Dost často se mě někdo ptá, co že se to tančilo v tom středověku. A já říkám, že nevíme. Máme pár zápisů dvorských tanců z velmi pozdního Burgundského dvora a dál jsme namydlení.
Nicméně už se pár let bahním ve folklóru, původně hlavně bretonském, postupně si přidávám zbytek Evropy. A ukazuje se, že spousta lidových tanců se blíží středověkým a renesančním mnohem víc, než ty podivnosti, které běžně vídám na všelijakých "historických slavnostech". Některé z nich jsou prokazatelně příbuzné s renesančními branles a téměř jistě jsou mnohem starší. Navíc si pořád udržely taneční logiku a energii společného zážitku. Takže pokud chcete někdo se čímkoliv starším než je baroko, doporučuji folklór neopomíjet

(Mazaně skrytá reklama - příští týden začíná další běh kurzu bretonských a jiných lidových tanců. Úterky od 20:30 ve studiu Naboso, Školská 12, Praha 1.
http://blog.rond.cz/pozvanky/bretonske- ... lne-kurzy/ Samozřejmě tady děláme i tu druhou vrstvu lidových tanců, která vychází z taneční kultury 19. století: polky, mazurky, čtverylky a podobně. Ale aspoň nechodíme v kolečku úplně celý večer... jenom dvě třetiny)
Snažíme se v Čechách postupně budouvat nějakou všefolklórní taneční scénu (ve světě se tomu říká bal folk), letos kromě těch pravidelncýh kurzů chystáme zase pár seminářů a tancovaček. Kdyby to někoho zajímalo, sledujte http://blog.rond.cz. A ptejte se na cokoliv, na co chci, odpovím
