Stránka 1 z 1

Praní prádla

Odeslal: 10 Črv 2011, 09:17
od Jezinka
Zajímalo by mě, jak (teda spíš čím) se pralo prádlo (široce okolo 15.st.). Popřípadě jak často se pralo... Kdyby někdo věděl, budu vděčná.

pokud tu tohle téma někde je a já ho přehlídla, tak se hluboce omlouvám

Re: Praní prádla

Odeslal: 13 Črv 2011, 16:06
od Mathias
Různě :badgrin: Mechanicky ve vodě i chemicky (myslím, že louhem). A svrchní oblečení se patrně spíš mechanicky čistilo, než by se pralo.
Wintr tuším cituje dokonce i český pramen (akorát si nevzpomenu který), v němž autor rozebírá techniky praní.

Re: Praní prádla

Odeslal: 22 Ún 2012, 12:04
od Maršálek
Praní a čištění oděvů ve druhé polovině 14. století zmiňuje např. Tomáš Štítný ze Štítného, když popisuje: „... vídáme od žen, ež, bude-li na rúchu taká poškvrna, ež sama voda jie nemóž snieti, popela přičině, neb mýdla, piestem tepú ...“. Jinde popisuje opět názorně: „...Veď, růcha plátna ušlechtilého, ačt bude pošpiněna, však když vyprána bude, krasšie bude i počestnějšie, neb růcha z křečného, hrubého plátna, ač by i nebyla nikdy pošpiněna. Ale však řkút: Těžkéť jest trpěti piestové rány, lúh lítý, var, mýdlo, aby to špínu vyleptalo...“. Z jeho slov lze usoudit, že méně znečištěné prádlo se přepíralo v ruce v tekoucí čisté vodě a silně znečištěné prádlo se pralo za pomoci mýdla a slabého louhu připravovaného z popela, vařením prádla a vytloukáním špíny dřevěnými tlouky ;)

Mám to ve své práci o odívání, tady zrovna cituji Zíbrta, který cituje Štítného :lol: