Středověké knihy a papír

Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Mahy »

No jo pane ona je potíž, že ty to vidíš až moc ,,romanticky'' spíše LARPově a navíc je to šmrncnuto Zaklínači, čaroději atd.

Ten obrázek není typická středověká knižní vazba, je to novodobý nesmysl.
Takže na tvoji otázku:
ne, opravdu se mi to nelíbí.

Ale tím se nenech otrávit. :wave:

Jinak k seznamu skupin atd. Co třeba http://www.sermiri.cz/
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od medievalman666 »

Mahy napsal:No jo pane ona je potíž, že ty to vidíš až moc ,,romanticky'' spíše LARPově a navíc je to šmrncnuto Zaklínači, čaroději atd.

Ten obrázek není typická středověká knižní vazba, je to novodobý nesmysl.
Takže na tvoji otázku:
ne, opravdu se mi to nelíbí.

Ale tím se nenech otrávit. :wave:

Jinak k seznamu skupin atd. Co třeba http://www.sermiri.cz/

Njn já vím, já to nemám tak jednoznačně nalinkované jako vy, já si to malinko ohýbám ke kráse své to je to no... Si uhodil na hřebíček :-D Jako larp ee, ale to čarodějnictví mi fakt cizí není no :-D Ale snažím se v tom zanechat kousek LH :-D

Hele šermíři jsou fajn ale co třeba hudební nebo taneční skupiny ? co restaurace ?

Jako nic fakt nemám proti šermu, ale proč se všechny weby a diskuse zpravidla točí okolo šermu ? co hudba a tanec ? ten se nějak opomíjí :-(
Když to malinko přetáhnu do extrému alespoň každá správná vesnice má stejně jako hospodu aspoň jednu SHŠ... ale kolik je fakt lidí co umí na flétnu, šalmaje apod... ? moc jich není nebo fakt se snaží o repliku historického tance ? většinou je to spíš scénický ale OK... A to je ta díra, kterou se snažím zaplnit :-(
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Mahy »

No zrovna tam co jsem ti postl je tanečních skupin a hudebníků dost. Jen si to stačí projít. ;) A to není jedinej adresář. To byl jen první co mě napadl.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Czernozub »

Maršálek napsal:Přidávám se k Richardovi - jsem vystudovaný historik archivář a originálů písemností na středověkém a ranně novověkém papíru jsem měl v rukou nemálo. Tomu, čeho se snažíš dosáhnout, se v původním pojetí nepodobalo nic. Beru to jako romantismus a nebudu ti kazit iluze. Myslím, že pro tvé účely ti to Random shrnul vyčerpávajícím způsobem.

Jinak papír byl ve "středověku" nejrozšířenější psací látkou a psalo se na něj prakticky všechno (viz. paleografie), pergamen byl drahý a proto se primárně užíval na kodexy a privilegia (důvodem byla jeho výrazně vyšší životnost). Nejstarší dochovanou českou papírovou knihu máme z roku 1310 a je to Městská kniha Starého města pražského. Byla to úřední kniha, do které se zapisovalo všechno...
V případě zájmu se dá ruční papír pořídit za slušnou cenu, nejlépe v podobě větších archů, které se pak nařežou. Dnes je považovaný ze reprezentativní materiál a tomu odpovídá jeho cena ve většině prodejen.

Pokud jde o typy vazeb, je jich na výběr dost. Sáčkovou, kterou zmiňoval Černozub mám např. já. Je to svatební dar od Posadowa - bohatě iluminovaný Aucassin a Nicolette. Moje paní ho s oblibou nosívá do dámského klubu (aby se nemusel držet v ruce, zavěsí se na opasek - proto sáčková vazba) ;)
Ha! Děkuji ti, zrovna včera jsem nemohl přijít na to jak se ta romance jmenuje, Aucassin a Nicolette to je! Tisíceré díky.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Czernozub »

medievalman666 napsal:
Mahy napsal:No jo pane ona je potíž, že ty to vidíš až moc ,,romanticky'' spíše LARPově a navíc je to šmrncnuto Zaklínači, čaroději atd.

Ten obrázek není typická středověká knižní vazba, je to novodobý nesmysl.
Takže na tvoji otázku:
ne, opravdu se mi to nelíbí.

Ale tím se nenech otrávit. :wave:

Jinak k seznamu skupin atd. Co třeba http://www.sermiri.cz/

Njn já vím, já to nemám tak jednoznačně nalinkované jako vy, já si to malinko ohýbám ke kráse své to je to no... Si uhodil na hřebíček :-D Jako larp ee, ale to čarodějnictví mi fakt cizí není no :-D Ale snažím se v tom zanechat kousek LH :-D

Hele šermíři jsou fajn ale co třeba hudební nebo taneční skupiny ? co restaurace ?

Jako nic fakt nemám proti šermu, ale proč se všechny weby a diskuse zpravidla točí okolo šermu ? co hudba a tanec ? ten se nějak opomíjí :-(
Když to malinko přetáhnu do extrému alespoň každá správná vesnice má stejně jako hospodu aspoň jednu SHŠ... ale kolik je fakt lidí co umí na flétnu, šalmaje apod... ? moc jich není nebo fakt se snaží o repliku historického tance ? většinou je to spíš scénický ale OK... A to je ta díra, kterou se snažím zaplnit :-(
Hele, tak jestli to chceš pro účely novoromantismu, tak bych měl návrh asi takovýhle- hecni se, a udělej si vlastnoručně papír, jde to pokud vím i v domácích podmínkách, svaž si to do bloku, zavaž do kůže v podobě hezkého kodexu, popř. si nech svázat v knihvazačství, a máš to, zábava na půl roku. Jestli děláš do magie, tak to máš pro tyhle potřeby naprosto supr. Když to nebudeš nazývat historickou replikou, ale nanejvýš historizující knihou, nikdo ti nebude nic vyčítat, a všichni budeme spokojení.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od MLuks »

medievalman666 napsal:Jako nic fakt nemám proti šermu, ale proč se všechny weby a diskuse zpravidla točí okolo šermu ? co hudba a tanec ? ten se nějak opomíjí :-(
Až bude přešlapování v kruhu zajímavější a zábavnější, než někomu přerazit klacek o hlavu, tak mi napiš :lol:
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od wolf »

medievalman666 napsal:...Pak taky jak perfektně zakulatit vazbu ? asi si udělám z kartonu šablonu ?...
Mlátit do ní kladivem, šablony netřeba.
Aqua et panis est vita canis.
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od medievalman666 »

Martin Moudrý napsal:
medievalman666 napsal:Jako nic fakt nemám proti šermu, ale proč se všechny weby a diskuse zpravidla točí okolo šermu ? co hudba a tanec ? ten se nějak opomíjí :-(
Až bude přešlapování v kruhu zajímavější a zábavnější, než někomu přerazit klacek o hlavu, tak mi napiš :lol:

Nj, takhle jsem o tom nepřemýšlel :-D ale mě to třeba nikdy ani nijak nelákalo spíš to umění jako hudba a tanec atd... :-D ale je fakt, že šerm bude mít vždycky asi víc diváků a příznivců jak z řad dětí tak i chlapů...

Nicméně tomu ostatnímu je také důležité věnovat náležitou pozornost, právě proto, aby se to aspoň vyrovnalo :-(
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od medievalman666 »

Teď mi prosím ještě poraďte, jak vidmo, tak tady bude asi nejeden šikovný knihař nebo alespoň někdo kdo se tím nějakou dobu zabýval ?
Včera jsem seděl a přemýšlel nad tím... Klasické tvrdá vazba V8 (http://www.graphiclive.eu/images/v8.jpg)a do ní vsazený nějaký knižní blok, klasicky předsádky přilepené na desky... Ale vezmeme-li ten nejhorší případ rozevřená kniha v půlce a chci ji otevřít úplně to znamená, že předsádky se trhají z desek protože ty půlky hřbetu se ohýbají k sobě... Nemůžu za boha najít/přijít jak to ošetřit ? I když jsem zkoumal starý ještě ručně vázaný knihy a zkusím s nimy tohle udělat tak to má snahu se utrhnout proto to dál nezkoumám... Proto mě přijde, že buď je to tím že ten blok je kolmý a není zaoblený nebo ideální řešení je mít ty tvrdé desky jako futrál, že předsádky mají možnost se podle potřeby posouvat, ale když jsou na tvrdo přilepené tak mám pocit, že to nejde vyřešit tak aby to fungovalo jak má ?

Pokud to někdo pochopil, tak snad poradí :-( Nevím jestli třeba u zakulacené vazby tohle problém není, ale furt mi to nejde do hlavy a ani v knihařských učebnicích jsem na to odpověď nenašel :-(
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Random »

Knihařina je profese a internetový rychlokurz ti nepomůže. Odpověď ti dám z nostalgie k řemeslu, které jsme nikdy nedělal, ale co z ní budeš mít, netuším.

Problém, který poopisuješ vzniká, kdyže hřbet slepíš s deskami. NIKDY!!! Hřbet knižního bloku se zalepí klihem (zaklihuje) ale se hřbetem desek se slepí přes dutinmku vyrobenou k kvalitního papíru, tkerý snese časé ohýbání. Blok s deskami je spojen pouze předsádkou!!!

Sorry, ale to jsou trivia, takže pokud máš s tímhle problém, tak se do toho nepouštěj sám, ale najdi si někoho, kdo dto umí, ať tě zaučí-naučí-ukáže.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od wolf »

Pro začátek může stačit i Leo Pavlát: Tajemství knihy, Albatros, 1988.
Aqua et panis est vita canis.
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od medievalman666 »

Random napsal:Knihařina je profese a internetový rychlokurz ti nepomůže. Odpověď ti dám z nostalgie k řemeslu, které jsme nikdy nedělal, ale co z ní budeš mít, netuším.

Problém, který poopisuješ vzniká, kdyže hřbet slepíš s deskami. NIKDY!!! Hřbet knižního bloku se zalepí klihem (zaklihuje) ale se hřbetem desek se slepí přes dutinmku vyrobenou k kvalitního papíru, tkerý snese časé ohýbání. Blok s deskami je spojen pouze předsádkou!!!

Sorry, ale to jsou trivia, takže pokud máš s tímhle problém, tak se do toho nepouštěj sám, ale najdi si někoho, kdo dto umí, ať tě zaučí-naučí-ukáže.

Dík za radu, přesně ti rozumím co myslíš a bohužel přesně to neni ten problém :-( Asi jsem to špatně popsal ale to neva, ještě jsem zkoumal pár dalších normálních knih a ono u té tvrdé vazby to asi prostě dost dobře nejde, ale chtěl bych to pořešit ještě s nějakých fakt echt knihařem :-) Ale mrknu ještě na youtubko tam je hodně pěkných videí, ale každopádně to nevzdám, už toho vím až moc než abych to vzdal :-D
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Avatar uživatele
Komtur Mišel
Příspěvky: 97
Registrován: 15 Srp 2011, 19:56
SHŠ: O-Hradní kadeti
Místo/Bydliště: Praha

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od Komtur Mišel »

Zkus si sehnat Vazby knih od J.Doležala - polytechnická knižnice z roku 1987. Je to tam nafocené a rozkreslené. Msl
Sic parvis magna MSL
medievalman666
Příspěvky: 27
Registrován: 23 Kvě 2011, 07:42
Místo/Bydliště: Ústí nad Orlicí
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověké knihy a papír

Příspěvek od medievalman666 »

Komtur Mišel napsal:Zkus si sehnat Vazby knih od J.Doležala - polytechnická knižnice z roku 1987. Je to tam nafocené a rozkreslené. Msl
Dik moc, teď na ni koukám a vypadá fakt asi nejlíp z těch co mám :-D
Ráj STŘEDOVĚKU - v současnosti jediný ucelený katalog všech středověkých skupin, restaurací, aj...
http://www.stredovek.net
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti