o bubnech

Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Mahy »

Martin Broďan napsal:
Mahy napsal:Já jsem asi malinko blbej, ale jak na tom bubnu poznáte spodní a dolní část pokud jsou blány na obou koncích a jsou stejné?
Pravda, že moc chytrej teda nejsi :doubt: . Horní část bubnu poznáš podle úchytu na řemen, podle namalovaného erbu, podle napínacích provazů. :wave: A sdílný výrobce ti jistě rád řekne: "Vole, sem do toho budeš mlátit! Těmahle paličkama a ničím jiným, jinak ti ruce přerazím!"
... mám dneska nějakou vtipnou náladu, snad jsem tě nenaštval. Zabrala mi antibiotika a cítím se už zas jako člověk, proto ta euforie :badgrin: .
Určitě jsi mě nenaštval neboj. To, že to poznám podle namalovaného erbu a podle úchytu na zavěšení vím. Podle napínacích provazů nevím- mají být správně jak? Když popatřím na onu fotku pak vidím erb co není vzhůru nohama, úchyty na řemen jsou nahoře. Tak nevím. Proto se ptám.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Pappi »

alistaire napsal:hele, kucí, prozraďte mě, co su z lonta, co je to teď za módu, nosit buben usilovně naopak, tedy spodní blánou navrch?
Zdar, hele v čem je problém, myslím to vážně. Bubnům totiž za mák nerozumím. Jak se to tedy má správně nosit. Trochu nebo vůbec nerozumím proč by to měli ti naši bubeníci obráceně. Jen blbým selským rozumem jsem myslel, že horní blána je ta, kde se zavěšuje buben na bandalír. Tedy ta kratší strana. Též naši bubeníci jsou nadšenci z řad brodského lidu, až na Petra Brožka a dobrovolně vstoupili do městské gardy aniž by se kdy byli otřeli okolo šermu či něčeho podobného. Ovšem většina zase dělá do muziky, např. Petr Fořt třeba pořádá Ouvalskej Bigbeat či festival Rock for People, ale zase samá moderna, že. Prostě se přihlásili, že by je bavilo se producírovat v historickém oděvu a bylo jim samozřejmě vyhověno, zavlekli jsme je v salón oni sobě nechali našít hadříky, Bróža dodal plechové pokrývky hlavy, ale s bubnama sami víme docela prd. Nedávno jsem se třeba dozvěděl od Vaňouse, že tyhle bubny dokonce ani nejsou zrovna moc echt na naší dobu, hmmm a co s tím. No zatím asi nic. Prostě jak se ten pitomej buben nosí? :crazy:
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Mahy: tyhle bubny dělal a možná ještě dělá Šubrt, a bude je dělat obráceně do doby, než mu to někdo osobně vytkne. Bohužel já s ním od jisté doby moc nemluvím, takže je to na někom jiném. Vázání se utahuje vždy směrem dolu, alespoň co mi vysvětlil Alistaire, tady je to bohužel obráceně.
Druhá věc, která je pro tuhle dobu špatně, jsou bubny samotné :) Tenhle druh se používal v cca druhé polovině 16. století, pokud si pamatuji dobře. Ale lepší než nic.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Broďan »

Radim Vaňousek napsal:Vázání se utahuje vždy směrem dolu, alespoň co mi říkal Alistaire, tady je to bohužel obráceně.
Druhá věc, která je pro tuhle dobu špatně, jsou bubny samotné :) Tenhle druh se používal v cca druhé polovině 16. století, pokud si pamatuji dobře. Ale lepší než nic.
Radime, to není tak úplně pravda, co píšeš. Tyhle bubny mají běžně lancoši už na samém počátku 16. stol. (dřevořez z r. 1500, 1503, 1515 viz "Der Landsknecht im Spiegel der Rennainssancegraphik", Bonn 2003) a jde dohledat podobné typy i pro konec 15. stol. Typologicky tedy nejsou mimo mísu.
Obrázek

A to utahování mi taky nepřijde, jako zásadní prohřešek. Většina bubnů se utahovala dolů a přijde mi to logické, ale vyskytovaly se rozhodně také bubny s utahováním obousměrným, tedy nahoru i dolů.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Je možné, že Michal Šubrt to utahování nahoru opravdu nemá ověřené, ale třeba taky jo, já do toho zas tak nevidím.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Hm, tak to jsi mne dostal. Znám jen ten první obrázek. A tuny skazek o tom, že dlouhé bubny byly používány až později. Daleko jsem se v bádání skutečně nedostal :thumbup: Škoda, že jsem jen anglofonní. Je vidět, že zaplácnutím díry v rekonstruovaných obdobích se otevřeli nové zdroje informací.

Díky. Tohle překopíruji navíc do tématu o bubnech, jestli dovolíš...
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Broďan »

Radim Vaňousek napsal:Díky. Tohle překopíruji navíc do tématu o bubnech, jestli dovolíš...
Ty obrázky s datací je lepší stáhnout si tady:
http://hss.ulb.uni-bonn.de:90/2003/0285/0285-3.pdf
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Ok ok, skvělé. Mrknu na to lépe v pondělí.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické bubny

Příspěvek od Radim Vaňousek »

http://hss.ulb.uni-bonn.de:90/2003/0285/0285-3.pdf zde se dají najít obrázky bubnů z počátku 16.století (Díky Broďanovi)
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Historické bubny

Příspěvek od Mahy »

Tady u toho bych se rád pozastavil - je někde nařízeno, napsáno atd. zkrátka podloženo, že utahování blány bubnu se dělá pouze směrem dolů? A než mě někdo začne jebat tak podotýkám, že mne to opravdu zajímá. Proč se bubny utahují jenom směrem dolů?
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické bubny

Příspěvek od Radim Vaňousek »

To je věc, co..? Podle vyobrazení z počátků 16. století to vypadá, že žádné pravidlo pro tohle napsané nebylo. Ostatně bych si toho všiml, když jsem četl úryvky Orchésografie, kterou přeložil Mikuláš Bryan. Pravda je, že jsem ji nečetl celou, je možné, že jsem něco vynechal. O ranějších zdrojích nevím, možná časem něco vydoluje Broďan, nebo někdo další, co umí německy a zajímá se o lancoše.

Přestávám rychlokvasit :salute:
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Brodění 2010

Příspěvek od alistaire »

Aha, hned je mi to jasnější... :banan:

Přiznám se, Martine Broďane, že mě tvoje reakce docela zklamala :cry: Čekal jsem, že když tu obecně vytýkáte (keckařům a zbytku světa) co má kdo blbě, a čekáte, že se tito lidé budou o podané informace zajímat a nebudou držťkovat, že se i naopak zachováte stejně jak očekáváte od jiných.

to Pappi: kvízová otázka... co je blbě na tomhle meči?
MEC.jpg
MEC.jpg (12.74 KiB) Zobrazeno 8970 x

- takže jo, jakože všechno dobrý, jen je to uvázáno naopak.

Říkal jsem to jak to má být uvázáno a PROČ minimálně Šubrtovi, Vaňousovi a Siegfriedovi...

Tím se v žádném případě neotírám osobně lidí, kteří ty bubny nosí s nadšením, a neví proč a co je blbě...

Jak se večer vrátím domů ze služebky, tak se znova po roce rozepíšu o detailech, co a proč, jestli tedy bude zájem.

(PS: pro začátek.... když si srovnáte bubny co jsou na fotce, s bubny co jsou na obrázcích, tak jednoduše zjistíte, že jsou poměrově jinak... výrazně jinak. Ty obrázky a rytiny poměrově celkem odpovídají několika dochovaným originálům...)
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Super, to jsem chtěl, aby se stalo. Akorát pište prosím do tohoto tématu viewtopic.php?f=170&p=23034#p23034 ať to tu nezasíráme.

Díky
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění 2010

Příspěvek od Broďan »

alistaire napsal:Přiznám se, Martine Broďane, že mě tvoje reakce docela zklamala :cry: Čekal jsem, že když tu obecně vytýkáte (keckařům a zbytku světa) co má kdo blbě, a čekáte, že se tito lidé budou o podané informace zajímat a nebudou držťkovat, že se i naopak zachováte stejně jak očekáváte od jiných.
Alistaire, měl jsem včera takovou rozvernější náladu, tak jsem to tady trochu zlehčil. Možná, ti to nesedlo, tak se omlouvám :wave: . Už jsem zabředl do různých problematik, ale v případě bubnů tomu tak nebylo. Pokud se týče utahování a tvarosloví, tak jsem jen upozornil na lancošské bubny, u kterých nic jednoznačného vidět není. Pokud to máš nastudované, tak se poděl, určitě to potěší spoustu lidí. Jen bych prosil, aby to bylo k dotyčnému období, tedy cca 1470-1520. Píšeš, že jsou Šubrtovy bubny obráceně, takže znáš správné konstrukční řešení. Já mu to klidně dojdu říct, ale potřebuju to mít něčím podloženo. Dík :) .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické bubny

Příspěvek od Pappi »

Pro Alistaira. Zdar. Hoď sem prosím nějaké obrázky toho uvázání těch bubnů, abychom případně mohli udělat předělávku. Též by možná stálo za úvahu ty naše stávající trochu zkrátit. :?:
No na tom meči je samozřejmě špatně ta hlavice né, to ví každej blbec. :violent1:
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické bubny

Příspěvek od Broďan »

S tím způsobem utahování vázání a tím pádem i s orientací bubnu opravdu nemám jasno. Hermann dražil před časem tento buben z II. pol. 19. stol.
http://www.hermann-historica.de/auktion ... at57_m.txt

Je na něm něco v nepořádku, třeba zásahem restaurátora, nebo je to jen další potvrzení, že se provazy utahovaly někdy dolů a někdy nahoru?
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti