Dřevěné nádobí

Odpovědět
Anche3
Příspěvky: 2
Registrován: 03 Kvě 2013, 13:41

Dřevěné nádobí

Příspěvek od Anche3 »

Dobrý den ve spolek,
mám dotaz ohledně povrchové úpravy nádob a nádobí. V současné době se nejvíce používá včelí vosk nebo olej, ani jedna varianta se mi nezdá příliš stálá (když se potká s teplem). Hledáním na internetu jsem se dostala až ke smolařům a vylévání nádob smolou, což mi přijde nejlogičtější. Máte někdo zkušenosti s něčím podobným? Přírodních pryskyřic je na trhu mraky, těžko se v tom vyznat nebo aspoň odhadnout, co to udělá. Nebo máte ještě jiný nápad, co by se dalo použít? nebo směs olejů a vosků co by byla odolnější?
Díky
kubo
Příspěvky: 5
Registrován: 26 Led 2012, 13:54

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od kubo »

Na drevené nádoby dostatočne stačí bravčová masť, poprípade aj iná. Olej časom zosmradne tak ten by som neodporúčal. Myslím si, že nejakú extra pozornosť netreba venovať povrchovke drevených nádob, stačí to len premastiť aby sa do dreva nedostávala voda.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od Galion »

Jeden chlapík daleko na západě nám říkal, že dřevěný nádobí napoští horkým (vřelým) olivovým olejem. Impregnace pak prý vydrží docela dlouho i když se do toho nalije horká polívka.
Máme od něj takovou větší mísu a jo, zatím v pohodě.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od wolf »

Pokud už bych nádobí napouštěl, tak bych asi také použil olivový olej, který doma používám na krájecí prkénko a funguje. Ale misky stačí impregnovat jídlem na akcích.

Původní autor se zde vyskytl jen jednou, takže si to asi nepřečete.
Aqua et panis est vita canis.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od Siegfried »

Řezbář havlík, co mi dělal najké naběračky je napouští voskem a celkem to je v pohodě, jen to chce občas obnovit. Na svoje původní misky používám olivový olej a voněj stále příjemně. Nevím co by udělala smůla, jako když mám smůlovatý prkna na truhlařinu, tak to neuschne nikdy, takže by se asi musela šikovně naředit nebo nevím.
Každopádně dřevěný věci jen otírám vlhkým teplým hadrem. Neponořuju do vody.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Anche3
Příspěvky: 2
Registrován: 03 Kvě 2013, 13:41

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od Anche3 »

V horkém olivovém oleji nasáklou misku jednu už mám a je pravda, že časem zasmrádla, navíc olej dlouho nevydržel, takže sflekatěla, zbytek, kde se olej ještě drží, podivně lepí
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Dřevěné nádobí

Příspěvek od Dášenka »

Tak to napusť teakovým olejem. Ale jinak základem je to doma nedrhnout jarem a horkou vodou, bohatě stačí prostě důkladně vytřít chlebem a pak opláchnout ve vlažná vodě. A to že to švestková omáčka obarví na fialovo a boršč na červeno, to přece ničemu nevadí...
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti