedince. Mezi stany dobovými se tu a tam objevil klasický stánek s cetkami, což mě docela vytáčí. Hudební kapela byla zvolena opět nešťastně, pokud budu akci hodnotit z pohledu dobovosti. Ale což, stačí že pár desítek mutantů sedělo kolem a poslouchalo. Dost mě mrzí, že i v neděli, po zahájení programu se v táboře vyskytovala napůl dnešní-napůl třicítková individua. Bordel po táboře opravdu ukázkový -PET lahve na stole atp. Kazilo mi to dost záběrů.
Bitva samotná byla pěkná a grandiózní, nenudil jsem se. Oblečení a zbroje byly skvostné (tady mohu hodnotit pouze jako divák, páč jde třicítka úplně mimo mě).

Fotografie dodám do pár dnů.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Indy »

Škoda že jsi mi utekl, nějak jsem tě po bitvě nenašel a pak jsme brzo jeli domů, to víš Morava to má všude daleko.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Jel jsem fofrem domů. Měl jsem takový tlaky, že jsem doma dobíhal na hajzl s pěnou u prdele. Stejně bych tě už neměl jak vyfotit, došly mi baterie. :?
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od deCarabas »

VanOusek: No jo, videli sme ta tam s bratom Olaffom a hadali sme, ci si, alebo to nie si ty. Nestihol som uz za tebou zabehnut aspon pozdravit, pac sme sa tiez hromadne fotili. Inak, ten tvoj fotak je riadny kanon :D Dufam, ze fotiek mas kopec a ze si pofotil aj nas.

Moje hodnotenie: Tabor - je pravda, ze okrem dobovych stanov sa tam vyskytovali aj vojenske, namalovane a opatrene vlajockami a cetkami, aby vyzerali dobovo. Skoda. Pet flase, sacky a podobne veci tam boli tiez (neviem, ci aj u nas, mozno vecer, ked sa sedelo pri ohni, ale snad aspon cez den to nase kocky spratali). mna skor dorazili ludia, co z plastovych flias pili priamo na bojisku - konkretne jeden z "mrtvych" stavovskych. To som mal chut fakt ho dorazit naozaj - lezal s hlavou opretou o ruku, pozeral sa na zaver bitky a popijal mineralku. Dalej ma, ako na kazdej bitke srali nesmrtelni a neznicitelni, ako napr. jeden borec v cervenom odeni, neviem uz, odkial bol, ale hajil cisarske prave kridlo a ked sme ho porubali traja a on nepadol, tak som sa radsej nechal bodnut partizanou do nohy a siel sa vyplakat k nasim markytankam. Co ma zlostilo dalej, tak to boli kostymy niektorych zucastnenych, 15kova prilba, goticke skorne, resp "goticke", precudesne zbrane a prazvlastne kostymy. Co sa mi naopak pacilo bola atmosfera - hlavne ta nedelnajsia, pocasie sa samozrejme pokazilo, bola zima a vietor, pocet bojujucich, spolupraca s mortaigne regimentom (bolo nas cca 50 a slo nam to myslim si velmi dobre), vecerne posedenie pri ohni s kadekym, celkom slusne fungujuca historicka kuchyna nasich dievcat a nova kapsicka ku kostymu, co som si kupil. Jo a 5 anglickych pikanierov od frajerky, uz sa tesim, az si ich namalujem a vystavim vo vitrinke :D Kazdopadne bitka nesklamala, mecikari tiez nie, tesim sa na dalsi rocnik ;)

Btw. Je inak neuveritelne, ze clovek z Kosic sa dokaze stazovat na vietor. Ale ano, je to tak, bielohorsky vietor je horsi ako kosicky :D
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Při defilé jsem měl už bohužel chcíplou baterii. Nakonec se mi podařilo vyblejsknout jenom lisovčíky. Jelikož byla jejich fotografka v poli, udělal jsem jim fotku sám.

Fotky asi dneska už nestihnu, ale zítra budou určitě. Je jich 79, což musí stačit.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Broďan »

Škoda, že si pořadatel neohlídal naprosté nesmysly, jako např. houfnice z 15. stol., resp. zmenšeniny děl, které by na bojiště přitáhl leda tak trpaslík.
http://img1.rajce.idnes.cz/d1/1/1128/11 ... 010527.JPG
http://img1.rajce.idnes.cz/d1/1/1128/11 ... 010467.JPG
Asi to byla velkolepá barevná podívaná a tak stěží kritizovat nějaké nelogické drobnosti, které jsou vidět na fotkách. Třeba, na koho čekali tito pikenýři, píky zapřené a namířené do nebe? Na jezdce na slonech, na žirafách nebo na dracích?
http://img1.rajce.idnes.cz/d1/1/1128/11 ... 010537.JPG
Ale jinak to vypadá lépe, než v předchozích letech.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
deCarabas
Příspěvky: 273
Registrován: 15 Srp 2008, 14:34

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od deCarabas »

To male delo je nase. Sice sa pracuje na novej hlavni (aspon dufam), ale aj tak mi to neda:
- lahke polne barokove delo, dochovany original zo strecianskeho hradu http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... e_delo.jpg

- polne delo z prelomu 16 - 17 storocia o dlzke 55cm bez lafety, kaliber 10mm http://www.militaria-seidelsohn.de/Mode ... ch%20I.JPG

- polne delo 1780, kaliber 16mm http://www.militaria-seidelsohn.de/Fran ... 80%20I.JPG

Ale ako som pisal na zaciatku, dufam, ze aj nasa skupina bude mat coskoro nove, vacsie delo. Toto sice robi poriadny rachot, ale je to fakt taka detska verzia dela, ako si ho predstavujem ja.

Btw. pikanieri boli najmensi pruser, mal si vidiet niektorych musketierov...
Muž může být šťasten s kteroukoli ženou, pokud ji nemiluje.(Oscar Wilde)

Je-li některá žena věrna svému muži, je to ze zlomyslnosti k tomu třetímu. (Oscar Wilde)
Jara
Příspěvky: 16
Registrován: 13 Lis 2007, 13:38

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Jara »

U tech pikenyru pujde (nejspise) pouze o bezpecnost. Jezdci pomerne casto vyzaduji nelogicke drzeni zbrane, aby byla zajistena jejich bezpecnost (podle me by se spise mela zlepsit kvalita jezdcu). Takze bych primo tuto jednotku neodsuzoval.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Broďan »

deCarabas napsal: - polne delo z prelomu 16 - 17 storocia o dlzke 55cm bez lafety, kaliber 10mm http://www.militaria-seidelsohn.de/Mode ... ch%20I.JPG
- polne delo 1780, kaliber 16mm http://www.militaria-seidelsohn.de/Fran ... 80%20I.JPG
Prosím, netvrď mi, že dělo s ráží menší, než mušketa bylo "polní". To je přece naprostý nesmysl. I když vezmu jako nejlehčí polní dělo 1-liberní falkonet, tak koule vážila 0,456 kg a ráže rozhodně nebyla 10 či 16mm. Nejlehčí dělo, co znám je palubní otočné dělo ráže 0,5 libry, tedy na munici o hmotnosti 0,228 kg. To bylo ovšem lodní a spíše na sekané olovo.
Běžné polní dělo té doby bylo 2 až 3-liberní o hmotnosti hlavně 5-10 centnýřů (centnýř=100 liber, tj. cca 45 kg) a velikostí by mohlo odpovídat těmto:
Obrázek
Hmotnost 3-liberní koule byla 1,37 kg a průměr vývrtu hlavně 75,5mm.

Pokud zmiňuješ originály, tak je třeba uvážit, že spousta děl dochovaných na našich hradech sloužila jako salutní, tj. pouze k signálním nebo slavnostním výstřelům. Některé pocházejí již ze 16.-17. stol. a jejich jediným cílem byla co nejsilnější rána.
U polního kanónu byl nejdůležitější účinek proti živé síle a nemohl mít tudíž ráži jako mušketa či hákovnice, protože by zkrátka nemělo žádný smysl umísťovat tak nevýkonnou hlaveň na podvozek. Dosáhlo by se pouze velké průbojnosti, ale minimálního účinku odražené (skákající) koule.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Jara
Příspěvky: 16
Registrován: 13 Lis 2007, 13:38

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Jara »

Naprosto souhlasim s Brodanem. Vzdyt napr. Napoleon uvazuje o zruseni 4 libernich-polnich del pro jejich malou ucinnost. K tomuto kroku nedochazi, ale vyzbroj doplni dela 6 liberni.
Tyhle zamecka delicka, jinak se to doopravdy nazvat neda, slouzila prevazne k slavnostmim prilezitostem. Nechci verit, ze by nekdo vkladal penize do vyroby takoveho "polniho" dela, ktere potrebuje vetsi obsluhu a v konecnem dusledku ma jedinou vyhodu oproti muskete - hlasitost. Myslim si, ze nesvar pouziti techto del vznikl na prelomu 20 a 21 stol., kdy urcite veci nebyli jeste probadany a byla pomerne velka snaha o vytvareni zmensenin.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Siegfried »

Hele já sem teda docela neznalec baroka, ale opravdu byli v bitvě na bílé hoře kozácké oddíly ??

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Indy »

"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Indy »

Siegfried napsal:Hele já sem teda docela neznalec baroka, ale opravdu byli v bitvě na bílé hoře kozácké oddíly ??

No jéje a kolik!! Jak v armádě katolické ligy, počet neznám přesně, tak u Císařské armády, tam konkrétně jízda Rusinowského-.asi 1500 lehkých jezdců.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitva na Bílé Hoře 1620 (2008)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Indy: však on ten tábor byl veliký. Já měl na mysli jeho zadní část (pozor! nemyslím tu za páskou...).

Ad. fotka: ten staniol na ohništi je co? :p
Odpovědět

Vrátit se na “Hodnocení akcí”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host