Názory na krásu u našich předků ...

Avatar uživatele
Zdeslav
Příspěvky: 51
Registrován: 05 Zář 2008, 18:50

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Zdeslav »

Ještě něco k té kráse: Lazebnice z Bible Václava IV., cca 1385-1395
Vašek měl myslím docela vkus ;)
Přílohy
lazebnice.jpg
lazebnice.jpg (55.44 KiB) Zobrazeno 7154 x
Obrázek
Avatar uživatele
Mellorn
Příspěvky: 6
Registrován: 10 Bře 2009, 13:28

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Mellorn »

zdravím. tohle fórum jsem objevila díky tomu,že máme na libušíně "práci se psy",jak se v tématu o libušínu zmínila Dášenka,tak jsem sem zabrousila kvůliva oděvu..... Ale k věci.
nechtěla jsem zakládat nové téma,tak se zkusím zeptat tady. Existuje v pozdním středověku nějaká zmínka o tom,že by se dámy zbavovaly ochlupení na intimních i neintimních partiích? k tomu dotazu mě dovedla úvaha,jak různě se móda mění a v 80 letech 20století bychom se vyholénému podpaží a nohám možná smáli,kdežto dnes si málokterá žena "dovolí" býti zarostlá. :D dííky.
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Jirik »

Mellorn napsal:Existuje v pozdním středověku nějaká zmínka o tom,že by se dámy zbavovaly ochlupení na intimních i neintimních partiích? k tomu dotazu mě dovedla úvaha,jak různě se móda mění a v 80 letech 20století bychom se vyholénému podpaží a nohám možná smáli,kdežto dnes si málokterá žena "dovolí" býti zarostlá. :D dííky.
Nedávno sme řešily něco podobného v rámci vystoupení tanců z Bruselského rukopisu, burgundy po roce 1470.
Na obrazech mají ženy nepřirozeně vysoké čelo - dle některých poznatků to vypadá že si vlasy na čele vytrhávaly .
Proč? Kdo ví, asi móda.

Bohužel ted si nevzpomenu z kterého zdroje tahle informace je.

Příklad:
Obrázek


Popravdě nepokusily sme se to u děvčat prosadit - máme svůj život rádi.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Mellorn
Příspěvky: 6
Registrován: 10 Bře 2009, 13:28

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Mellorn »

taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Siegfried »

Mellorn napsal:taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x
Pokud je in nosit to co má paní na hlavě stejně jako různá zavití a pod., tak věz, že když ti z toho polezou kořínky vlasů tak to nebude hezké. Ostatně ženy jsou ochotné proto aby byly módní (tedy si myslí že krásné) dělat větší píčoviny... Podívej se co se sebou dělají za vraždy dneska a všem to přijde "normální" takže to musíš hodnotit úhlem doby, nikoliv dneška :)

P.S. Depilace nebolí?

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od narvek »

Já bych se dokonce dovolil tvrdit, že jí z toho vlasy lezou. Tesně nad uchem je tam blond barva na bílé kůži. Nebo mám špatně nastavené barvy na monitoru?
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Siegfried »

narvek napsal:Já bych se dokonce dovolil tvrdit, že jí z toho vlasy lezou. Tesně nad uchem je tam blond barva na bílé kůži. Nebo mám špatně nastavené barvy na monitoru?
Možné to je, ale debata je o čele :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
narvek
Příspěvky: 588
Registrován: 09 Pro 2006, 16:40
SHŠ: Cornwallská lehká pěchota
Místo/Bydliště: Kostelní Radouň/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od narvek »

Já tím narážím na to trhání. Pokud by si trhala celé čele od vlasů, tak by asi vytrhala i ty "pejzy". Spíše se mi zdá, že má ten čepec položen těsně pod linii vlasů.
Jsme z Cornwallu, kde muži jsou muži a ovce se třesou strachy!
http://www.movember.com/m/1826062
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Siegfried »

Hmm samozřejmě to vysoké čelo může být stylizace obrazu, ale určitě není přirozeně vysoké. A myslím, že se o tom vytrhávání celkem v odborné lit. mluví jako o skutečnosti. Jinak po těch stranách to tak rušivé není, ale představ si kdyby jí to lezlo uprostřed čela.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Mellorn
Příspěvky: 6
Registrován: 10 Bře 2009, 13:28

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Mellorn »

Siegfried napsal:
Mellorn napsal:taky jsem někde četla,že se vlasy nad čelem vytrhávaly.Osobně mi to přijde nehezké a hlavně to musí pekelně bolet. :x
Pokud je in nosit to co má paní na hlavě stejně jako různá zavití a pod., tak věz, že když ti z toho polezou kořínky vlasů tak to nebude hezké. Ostatně ženy jsou ochotné proto aby byly módní (tedy si myslí že krásné) dělat větší píčoviny... Podívej se co se sebou dělají za vraždy dneska a všem to přijde "normální" takže to musíš hodnotit úhlem doby, nikoliv dneška :)

P.S. Depilace nebolí?
nebolí,když používáš ty spávné pomůcky ;)

jinak souhlas.pokud to měla takhle vytrhané většina dam,nikdo se nad tím asi nijak nepozastavoval.a chlapi si zvykli. :lol: já si vždycky vzpomenu na příšerná 80.tá léta a obrovské hlavy s trvalou.a to je pouhých 20 let.
a ta depilace jinde než na hlavě? ví se o tom něco?
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Dášenka »

SiG tutlá, ale nešel zmínku o holení už za křížovejch výprav, jinak Random naznačoval, že něco je v MoyenAge, ale já se pořád nedostala k tomu, abych to přečetla :cry:
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Siegfried »

Mellorn napsal: a ta depilace jinde než na hlavě? ví se o tom něco?
Ve zkušenostech bojovníka od Usamy ibn Munkíze nevím tekda přesnou dataci ale něke kolem poloviny 12.stol.
Popisuje příběh co mu vyprávěl nějaký lazebník (muslim někde v arabii) že byl dole vyholen (působilo to dojmem že to je tam běžné) a že ho v lázni vidl nějaký frank a že se mu to moc líbilo a nechal se taky i svojí dámu :) Ale spíš to vypadá, že to v evropě podle reakce běžné nebylo.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Random »

Ano, požadavek na doložení depilace (u žen) registruji a snad se k tomu o víkendu dostanu - už je čtvrtek, yeah! :badgrin:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Mellorn
Příspěvky: 6
Registrován: 10 Bře 2009, 13:28

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Mellorn »

našla jsem na netu o holení takovou zmínku,bohužel neodkazuje na žádnou historickou práci nebo pramen. :roll: Zmiňuje se samozřejmě o Egyptě a Řecku,ale mimo jiné......" Na francouzských šlechtických sídlech postavených v 13. až 17. století bývaly údajně zvláštní místnosti, kam se dvorní dámy uchylovaly, aby si vyholily pohlaví. V literatuře najdeme zmínky o francouzské módě, která tentokrát mužům u dvora přikazovala nemít na těle jediný chloupek. V pařížských lázních k těmto účelům sloužily dvořanům speciálně vyškolené lazebnice. Později móda hladkého těla upadala a vrátila se až v posledních desetiletích....."
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Názory na krásu u našich předků ...

Příspěvek od Maršálek »

Hm, v tomhle pojetí mi to nezní věrohodně :badgrin:
Nicméně si vybavuji zmínky o tradiční depilaci Maurů na Iberském poloostrově, viz. přednáška Ing. Martiny Hřibové PhD o španělské módě 13. st. na Semináři historie odívání, Radim 2009.
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů