Lyže a sněžnice (raný až pozdní středověk)

Odpovědět
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Lyže a sněžnice (raný až pozdní středověk)

Příspěvek od Pája1111 »

(pozn. moderátora: Příspěvky jsou přesunuty z debaty o výrobě luků. Téma je natolik zajímavé, že si zaslouží vlastní místo v Badatelském kroužku)


:shock: RS lyže? To fakt bylo? No, lyže se dělaly z jasanu, tak bych šel do něj i když je savej jako prase....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Janek
Příspěvky: 26
Registrován: 21 Črc 2009, 10:39

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Janek »

Jojo, jen takovej narychlo najitej odkaz - http://images.google.cz/imgres?imgurl=h ... aimwPN7rUw

Tak tedy jasan, hmm. No letošní zimu to nestihnu, tak bude dost času na to to vyzkoumat přes léto :-)
kure
Příspěvky: 181
Registrován: 24 Zář 2007, 17:10
Místo/Bydliště: Brno, občas Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od kure »

Janek: nevím kolik ti je ale zkus se potat tak prarodičů ti dřevěné lyže normálně měli a možná budou vědět i jak nato, minimálně můj děda mi to někdy vykládal jak na to a z čeho.
Avatar uživatele
Janek
Příspěvky: 26
Registrován: 21 Črc 2009, 10:39

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Janek »

Jojo, to je jedna z možností, který budu prověřovat, jen jsem se chtěl zeptat tady, když je tady tolik lidí od pilin :) Šlo mi i o autenticitu dřeva. Lyže z ipe backovaný bambusem by se k "vikingovi" moc nehodilo :lol:

Nechce se mi totiž s těma lyžema srát, aby mně po první cestě ruply ...
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od hawkwind »

Janku já bych je udělal jasanový a to stejně jako když dělám luk. Sehnal bych si perfektní dvě tyče z většího stromu a z backu (kde je neporušený vlákno) bych udělal skluznice. Tak bych si to posichroval.
Jinak dokonce i tady se dělali dřevěný lyže z hickory který se sem vozilo, ale to byly ty lepší.
On už se mě kdysi ježour ptal na to jak se sněžnicema a je to furt to samý, akorát ty bych udělal z mladšího elastičtějšího dřeva a je samozřejmě mnohem víc práce to vymáčet /uvařit) aby se to ohlo.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od cornus »

Na lyže je jaseň to pravé. Z našich drevín by som klidne bral i jilm.
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kain »

Já měl z třeťorepublikových zlomených lyží dětský luk, jasanový :-) Byly z jasanu a krásně fungovaly (než se zlomily)...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Janek
Příspěvky: 26
Registrován: 21 Črc 2009, 10:39

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Janek »

Díky všem za rady. Takže jasan a vzhůru na trať!
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Kain »

Jo a k těm sněžnicím, nemusejí být z jedné ohnuté tyče (prutu), ale klidně ze dvou svázaných a vzepřených - taková bych si rád udělal...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Lyže a sněžnice (raný až pozdní středověk)

Příspěvek od Radim Vaňousek »

O zimní období bychom se měli všeobecně zajímat. Pro mnohé z nás je to příležitost se buď párkrát pomlátit na sněhu, nebo látat díry v drátěnkách doma u kamen. V severských zemích ale aktivita reenactorů neustává ani pod bodem mrazu. Lyžování, nocování v chatrčích či vandrování je pro ně tradiční kulturní záležitostí.

Pokud pominu poslední dva roky, bývá i tady krut, že když se řekne "voda", tak u huby zmrzne. Pokud napadne sníh, můžeme toho využít. Zájem o dobové lyžování by byl především v řadách českých Vikingů, u Románců se s tou myšlenkou zatím jen koketuje. U pozdního středověku? ...kdo ví...
Rád bych reenactment a radovánky s ním spjaté provozoval právě i v zimě, byť by to mohl být pro mnohé zhýčkané lidi zprvu šok. Jinak, než že půjdu příkladem však lidi k tomu nedokopu, tudíž bych chtěl v někdy v následujícím roce vyrobit lyže podle Opplandského nálezu http://www.vintagewinter.com/blogs/blog ... r-old-skis
http://www.newsinenglish.no/2014/10/07/ ... r-old-ski/


Již jsem zkusil několik dřevoobchodů, kde prodávají syrové fošny z nedalekých pil, avšak slovo "jasan" neznají. Jaká škoda. Ještě mi zbývá zavolat přímo na pilu, zdali jasan vůbec zpracovávají. Ke kácení stromů svépomocí se neodhodlám.

A co vy, máte už někdo za sebou rekonstrukci lyží, či sněžnic?
Odpovědět

Vrátit se na “Ostatní”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti