Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Odpovědět
Avatar uživatele
Michal Medvěd
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Led 2008, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Michal Medvěd »

Nevím valně, kam to patří. Takže sem.

Dost často se mě někdo ptá, co že se to tančilo v tom středověku. A já říkám, že nevíme. Máme pár zápisů dvorských tanců z velmi pozdního Burgundského dvora a dál jsme namydlení.
Nicméně už se pár let bahním ve folklóru, původně hlavně bretonském, postupně si přidávám zbytek Evropy. A ukazuje se, že spousta lidových tanců se blíží středověkým a renesančním mnohem víc, než ty podivnosti, které běžně vídám na všelijakých "historických slavnostech". Některé z nich jsou prokazatelně příbuzné s renesančními branles a téměř jistě jsou mnohem starší. Navíc si pořád udržely taneční logiku a energii společného zážitku. Takže pokud chcete někdo se čímkoliv starším než je baroko, doporučuji folklór neopomíjet ;)

(Mazaně skrytá reklama - příští týden začíná další běh kurzu bretonských a jiných lidových tanců. Úterky od 20:30 ve studiu Naboso, Školská 12, Praha 1.
http://blog.rond.cz/pozvanky/bretonske- ... lne-kurzy/ Samozřejmě tady děláme i tu druhou vrstvu lidových tanců, která vychází z taneční kultury 19. století: polky, mazurky, čtverylky a podobně. Ale aspoň nechodíme v kolečku úplně celý večer... jenom dvě třetiny)

Snažíme se v Čechách postupně budouvat nějakou všefolklórní taneční scénu (ve světě se tomu říká bal folk), letos kromě těch pravidelncýh kurzů chystáme zase pár seminářů a tancovaček. Kdyby to někoho zajímalo, sledujte http://blog.rond.cz. A ptejte se na cokoliv, na co chci, odpovím ;)
Strizlivy strizlik
Příspěvky: 1
Registrován: 06 Zář 2011, 12:56

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Strizlivy strizlik »

Koukám tady na to, ale to děláte jen ty bretonský? Nebo budete dělat i ostatní, co se tančili v Českých zemích? Nemám tedy moc představu, co všechno to bylo, ale určitě toho bylo víc, ne?
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Kateřina »

Já bych se také přimlouvala za nějaké tance alespoň středoevropské provenience. Byť ty ze středověku bohužel nikdo nezapsal.
Ale máme nějaké melodie (třeba již ze 14. století "czaldy waldy", což je nejspíš vysloveně česká záležitost) a když by se šlo po lidových tancích směrem zpět do jistorie, snad bychom se něčeho dobrali.
Branleové kroky, poskoky, podupávání - to všechno je rytmické, pravidelné, příjemné a zábavné. Myslím, že by branle byl dobrým "stavebním kamenem" :)

Na iluminacích často nalézáme tanečníky s vysoko zdviženými koleny v poskoku nebo ve výskoku. Dalším zajímavým detailem je noha ukročená stranou a vysoko zvednutá s pokrčeným kolenem a skrčenou špičkou - jako by se tanečník chystal tou patou dupnout pěkně z výšky. A další detail - opět pánové, tentokrát s jednou nohou ohnutou v koleni, kdy špička směřuje šikmo dolů nebo úplně do pravého úhlu k holeni kolmo dolů. S dámi je to horší, protože "princezny nemají nohy" :D. Ale i zde někdy nacházíme špičku boty až u kolene druhé nohy, z čehož by se dalo usuzovat, že i dámy v surcote si uměly a směly tanec užít.

Tak bych moc prosila, kdyby to šlo.

Sakra, já bych si šla hopsnout :)
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Dášenka »

Michal Medvěd napsal: Nicméně už se pár let bahním ve folklóru, původně hlavně bretonském,
Jsem si na Tebe v létě vzpomněla, jsme byli kamarádovi na koncertě "na konci světa" na náměstí v Quiberonu, a jak spustili muzikanti hraní, babky a ostatní místní se pustili do toho tance, jak se při něm pumpuje malíčkama :)
Moc půvadné to bylo ;)
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Krea »

Kateřina napsal:Já bych se také přimlouvala za nějaké tance alespoň středoevropské provenience. Byť ty ze středověku bohužel nikdo nezapsal.
Ale máme nějaké melodie (třeba již ze 14. století "czaldy waldy", což je nejspíš vysloveně česká záležitost) a když by se šlo po lidových tancích směrem zpět do jistorie, snad bychom se něčeho dobrali.
Branleové kroky, poskoky, podupávání - to všechno je rytmické, pravidelné, příjemné a zábavné. Myslím, že by branle byl dobrým "stavebním kamenem" :)

Na iluminacích často nalézáme tanečníky s vysoko zdviženými koleny v poskoku nebo ve výskoku. Dalším zajímavým detailem je noha ukročená stranou a vysoko zvednutá s pokrčeným kolenem a skrčenou špičkou - jako by se tanečník chystal tou patou dupnout pěkně z výšky. A další detail - opět pánové, tentokrát s jednou nohou ohnutou v koleni, kdy špička směřuje šikmo dolů nebo úplně do pravého úhlu k holeni kolmo dolů. S dámi je to horší, protože "princezny nemají nohy" :D. Ale i zde někdy nacházíme špičku boty až u kolene druhé nohy, z čehož by se dalo usuzovat, že i dámy v surcote si uměly a směly tanec užít.

Tak bych moc prosila, kdyby to šlo.

Sakra, já bych si šla hopsnout :)
Myslím, že Mikul šmíruje tyhle obrázky už dlouho. Vyvarujme se přemíry optimismu - ono dostat něco o pohybu z textu není zrovna jednoduché. A tanec není zrovna jednoduchý na zapsání. Takže pokud se někdy v nezpracované knihovně neobjeví zázračná kniha s obsahem, jak se v Čechách na tuty tancovalo, tak bude v podstatě všechno čistá fantasy.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Michal Medvěd
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Led 2008, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Michal Medvěd »

Celkem se dá věřit, že se v Čechách nějaké bránly taky tancovaly, ale jestly vypadaly stejně jako ty francouzské, to už nikdo nikdy nezjistí. A z našeho folklóru se jde proti proudu času dost blbě, prakticky všechno, co máme, je 19. století jak řemen. Jediný kruhový tanec domácí provenience je Chodské kolo a tím hasneme. Slováci mají ještě karičku...

Teď se mi zrovna podařilo domluvit, že přijedou strejcové z Poitou, což je zase jinej kus Francie, kde se nějaké kruhové hopsasa zachovalo, zase trochu jiné než to v Bretani.
http://blog.rond.cz/pozvanky/ciac-boum- ... i-seminar/

Celkově vzato člověk časem zjistí, že všechny ty základní kruhové tance jsou si dost podobné. A zároveň vždycky mají nějaká specifika, podle kterých se bezpečně pozná, odkud jsou. Takže zhruba si vymyslet, jak vypadal takový přibližný středověký tanec, to celkem není problém. Člověk bude nějak hopsat po kruhu a nejspíš se to bude něčemu blížit. Jaká ale byla specifika těch českých tanců, to už se zjišťuje dost blbě...
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Veronika Markéta »

Pokud se nemýlím, jediný kdo se skutečně velmi intenzivně zabývá středovékým tancem je Mirek Smaha.Některé pozdnější tance jsou snad zapsané, jiné si vytváří na základé dostupných pramenů.Mám novou skupinku, kde se učíme právě tomu, co Mirek sehnal a vytvořil, s jeho laskavým svolením a máme jak czaldy waldy, tak španělské tance 13.stol ze sborníku Cantigas de santa maria, tsnce z Carmina Burana, tak tance z Českých zemí ze dvora Karla IV.Nikdo netvrdí že jsou stopro LH, to ani nelze, nicméně Mirkovi v tomto ponejvíce důvěřuji, že jím vytvořené choreografie vychází z kroků a prvků, které jsou podložené.Tudíž kdo by se chtěl néčemu z
tohoto přiučit, lze jediné diporučit jeho Školu starého tance.
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Veronika Markéta »

Pokud se nemýlím, jediný kdo se skutečně velmi intenzivně zabývá středovékým tancem je Mirek Smaha.Některé pozdnější tance jsou snad zapsané, jiné si vytváří na základé dostupných pramenů.Mám novou skupinku, kde se učíme právě tomu, co Mirek sehnal a vytvořil, s jeho laskavým svolením a máme jak czaldy waldy, tak španělské tance 13.stol ze sborníku Cantigas de santa maria, tsnce z Carmina Burana, tak tance z Českých zemí ze dvora Karla IV.Nikdo netvrdí že jsou stopro LH, to ani nelze, nicméně Mirkovi v tomto ponejvíce důvěřuji, že jím vytvořené choreografie vychází z kroků a prvků, které jsou podložené.Tudíž kdo by se chtěl néčemu z
tohoto přiučit, lze jediné diporučit jeho Školu starého tance.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Krea »

Veronika Markéta napsal:Pokud se nemýlím, jediný kdo se skutečně velmi intenzivně zabývá středovékým tancem je Mirek Smaha.Některé pozdnější tance jsou snad zapsané, jiné si vytváří na základé dostupných pramenů.Mám novou skupinku, kde se učíme právě tomu, co Mirek sehnal a vytvořil, s jeho laskavým svolením a máme jak czaldy waldy, tak španělské tance 13.stol ze sborníku Cantigas de santa maria, tsnce z Carmina Burana, tak tance z Českých zemí ze dvora Karla IV.Nikdo netvrdí že jsou stopro LH, to ani nelze, nicméně Mirkovi v tomto ponejvíce důvěřuji, že jím vytvořené choreografie vychází z kroků a prvků, které jsou podložené.Tudíž kdo by se chtěl néčemu z tohoto přiučit, lze jediné diporučit jeho Školu starého tance.
Asi umřu smíchy.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kruhové tance a jiné vespolné pogo

Příspěvek od Veronika Markéta »

Co je k smíchu na Škole starého tance?
Odpovědět

Vrátit se na “Ostatní”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti