Karta na helmě

Odpovědět
Avatar uživatele
urs
Příspěvky: 129
Registrován: 20 Srp 2010, 18:43
Kontaktovat uživatele:

Karta na helmě

Příspěvek od urs »

Zdravím, kdysi jsem viděl někoho kdo měl na svojí přilbě takovej ten smotanej hadr a za ním zastrčenou kartu. Prej existuje i vyobrazení někoho kdo to takhle má. Nevíte zhruba jakou kartu bych měl mít na helmě, pokud to je teda vůbec přístustné. Berme v potaz katolické čechy okolo let 1460-1480.
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Karta na helmě

Příspěvek od Mahy »

Patrně se jedná o tarotovou třináctku- karta znázorňující smrt. V gotice o tom moc nevím, ale ve třicítce běžně strčená pro štěstí za kloboukem. Na helmě mi to přijde jako blbost, kor v bitevní vřavě.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Karta na helmě

Příspěvek od trener »

Budu trochu mimo místně i dobově: Karta za stuhou klobouku se používala v první polovině devatenáctého století ve střední a jižní Americe jako rozlišovací prvek bojujících stran (například mexičtí dobrovolníci na straně Texasanů v bitvě u San Jacinta 1836).
Avatar uživatele
jehova
Příspěvky: 14
Registrován: 02 Lis 2009, 00:42

Re: Karta na helmě

Příspěvek od jehova »

Nechcu kecat, ale myslím že to neni karta, ale svatej vobrázek a jestli si pamatuju dobře tak to nosí marchelo de coco.
Gunhead
Příspěvky: 31
Registrován: 14 Dub 2008, 08:39

Re: Karta na helmě

Příspěvek od Gunhead »

Mahy, mohl bys mne nasměrovat na prameny k téhle pověře? Vím že se nosil pod kyrysem svatý obrázek, Lugs zmiňuje mansfeldské tolary, ale tohle neznám.
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host