Svítidla

medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Čaute,

tak jsem se rozhodl sem vrznout svoji první repliku svícnu z 15. stol, tak snad nebudu špatně... :lol: Malinko mi nesedli ty rozměry ale by vočko by to snad i mohlo být ?, tak prosím o kritiku :-D Je to napuštěné jen klasickým lněným olejem, tak to chytlo alespoň trošku tmavší barvu, přišlo mi to asi nejlepší jen takhle ???? Případné návrhy na zlepšení dalších kusů vítány...

Pokud bude čas dodám foto lucerny, ale čekám až budu mít hotovej pergamen z kůže, ta se mi bohužel zatím máchá ve vápně :(

Děkuji všem za příspěvky...
Přílohy
svicen.jpg
vlevo moje vpravo originál :-D
svicen.jpg (66.51 KiB) Zobrazeno 9836 x
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Jezinka
Příspěvky: 87
Registrován: 27 Lis 2010, 21:17
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Svítidla

Příspěvek od Jezinka »

nice

z funkční hlediska bych trochu zkrátila výšku a rozšířila základnu. Znáš to, opilec se bude zvedat od stolu, drkne do něj o něco víc, tak aby to svícen ustál, kor když mu těžiště posune ještě svíčka.
"I'm leading children, and I'm getting them killed."
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Jezinka napsal:nice

z funkční hlediska bych trochu zkrátila výšku a rozšířila základnu. Znáš to, opilec se bude zvedat od stolu, drkne do něj o něco víc, tak aby to svícen ustál, kor když mu těžiště posune ještě svíčka.
Děkuji,

to drcnutí do stolu asi budu muset vyzkoušet, samozřejmě záleží jak velké atd... ale jinak ten podstavec má průměr cca 7cm což mi přišlo esteticky dost, ale netuším kolik tak mohl mít originál ? Ono taky je to hodně o úhlu vyfocení :-( což se teď tak dívám že asi tenhle nebyl ten nejšťastnější :-D
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Tak aby to tu nestálo, tak přidávám jednu rozdělanou lucerničku... ještě ji chybí nějaké držadlo, i když tahle by měla být hlavně na zavěšení a pak obrousit a namořit... a snad se bude líbit ? + výměna za pravý pergamen a ne ten falešný, ale pergamen na psaní mi přijde dost naprd moc světla jím neprojde, tak snad ten vlastní výroby bude tomuto velmi podobný....

Díky za případné komenty...
Přílohy
lucerna.jpg
lucerna.jpg (79.66 KiB) Zobrazeno 9767 x
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Svítidla

Příspěvek od Siegfried »

Obojí je moc pěkné, s tím že tedy mě napadlo při pohledu na proporce svícnu totéž co Jezinku :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Myslíte, že by měl někdo případně zájem o svícny nebo lucerny ? Pro začátek ? Nikde jsem moc nenašel takovéhle luxusnější lampy nebo repliky svícnů apod... kocour na gotickem nabytku sice ma za 500,- lucernu, ale nějak to neuspokojilo moje choutky... Je sice pravda, že takhle by se do 500,- nevešla, ale třeba i tak by někdo měl zájem ? na zahr. webu jsem podobné našel za 4800,- ale to už mi přijde taky docela dost... Tak se ptám po čem je teď poptávka ? nějaká kačka by občas bodla :)
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Svítidla

Příspěvek od Spakona »

prostě je zkus nabídnout. zájem by o ně byl určitě, pár lidí, kteří rádi jen to nejlepší, se najde.
Nebude to asi žádné terno, ale pokud tu cenu moc nepřepálíš, tak sem tam kousek určitě prodáš :)
Doporučuju je nabídnout za jedno tady v nabídce, a pak vozit na akce ze pár kousků a nabízet osobně :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Svítidla

Příspěvek od Bilajz »

Možná bysme jednu do skupiny vzali na zkoušku (když se osvědčí, tak klidně i další dvě až tři). Kolik by sis za ňu představoval? Falešný pergamen asi tolik nevadí.
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Takže zkusím trošku udělat bilanci...

Materiál je použitý buk... Základna má průměr cca 19cm, výška je cca 33cm tuším... Povrchová úprava je nyní pouze napuštění lněnou fermeží takže onen buk malinko zežloutne a časem by snad mělo stářím tmavnout, doufám :oops: ... Co se týče konstrukce pro lepší ruční vzhled jsou všechny tyčky o průměru 12mm soustruženy ručně tak jako spodek a vršek... Všechny spoje jsou lepené voděodolným lepidlem a to že je to tvrdé dřevo, doufám, že vydrží dost, předchozí šeredná verze vydržela i pád na zem zatížení 90kg apod... tak snad by měla vydržet i nějaké horší zacházení... Co se týče toho falešného pergamenu, to co je na fotce je obyčejný papír na pečení :D nevypadá zle a stojí pár korun, horší to bude asi s protržením a tím, že je to celé slepené by to asi nešlo dost dobře vyměnit... Cena s tímto pečícím papírem by šla o cca 500,- dolů což je cena pergamenu... + řekl bych že propustnost světla je určitě větší... Pravý pergamen se srnky co tu mám, tak je standardně bílý a moc toho skrz něho neprojde... aby ne když je na psaní... Mám vyzkoušenou úpravu, že promaštěním nejlépe opět lněnou fermeží se mnohem zlepší propustnost světla protože bílé vazivo nasákne mastnotu a není již bílé asi jako surovka, ale předpokládám, že by se neměla plesnivět ani podobné neřádoviny... Pokud vydržíte do konce týdne tak budu mít hotovou tu co mám teď rozdělanou a nafotím ji... Jediná poslední věc, s kterou si lámu hlavu je držátko... Našel jsem spoustu vyobrazení úplně bez držátka potom s koženým páskem nebo krátkým okem, teď mi prosím řekněte co je pro vás nejpříhodnější varianta, pokud svíčka není moc vysoká tak je to v pohodě a dá se v pohodě dát ruka na komín... Dám sem obrázek podle kterého jsem čerpal a zkuste mi někdo poradit co je nejpraktičtější ? První je oko druhý je kožený pásek soudím a třetí je soudím kovové držadlo, teď co je nejlepší ? Tak mi prosím poraďte ať tuhle můžu dokončit :D

No a poslední slibovaná cena... viděl bych to na cca 1500,- v případě s pečícím papírem asi na 1000,- Myslím, že na začátek je to docela slušná cena ? Truhlář nejsem, ale kvalita je řekl bych vcelku slušná ?

Prosím o případné návrhy na vylepšení a doladění... Případné komentáře k ceně také ? třeba, že je nízká ?
Přílohy
lucerny.jpg
lucerny.jpg (128.04 KiB) Zobrazeno 9647 x
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Svítidla

Příspěvek od Spakona »

no nevím proč pořád mluvíš o pergamenu - používá se tzv. surovka, což je kůže která vypadá barvou a vlastnostmi podobně jako ten pečící papír a jejíž cena není nijak závratná

že se pod pojem pergamen bohužel dost často schovává právě i surovka, je věc další :D

každopádně pokud je to z pečícího papíru - mno, tak to nevím jestli uspěješ. za 4stovky se dá koupit lampička se surovkou (pravda, není tak vymakaná, ale člověk má poněkud jistotu, že mu chvíli vydrží a neblafne mu jasným plamenem....
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Svítidla

Příspěvek od Žoldák »

kůže na potažení lucerny např. zde

http://www.lh-shop.cz/index.php?option= ... =5&lang=cs
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Svítidla

Příspěvek od Spakona »

mno, dá se to pořídit i levněji - pravda - je to kráva, a v kuse :D
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
noxter
Příspěvky: 217
Registrován: 12 Pro 2008, 00:13
SHŠ: http://www.rytiri.com/
Místo/Bydliště: Ostrava

Re: Svítidla

Příspěvek od noxter »

Nám se třeba na lampičky osvěčily i kravské močové měchýře.
Kdo uteče vyhraje, kdo nepřijde nemusí utíkat...
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

No takže,
surovka (štípenkový pergamen) je pokud se nepletu, kdyžtak mě někdo opravte, ale surovka je tuhá surová kůže, která není nějak upravovaná a tím pádem dříve nebo později díky vlhkosti apod... začně plesnivět... Jak už někdo zmiňoval tuším na tomto foru....
pergamen (opravdový pergamen) je vyčiněná kůže zbavená chlupů námokem ve vápně a z druhé strany zbavéná mázdry napnutá do rámu kde získá tenkost cca 0,5mm a při schnutí se dohlazuje pemzou aby se na pergamen dalo psát... a ten je bílý a světla moc nepropustný... Ten co se prodává tak stojí tuším asi 10,- /dm2

Z tohoto důvodu jsem surovku nepoužil, ale ohlasy extra velké řekl bych neměla...

Alternativou by mohla být možná:

http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=cs
ale je to pořád surovka bez úprav proto si nejsem jistý jestli tam časem k rozvoji plísně nedojde také ?

A co se týče pečícího ala pergamenového papíru, tak to je prostě vkusná alternativa, ke které se nemá cenu vyjadřovat pokud chce někdo LH... jedině snad je to papír na pečení proto odolává poměrně vysokým teplotám až 200C díky čemuž by neměl chytit pokud nepřijde do přímeho kontaktu s ohněm...

Co se týče lampiček za 400,- určitě je fajn ale pro moje oko to prostě není :( ono kdyby člověk vzal náklady na tu lampičku za 400,- a za tu mojí za 1500,- tak by jsme možná došli k tomu, že ta za 400,- je možná drahá, ale tak to vidím já, když mám představu o množství a ceně použitého materiálu... Holt krása něco stojí...

Noxter: ty kravské močové měchýře by mě určo zajímaly, jen teda nevím kde sehnat ? možná na jatkách ? a pak jestli to lze nějak chemicky ošetřit, aby to nezačalo plesnivět nebo něco jiného ?
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Svítidla

Příspěvek od wolf »

Te plisne bych se nebal, pokud bude ta lampicka v relativnim suchu (coz asi bude, jinak bude plesnivet i to bukove drevo). U nas se pouziva surovka na vazani krovu a latovani a plisne jsem si nikdy nevsiml.
Aqua et panis est vita canis.
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů