Krabička na cokoli 14.-15.stol

Odpovědět
Avatar uživatele
Kikina
Příspěvky: 8
Registrován: 04 Dub 2011, 12:04
Místo/Bydliště: Studénka
Kontaktovat uživatele:

Krabička na cokoli 14.-15.stol

Příspěvek od Kikina »

Dobrý den vespolek,
jelikož se tak trochu považuji za švadlenku, již dlouho jsem toužila mít nějaké to dobové šitíčko, abych na akcích nestrašila s nedobovými hrůzami. No a když jsem procházela katalog dřevěných archeologických nálezů 14.-15. stol. tak jsem narazila na něco, co mě fascinovalo. Dřevěnou, dýhovou krabičku. A tak jsem pověřila svého pana domácího, který je výborný modelář, jestli by byl tak hodný a zkusil to udělat podobně. Jsem zvědavá, co na to říkáte a jestli jsou nějaké výhrady případné návrhy na nějakou úpravu a pod.
Zbytek fotek je na rajčeti: http://carstin.rajce.idnes.cz/Krabicka_14.-15._stol.
V tomto vláknu bych chtěla nadále řešit i výbavu svého šitíčka. Mám nakoupené lněné nitě a chtěla bych je převinout na nějaké cívky, nevíte někdo o nějakém doloženém způsobu? Nebo se navíjely jen na vřetena a nechaly se tak?
Díky za každý názor! :D
Přílohy
SAM_2760.JPG
Replika 2
SAM_2760.JPG (41 KiB) Zobrazeno 4194 x
SAM_2759.JPG
Moje replika
SAM_2759.JPG (47.4 KiB) Zobrazeno 4194 x
Krabička.jpg
Originální nález z Plzně
Krabička.jpg (44.3 KiB) Zobrazeno 4194 x
Kikina s Ušima
Avatar uživatele
Kikina
Příspěvky: 8
Registrován: 04 Dub 2011, 12:04
Místo/Bydliště: Studénka
Kontaktovat uživatele:

Re: Krabička na cokoli 14.-15.stol

Příspěvek od Kikina »

K originálu, z katalogu jsem vytáhla, že materiál je jedle, velikost 13,6 x 6,1 cm, Výška 3,2 cm.
K replice, materiál tuším že lípa, velikost 12,8 x 6,7, výška 3,3cm; Je to lepeno nějakým moderním modelářským lepidlem, ale z venku vidět není a ze vnitř se tváří průsvitně. Při ohýbání praskl hlavní díl, tak je spojen jakousi "záplatou" je to vidět na fotkách zevnitř. Co jsem se dívala, tak to vypadá, že možná mám krabičku z tenčího materiálu, je to 1mm dýha a jsou jinač položená léta, ale já se dřevem nedělám a nevím, jestli to něco znamená, nebo jestli je to jedno. :D
Kikina s Ušima
Morrigna
Příspěvky: 4
Registrován: 26 Ún 2013, 22:12

Re: Krabička na cokoli 14.-15.stol

Příspěvek od Morrigna »

Mám pocit, že nitě se převíjely na malé destičky ze dřeva nebo kosti - zkus hledat "winding" nebo "winder", něco třeba najdeš tady: http://coblaith.net/PeriodPresents/SewingKit/
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Krabička na cokoli 14.-15.stol

Příspěvek od Galion »

Dřevo má tendenci tahat vodu a podle vlhkosti měnit svůj objem, a to docela dost (pokud není dokonale vysušeno, což je dneska málo kdy). Největší rozměrová změna je v rovině komé na léta. Proto jsou u originálu všude léta rovnoběžně s delší stranou.
Takže to co se může stát je, že když ti to navlhne a vyschne, tak to rozpraská. Ale nemusí. Každopádně je krabička zajímavá a zkusím jji zařadit do seznamu k výrobě. (Takže na příští pětiletku).
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Krabička na cokoli 14.-15.stol

Příspěvek od Siegfried »

Určitě bych provedl nějakou ochranu proti vlhkosti. Nejjednodušší je včelí vost smíchaný s terpentýnem a rozetřít a nechat zaschnou. Co se týče nití, tak na Pozdním středověku se už vyskytují i dřevěné špulky.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host