Nůše

Odpovědět
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Nůše

Příspěvek od Pospa »

Zdravím,
nenašel jsem vhodné vlákno, kam to zařadit.
Na všech iluminacích jsem viděl nůše pouze jako pracovní pomůcku na tahání věcí. Používaly se i na "tažení" vojáky pro nešení všeho harampádí?
Konkrétně mi jde o německo cca 1430
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Nůše

Příspěvek od Žoldák »

Pouze dedukce: Nůše je na dlouhodobější nošení tak úžesně nepohodlná, že bych si ji jako voják na tažení nevzal. A dovolím si spekulovat o tom, že ani tenkrát nepřemýšleli jinak...
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Nůše

Příspěvek od Pospa »

V čem tedy vláčíte "všechny" své věci na akce?
Ze dřeva zbouchaná krosna mi nepřijde pohodlnější a do lněné tašky nedám všechno...
Avatar uživatele
Moritz
Příspěvky: 219
Registrován: 25 Srp 2009, 22:30
SHŠ: Praga Jagellonica 1471

Re: Nůše

Příspěvek od Moritz »

Většina lidí si na akce dojede autem přímo před stan, takže to rovnou jen přehází :D .
Jinak, něco věcí se dá zarolovat do deky, hodně toho nacpeš do žebradla no a spoustu toho naházíš do slamníku. Ten hodíš jak pytel na záda, ve stanu jen vysypeš a je hotovo. Případně stačí ušít lněný pytel se dvěma popruhy, nahodíš jak batoh a mašíruješ. Pokud nemáš nějak extrémně velkou výbavu, tak tohle bohatě stačí.
Futute ducem!
Tom_F
Příspěvky: 24
Registrován: 27 Zář 2010, 23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůše

Příspěvek od Tom_F »

Pospa napsal:Ze dřeva zbouchaná krosna mi nepřijde pohodlnější...
Když nemá nějakou prasáckou konstrukci a vyladí se popruhy aby dobře sedla na záda, nosí se stejně dobře jako kterýkoli dnešní batoh.
Pokud se budeme bavit ryze o praktické stránce, je krosna na dlouhé cesty pohodlnější než když se člověk ověší různými bandalíry, žebradly atp. Navíc je to oproti všemu ostatnímu nejvariabilnější zavazadlo.
Avatar uživatele
Pafouk
Příspěvky: 249
Registrován: 18 Kvě 2009, 03:16
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůše

Příspěvek od Pafouk »

Žoldák napsal:Pouze dedukce: Nůše je na dlouhodobější nošení tak úžesně nepohodlná, že bych si ji jako voják na tažení nevzal. A dovolím si spekulovat o tom, že ani tenkrát nepřemýšleli jinak...
Nechci ti kazit radost, ale nůši vlastním a je úžasně pohodlná. Dokonce i s mnohem větším zatížením se nosí lépe než žebradlo, deka a pytel s dalšíma věcma.
Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá,
na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Nůše

Příspěvek od Czernozub »

Já úspěšně vyzkoušel i řešení ála usárna- do podložky co mám na spaní (pruh silného plátna, původně vojenský pytel rozpáraný po stranách) jsem zamotal těch pár věcí typu kožešina, vlněná tunika, pytlík s fuseklema, atd, ovázal to řemenem, z jehož části jsem udělal zároveň popruhy, a bylo to. Ovšem má to tu základní nevýhodu usárny, že do to nelze otevřít a přehrabat když potřebuješ. Deku jsem smotal přes rameno, drobnosti do torny a pohodička. Ikonograficky doloženo z 15. století.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůše

Příspěvek od Ogrier »

Pafouk napsal:
Žoldák napsal:Pouze dedukce: Nůše je na dlouhodobější nošení tak úžesně nepohodlná, že bych si ji jako voják na tažení nevzal. A dovolím si spekulovat o tom, že ani tenkrát nepřemýšleli jinak...
Nechci ti kazit radost, ale nůši vlastním a je úžasně pohodlná. Dokonce i s mnohem větším zatížením se nosí lépe než žebradlo, deka a pytel s dalšíma věcma.
Souhlas. Nemám ji tedy já, ale přítelkyně. Já mám ušitý batoh a můžu říct, že nůše je o dost pohodlnější.

Tenhle obrázek je tedy 1517, ale určitě to nebude jiná něž 1430 :)
Pochod 1517 - nůše.JPG
Pochod 1517 - nůše.JPG (248.91 KiB) Zobrazeno 12437 x
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Nůše

Příspěvek od Siegfried »

Nůše mi také prakticky moc pohodlná nepřijde. Aspoň když je rozumně veliká aby se do ní něco vešlo... Používal jsem jak větší tak měnší... Určitě by se dalo lecos vylepšit popruhem, ale ta spodní hrana je vždy tvrdá a nepříjemná.
Osobně preferuji "žebříček", kde se vejde hafo věcí.
Pyrle a vaky jsem neskoušel, jen bandalír křížem přes tělo a ten byl docela pohodlný, ale v terenu ne úplně praktický.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůše

Příspěvek od Ogrier »

My na ní právě popruhy máme a je dost veliká. Che jí to mít dost upnutou, aby neskákala. U batohu ať si věci naskládám jakkoliv, tak mě vždy něco loupe do zad.

Bohužel jsem si ještě nezkoušel udělat tu konstrukci alá krosna - tím myslíš ten žebříček, viď? Takže v tomhle nemůžu oponovat, co je lepší :)
-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Nůše

Příspěvek od Pospa »

Máte někdo pár detailnějších obrázků "krosny," podle kterých by se dala udělat?
Avatar uživatele
Ogrier
Příspěvky: 287
Registrován: 21 Črc 2008, 10:15
SHŠ: Maligarde
Místo/Bydliště: Pavlikov + Rakovnik
Kontaktovat uživatele:

Re: Nůše

Příspěvek od Ogrier »

-Beatus vir qui timet Dominum-
Avatar uživatele
Pospa
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Ún 2010, 11:56
SHŠ: Lipská hotovost
Místo/Bydliště: Pardubice

Re: Nůše

Příspěvek od Pospa »

To je to vlákno, které jsem hledal a nemohl najít.
Je tam toho spoustu. Díky
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů