Praní ovčího rouna ručně

Odpovědět
Gaome
Příspěvky: 9
Registrován: 16 Lis 2013, 22:27

Praní ovčího rouna ručně

Příspěvek od Gaome »

Nevěděla jsem kam to dát, ale chtěla jsem stvořit návod pro podobné ztracence jako kdysi já kteří si chtějí doma vyčistiti surovou vlnu ale bojí se že na tom odvaří pračku. Mám jeden návod který mi docela dobře funguje i bez pračky.

od začátku do konce...
Obrázek

Surovou vlnu jsem nejdříve přebrala od bordelu a ty nejhnusnější pokálené kusy jsem vyhodila.
Obrázek

vlnu jsem namočila v kýbly s vlažnou voou s jarem a prsty protrhávala, rozčesávala a zorebírala na menší kusy. To jsem dělala tak dlouho dokud jsem vlnu nezbavil avšech nečistot, je to docela pakárna ale dá se tak vlna vyprat při měnění vody v kýbli do čista. A buďto vám tato vlna stačí a můžete jí usušit a někam nacpat ale oproti dalšímu praní v pračce je více mastná a je cítit.
Obrázek

Vypranou vlnu v kýblu jsem nalila do povlaku od polštáře a pořádně zavázala, na 30 stupňů na90min jsem to pustila i s pracím práškem v pračce. Po vyndání z pračky jsem vyndala zcuchané ale už téměř nesmrdící a mnohem méně mastné chomáčky vlny. A pračka vůbec nesmrdí...
Obrázek

Jelikož nemám vyčesávací hřebeny, jala jsem se chomáčky trhat ručně, sice to trochu trvá ale mám celkem slušnou vatu na vycpávání polštářků,chaperonů... Asi by se dala i upříst ale na to by bylo pohodlnější jí pročesat na hřebenech aby vypadala lépe a byla více rozdělená jednotlivá vlákna
mnou ručně natrhaná
Obrázek

koupená na předení v obchodě
Obrázek

K předení. Dokázala jsem se naučit na vřetánku ale nedokážu udělat dot pevnou nit a pak ji smotat do dvounitky aby byla co k čemu, kolovrátek zatím bohužel nemám ale myslím že by to s ním šlo dobře i s tou domácí vlnou.Kdyby někdo měl levný starý funkční kolovrat budu ráda.

Doufám že tímhle návodem nespamuji ale já s tím původně byla docela bezradná tak to třeba pomůže
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Praní ovčího rouna ručně

Příspěvek od Siegfried »

Super návod, díky :)
Přemejšlím jestli to vlákno nešoupnu do oděvů, má to k nim možná blíže.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Gaome
Příspěvky: 9
Registrován: 16 Lis 2013, 22:27

Re: Praní ovčího rouna ručně

Příspěvek od Gaome »

toj sem ráda, mě to třeba do vycpávek přijde jako super materiál když si člověk nechce kupovat tu dražší vyčesávanou na předení nebo tam nechce cpát uplně tu surovou smradlavou. Jinak jsem sehnala kolovrat a chci se zeptat neví někdo o šikovném návodu jak z jednonitky udělat na kolovratu dvounitku? díky. Zatím jsem předla jen na vřetenu a tam mi dvounitka moc nedržela po hromadě :)
Avatar uživatele
Monika
Příspěvky: 1470
Registrován: 10 Dub 2010, 13:20
SHŠ: Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní ovčího rouna ručně

Příspěvek od Monika »

Co jsem vyšpekulovala, tak je to asi hlavně o cviku... Ale opatrně, znáš tu pohádku o třech přadlenách? :)
Ďábel má devět holek a osm z nich provdal: Svatokupectví za kněze, pokrytectví za mnichy, vydírání za rytíře, svatokrádež za rolníky, přetvářku za soudce, lichvu za měšťany, okázalost dal vdaným ženám a poslední smilstvo: tu však nechtěl provdat, nýbrž ji nabízí všem jako holku pro všechny.
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti