Svítidla

Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Svítidla

Příspěvek od Spakona »

nepotřebuješ počítačem řízené mašiny - ve velkém to stejně neprodáš

stačí soustruh a šikovný ruce a trocha zručnosti, abys nad tím nestrávil víc času než je nezbytně nutné
navíc - nikdy se ti nevyplatí dělat jenom jeden kus - vždycky je jednoduší si minimálně předpřipravit polotovary

další - nechápu, proč si na to kupovat truhlářské fošny když ti na to stačí opravdu jen odřezky - takže to znamená - buď musíš být truhlář, nebo se s truhlářem kamarádit (dost často prodávaj tyhle odřezky na otop sousedům za pár kaček pokud to nespálí sami)

pokud jsi řekněme ajťák, a tohle je jen koníček, opět nemůžeš očekávat, že se dostaneš na výdělek truhláře, protože už jen vstupní náklady budou vyšší

a nepleť hrušky s jabkama - u každé výroby se dělá kalkulace - nabouchat pár universálních lampiček se vyplatí, ale nevyplatí se nabouchat univerzální kostýmy - nakonec by ses totiž cenou dostal na stejnou úroveň jako ta švadlena, která ti to rovnou ušije na tvoje míry - oblečení nejsou housky - oblečení musí sedět, což u většiny konfekce prostě neplatí
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Svítidla

Příspěvek od Galion »

Není celá tadle debata trošku nesmyslná? Prostě udělal lampu a řekl že ju prodá za 1500,- Když to někdo bude chtít koupit, tak to koupí, když ne, tak je zbytečný polemizovat o ceně. V hospodě taky nedebatujete s hostinským o tom, že cena jeho piva je přemrštěná, protože v Polsku vyrobí Gambáče mnohem levněji než tady a že teda ty Sentice nemůže prodávat tak draho...
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Svítidla

Příspěvek od Siegfried »

Poláci mají taky převážně ruční či malo výrobu, pouze tam má práce se dřevem větší tradici a rozšíření než u nás, takže je jich více co to dělají. Stejně jako je u nás více a lepších platnéřů :)
Obrazky co jsi napostoval jsou fajn, ale ne vždy jsem si jistý, že se dá z vyobrazení jednoznačeně definovat materiál... dost mě baví sebejistota intepretace např. skla z vyobrazení, vše je sklo a vše je česká číše :)
Jinak upřímně mám doma lucernu z bestarmour a je zpracovaná velmi precizně a pěkně. Určitě je tam vysoké procento strojové práce. Ale slušně dodělané. Což cenu dává dolů, ale zase to může některé lidi odradit, takže možná najdeš kupce mezi těmito, ale mě osobně se ta cena také zdá vysoká, ale já bych spíš šel cestou toho že si to udělám sám. Ty si tu asi hlavně vezmi info kde získal levnější materiál a pod... :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Siegfried napsal:Poláci mají taky převážně ruční či malo výrobu, pouze tam má práce se dřevem větší tradici a rozšíření než u nás, takže je jich více co to dělají. Stejně jako je u nás více a lepších platnéřů :)
Obrazky co jsi napostoval jsou fajn, ale ne vždy jsem si jistý, že se dá z vyobrazení jednoznačeně definovat materiál... dost mě baví sebejistota intepretace např. skla z vyobrazení, vše je sklo a vše je česká číše :)
Jinak upřímně mám doma lucernu z bestarmour a je zpracovaná velmi precizně a pěkně. Určitě je tam vysoké procento strojové práce. Ale slušně dodělané. Což cenu dává dolů, ale zase to může některé lidi odradit, takže možná najdeš kupce mezi těmito, ale mě osobně se ta cena také zdá vysoká, ale já bych spíš šel cestou toho že si to udělám sám. Ty si tu asi hlavně vezmi info kde získal levnější materiál a pod... :)

Když ono to je těžké já jsem čerpal jak podle iluminací tak i podle třeba co psali v dragonu, tama taky psali, že byli celé dřevěné a nejednou to byl důvod vyhoření, ale zase naopak s tím cedníkem na vrchu jsem nikde neviděl, tak by mě zajímal třeba nějakej podklad k tomu ? ale i co jsem prošel zahr. weby tak ten cedník skoro nikdo nemá ? Tak pak něco vyrob aby jsi se zavděčil :-D buď je to velké nebo malé nebo to má velké ouško apod... A ač je to divné tak dneska jsem to nechal v hořet 4h a v pohodě takže snad pokud se nějakou fakt blbou náhodou nepřevrhne svíčka což by neměla pokud bude napíchlá, tak to snad neshoří... pergamen jako takový ani od zapalovače nehoří prostě shasne po odejmutí plamene shasne... a to drevo pokud nebude aspon nejakych 30s v plameni tak snad bude taky v pohode, takze snad to nebude takovy strasak jak vsici delaj ?

A co se tyce ceny, jo priznavam ze hodinovkou 100,-/h to tak nejak vychazelo, je fakt ze pri cene za 800,- bych na tom neco vydelal taky... no je fakt ze clovek nemuze chtet na vsem zbohatnout, ale proste kdyz vidim jak jsou tyhle veci na vsech e-shopech prepaleny tak me ta moje cena pripadla jeste dost lidova, tak ja nevim no... Ale pokud by se to sneslo za 800,- tak bych do toho mozna sel ale rikam ze srani je to fakt nehorazny kulaty tycky ty dvirka apod... to delat to jak polaci z hranolku je to mnohem snazssi.... Ale ja se nebranim dohode :-D
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Svítidla

Příspěvek od Spakona »

malá věcná - právě proto že je to na e-shopech většinou přepálený, to běžněj blátošlap nekupuje a kupuje to přes doporučení kamarádů nebo na trzích

navíc - nikdo ti koneckonců nebrání nabídnout to zboží stejně jako to maj Jizbáci - v eurech pro zahraniční klientelu za vyyšší cenu - pro čechy za cenu prodejnou
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Svítidla

Příspěvek od Siegfried »

medievalman666 napsal:
Když ono to je těžké já jsem čerpal jak podle iluminací tak i podle třeba co psali v dragonu, tama taky psali, že byli celé dřevěné a nejednou to byl důvod vyhoření, ale zase naopak s tím cedníkem na vrchu jsem nikde neviděl, tak by mě zajímal třeba nějakej podklad k tomu ? ale i co jsem prošel zahr. weby tak ten cedník skoro nikdo nemá ?
Já neobhajuji existenci kovu na vrchu, byť mi to přijde chytré, já jen upozorňuji na potřebu opatrnosti při argumentaci iluminacemi :) Jinak co se týče Dragonů, nejsou špatné ale také už jsou poměrně staré... Pokud vím tak hlavním důvodem vyhoření bylo, že byly lucerny bez okenic s kterými se chodilo do sklepů (skladů) - viz Jagelonský věk v Čechách - popisy nařízení o používání luceren s okenicemi.
medievalman666 napsal: Tak pak něco vyrob aby jsi se zavděčil :-D buď je to velké nebo malé nebo to má velké ouško apod... A ač je to divné tak dneska jsem to nechal v hořet 4h a v pohodě takže snad pokud se nějakou fakt blbou náhodou nepřevrhne svíčka což by neměla pokud bude napíchlá, tak to snad neshoří... pergamen jako takový ani od zapalovače nehoří prostě shasne po odejmutí plamene shasne... a to drevo pokud nebude aspon nejakych 30s v plameni tak snad bude taky v pohode, takze snad to nebude takovy strasak jak vsici delaj ?
problém otevřeného vršku je, že často pálí do ruky co ho nosí a proto asi vznikla jako praktická dnešní úprava ta s kovem navrchu :) Což samozřejmě nepotvrzuje její existenci, bohužel s ejedná o věci které s etěžko dochovávají a jsou na vyobrazeních poměrně vedlejší, tedy nedetailní...
medievalman666 napsal: A co se tyce ceny, jo priznavam ze hodinovkou 100,-/h to tak nejak vychazelo, je fakt ze pri cene za 800,- bych na tom neco vydelal taky... no je fakt ze clovek nemuze chtet na vsem zbohatnout, ale proste kdyz vidim jak jsou tyhle veci na vsech e-shopech prepaleny tak me ta moje cena pripadla jeste dost lidova, tak ja nevim no... Ale pokud by se to sneslo za 800,- tak bych do toho mozna sel ale rikam ze srani je to fakt nehorazny kulaty tycky ty dvirka apod... to delat to jak polaci z hranolku je to mnohem snazssi.... Ale ja se nebranim dohode :-
S cenou se to má prostě, při průměrné mzdě 25K je hodinová cca 150,- hádám, že to nedaníš ani neplatíš sociálku a zdravotku, takže můžeš ještě za mírně méně, samozřejmě je cena tvoje volba, jako je volba nakupujícího nekoupit :) Na tomhle serveru se dokonce ty nakupující mrchy budou navzájem informovat kdo má co za kolik, takže se tu diskuzi nevyhneš, zase ale jí vnímám jako celkové přínosnou :)
Takže mi ta cena pod 1000,- přijde oboustranně slušná.
Jinak ti věřím co je to udělat kulaté tyčky, ale dá se vyjít z polotovarů a ty obrobit... ale to víš asi také. Tak zlom vaz, mě se ty lampy líběj, ale mám doma asi 4 různé tak do toho nyní investovat nepotřebuji :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Já nad tím furt tak přeýšlím a říkám si, ono to v podstatě až tak není o tom kolik je výrobní cena, ale jak je nastaven trh, např. ty lucerny mohl začít dělat v polsku nějakej důchodce měl na tom 200,-/ks zisk a byl spokojenej, protože kvalita byla dobrá, tak to začali kupovat všichni od něho a ostatním nezbylo nic jiného než se přizpůsobit...

Ale např. výrobci mečů neříkám ručně kované dá to práci... ale zase jestli za něho dáte cca 3,5k, dnešní výrobci ? 10 minut strojového času na CNC a max. něco zakalení hodina kompletace max... a šup další kvalita není jako ruční ale co se týče pevnosti, tak je samozřejmě díky velkovýrobě lepší... náklady max. 1000,- a ti co začínají vyrábět jako noví a noví jsou spokojení, protože cena je nastavena vysoko a není potřeba s ní hýbat protože marže je více než 100%...

Jistě chápete o co mi jde :-D že u některých zboží jsou ceny nastavené špatně, ale nikomu to nevadí, ale když přijde někdo nový kdo si své práce více cení, tak má pešana :-D

Chápu obě strany, ale zase když si rozpočítáš hodinovou práci, tak to můžu jít na brigádu nebo zůstat přesčas v práci a mám to samé nebo víc hodinovkou a taková piplačka to nebude...

Tím samozřejmě neříkám, že v ostatních bodech nemáte pravdu...
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svítidla

Příspěvek od medievalman666 »

Tak a ještě pro ty co to zajímalo závěrečný result testu svítivosti...

Podmínky naprostá tma ve sklepě, foťák na stativu umístěný ve stejné vzdálenosti pevně nastavený na čas 10s a clonu 16... Takto byli vyfoceny všechny tři varianty viz obrázek:

1. svíčka ve volném prostoru - jednoznačně největší světlo, ještě lepší je plamen zapalovače :D
2. lampa s pergamenem klasickým ze srny na psaní nemořený - jednoznačně nejhorší varianta ale vidět od toho je...
3. lampa s pergamenem klasickým ze srny na psaní namořený - je tam patrný rozdíl mezi svíčkou ale za cenu toho že je chráněná proti povětrnosti a v domě byla asi mnohem vetší šance nevyhořet se to asi vyplatí...

Surovku k dispozici nemám, ale hádám že to bude asi jako číslo 2 možná o kousek lepší, ale vzhledem k tloušťce to sláva nebude...

Určitě by bylo ještě zajímavé srovnání měděna lampička vedle toho, ale laicky soudě, že některé budou ještě horší vzhledem k válci s okýnkem a některé by špatné být nemuseli pokud ten plech fungoval jako reflektor ? ale zase to musí být za chvíli horké do ruky, tak nevím ?

Tak snad jsem tím odpověděl na všechny otázky co se vyplatí ? :-D
Přílohy
lucerna - svetlo.jpg
lucerna - svetlo.jpg (66.7 KiB) Zobrazeno 6275 x
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Svítidla

Příspěvek od Honza F. »

A co surovka třeba ze zajíce nebo králíka? Ta je tenká a prostup světla by mohl být slušný. Navíc na vsi se dá taková kůže sehnat za pakatel, jenom si ji namočíš, napneš a po uschnutí oškrábeš.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Svítidla

Příspěvek od Dášenka »

medievalman666 napsal: Určitě by bylo ještě zajímavé srovnání měděna lampička vedle toho, ale laicky soudě, že některé budou ještě horší vzhledem k válci s okýnkem a některé by špatné být nemuseli pokud ten plech fungoval jako reflektor ? ale zase to musí být za chvíli horké do ruky, tak nevím ?
Ta měděná lampička je určená hlavně na chození, takže funguje jako takzvaná baterka "zlodějka", měla by svítit hlavně dopředu, po odtažení toho plátku silněji.
Jinak měď má rychlý odvod tepla, proto se to ucho zahřát nezvládne. Na obrazech lze najít podobné konstrukce i železné :)

Jinak pro lepší propustnost světla lze ten pergamen ještě něčím namastit (svíčka hřeje hlavně nahoru, takž pokud je lampa rovně, jak má být, nehrozí nebezpečí vzplanutí).
Pampalíny
Příspěvky: 2
Registrován: 18 Lis 2010, 10:19
SHŠ: Velesův lid

Re: Svítidla

Příspěvek od Pampalíny »

Dostupné jsou spíše surovky ze srny nebo z jelena. Na lampu je lepší surovka ze zimního jelena. Osobně jsem používal i štípenku z krávy, ale s jelení surovkou se to nedá srovnávat...

Já ji v nabídce mám, ale dá se samozřejmě sehnat i levněji:
http://www.lh-shop.cz/index.php?page=sh ... =5&lang=cs
vladyka Křesomysl, Velesův lid, ROD.
---
Historické tržiště / Slované.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti