Hry

Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Hry

Příspěvek od mercenary »

Tak mě napadá, nevíte někdo o hrách, které b byly opravdu dobové???

A ještě mě napadá, bylo v Evropě něco podobného co známe jako "skotské hry" tzn. různé silácké disciplíny???
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Hry

Příspěvek od hawkwind »

Asi záleží co na kterou dobu, ale třeba na Mary Rose na víkách sudů na vodu, co byly na palubě jsou vyrytý nožema desky na backgemon.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Supík
Příspěvky: 482
Registrován: 24 Kvě 2009, 19:18
SHŠ: Malchus
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Supík »

Zkusmo jsem zadal do google nějaké to hledání a vypadnuly na mne tyto odkazy: http://www.richart.cz/zastupujeme/argo_hry.htm + http://www.beltine.cz/view.php?cisloclanku=2005010901 (uplně dole) ... mno ale to asi nebude to prave co hledas :doubt:

Snad takové to klasické zápolení na vodorovnem břevně + hod něčim těžkým co nejdál, bude velmi stará záležitost (ale to je jen můj ničím nepodložený názor)
Avatar uživatele
Jirik
Příspěvky: 74
Registrován: 12 Bře 2008, 11:01
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Jirik »

Muschwerk (Roman Vaverka ) dokončuje knihu o hrách. Zkus jeho. Jen ted nevím jestli se zabývá i jinejma hrama než intelektuálníma :)

JO vlastně zabývá - sem si vzpomel na jednu ve které figuruje obušek - je to hra co byla oblíbená u dětí - dneska bys to jako vedoucí nechal hrát děti jednou a pak už jen lapák.

Ale podrobnosti u něj.
Rond... starý tanec od hlavy až k patě
http://www.rond.cz
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Hry

Příspěvek od Romikov »

A co třeba tlučení špačků - to nikdo nikdy nedokázal a nedokáže datovat, samozřejmě pak doložené jsou šachy - ale ne pro vidláky. všeobecně oblíbená hra kdo víc vypije a lov, nabo útěk s upytlačenou kořistí před pánem (a pak taky kdo do koho dříve vrazí nůž :badgrin: )
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Pappi »

Romikov napsal:A co třeba tlučení špačků - to nikdo nikdy nedokázal a nedokáže datovat, samozřejmě pak doložené jsou šachy - ale ne pro vidláky. všeobecně oblíbená hra kdo víc vypije a lov, nabo útěk s upytlačenou kořistí před pánem (a pak taky kdo do koho dříve vrazí nůž :badgrin: )
Tak Romikove pak již mě napadlo doplnit ještě jediné a to také jistě zaručeně dobové a sic ... Hrajeme si s přirozením.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
mercenary
Příspěvky: 98
Registrován: 21 Led 2009, 11:20

Re: Hry

Příspěvek od mercenary »

Já jsem spíš uvažoval o nějakých soutěžních záležitostech, na Lichnici jsou soutěže pro děti, tak jsem si říkal proč nepřidat něco pro hravé rodiče. A co si budem říkat, soutěž ve hrách s přirozením by mi asi akci posunula kapku jinam než si představuji, byť by nemusela být nezajímavá....


Jinak hra s obuškem je príma, sanitku tam mít budu a když to budou hrát dospělí není to snad ani o ten kriminál....
Smysl války není hrdinně padnout za vlast, ale donutit ty parchanty na druhé straně, aby padli za tu svojí....
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Hry

Příspěvek od Siegfried »

Doložené jsou závody žen ve spodním prádle a hon na prase kdy si učastníci dají helmy obráceně aby neviděli a do ohrady k nim j evpuštěno prase a oni se ho snaží kyjem utlouct... hehe

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Indy »

Sice to asi není doloženo ale letos na Staré Lubovni jsem koukal na ty stožáry s pověšeným pumlíčem. Děcka i dospělí ho furt honili. :)
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Olaff »

Svojho casu som niekde mal jeden obraz alebo rytinu, to uz si nepamatam, kde boli rozne kozacke "sporty", prave take tie silove... Obzvlast ma zaujala jedna, ked si dvaja dubaci sadnu na zem oproti sebe, opru sa navzajom chodidlami a rukami sa chytia jedneho koliku vodorovne so zemou. No a potom sa snazia toho druheho potiahnut tak, aby sa musel postavit...

Sice novsie, ale nevidim problem, aby nejaka taka prkotina nefungovala aj skor...

Inak z tych intelegualnych mi napada mlyn /mlynek/ ako zarucene z tohto obdobia... A urcite aj nejake kartove hry, kdesi som mal obrazky nejakych kariet prave na prelom 15. a 16. storocia a kdesi na nete som narazil na kartovu hru Landsknecht, akusi verziu stredovekej rulety...

Jo a este mi napadaju preteky na choduloch napriklad...

Inak ten lubovniansky stoziar je sranda, hlavne po par pivach triafas kdeco, len nie lopticku... Mne sa podarilo narvat to aj priamo do stoziaru co dat taku pecku do luftu, az ma otocila okolo vlastnej osi a posadila, hehe...
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Hry

Příspěvek od Romikov »

Hele tlučení špačků je náhodou pravděpodobně předchůdce kriketu a mohlo by to bavit i dospělý - akorát na to je potřeba místo.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Maršálek »

- hod kamenem, hod kládou, hod oštěpem, samozřejmně střelba
- předchůdce fotbalu a hokeje (opravdové maso, mimochodem tuším zakázané Eduardem III. pro nebezpečnost)
- hra na slepou bábu (s obrácenou kápí na hlavě - ostatní bábu bijí stočenými kuklami)
- nespočet deskových her, atd.
- různé verze "petánku"

pro inspiraci doporučuji proijít si vyobrazení z Manesse a Romanci o Alexandrovi, je tam toho mraky a k okamžitému použití ;)

Heidelberg, 647 - Kodex Manesse, cca 1300-1330 (přesnou citaci z hlavy nedám)
http://www.tempora-nostra.de/Manesse.php?id=203

Oxford, Bodleian Library, MS. Bodl. 264, (Roman d´ Alexandre), cca 1344
http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/ms.bodl.264/
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Hry

Příspěvek od hawkwind »

To nebylo zakázané pro nebezpečnost. Fotbal byl zakázanej, protože tahal lidi od lukostřelby. :evil:

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Maršálek »

hawkwind napsal:To nebylo zakázané pro nebezpečnost. Fotbal byl zakázanej, protože tahal lidi od lukostřelby. :evil:

J.
souhlas, to odvolání na nebezpečnost byla dle mého zjevně záminka, sledované cíle byly jasné ;)
P.S. taky máme jako policajti zakázané jisté hry na ulici s odůvodněním že nejsou vhodné (nám to samozřejmě přijde jako blbost...) :badgrin:
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry

Příspěvek od Olaff »

Tak som si klikal a aha, co som nasiel:

Obrázek
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Odpovědět

Vrátit se na “Běžný život, předměty denní potřeby, nástroje a pod.”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti