Markéta z Pottensteinu

Odpovědět
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Veronika Markéta »

Dobrý den/ Ahoj
Po delší době sledování zdejšího fóra se přidávám s troufalou otázkou a zamyšlením, které mi není google s wikipedií schopen zcela objasnit a doufám, že se zde najde někdo, kdo mně nasměruje někam, kde najdu odpovědi na své otázky.Předem děkuji a pokud vlákno patří do jiné kategorie, coby nováček se předem omlouvám a pokorně kaju za svou vinu. :D
Zajímám se o majitele hradu Velhartice kolem roku 1450, z toho mála co lze na internetu nalézt jsem odvodila Oldřicha z Hradce, syna Menharta z Hradce. Tento pán měl za ženu jakousi Markétu z Pottensteinu. Zde nastává problém.V Čechách jsou dva hrady podobného jména a to sice Potštejn- jeden v kraji Královehradeckém a druhý v kraji Plzeňském.Člověku by logika věci radila že onen hrad a rod byly z kraje Plzeňského vzhledem k blízkosti Velhartic (ale nikde není řečeno že si ten pan Oldřich nemohl vzít nevěstu z jiného konce Českého království že).Také se nemohu dohledat kdy tato paní zemřela.
A vůbec ideálně by mně zajímala žena pána, který měl hrad kolem roku 1480-1500, ale to už je uplně oříšek pro mne coby laika.Zdroje mluví o jakémsi pánu Děpoldovi z Rýzmberka, když jej zadám do wikipedie, najde mi to jakéhosi člověka stejného jména žijící kolem roku 1280 a víc ani ťuk.Tak jsem z toho jakási zmatená. :wtf: Internetové informace jsou evidentně strašlivě děravé. :crazy:
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Václav »

Pro ty mladší, kteří to možná už nevědí, tak kromě internetu existuje také něco jako knihovna. :badgrin: Co zkusit pro začátek třeba Lexikon české šlechty od Halady nebo oblíbené Hrady od Sedláčka? ;-)
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Veronika Markéta »

Jo díky za radu, to znamená vydat se do knihovny. Ted ještě vymyslet kde je na Žižkově knihovna..... :badgrin: Jinak dík za poklonu, ale myslím si, že zas až tak moc mladá nejsem, jen jsem v Praze ne uplně dlouho. :crazy:
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Random »

Kompletního Sedláčka mají např. v knihovně Uměleckoprůmyslového musea (přes koleje od Domu umělců (Rudolfina). Jak je to tam s půjčováním pro veřejnost, nevím, už jsem tam hodně dlouho nebyl. Jiínak samozřejmě Městská knihovna, to je nedaleko.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Broďan »

Veronika Markéta napsal:A vůbec ideálně by mně zajímala žena pána, který měl hrad kolem roku 1480-1500, ale to už je uplně oříšek pro mne coby laika.Zdroje mluví o jakémsi pánu Děpoldovi z Rýzmberka, ...
Děpolt z Rýzmberka byl v té době již mrtev (+1474) a Velhartice vlastnili jeho synové Vilém a Půta, od r. 1487 pak již jen Vilém. Ten zemřel r. 1505 a Velhartice pak držel Lev z Rožmitálu.
Před časem jsem se trochu zajímal o velhartickou archu a narazil jsem i na tento článek, možná ti trochu pomůže ;):
http://stavitele-katedral.cz/peter-kova ... velhartic/
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Veronika Markéta »

Velmi děkuji, prostuduji.
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Veronika Markéta »

Až teď jsem se k tom u dostala. Zdá se mi to, nebo je v této genealogii chybně uvedené datum skonu Viléma z Rýzmberka?Postava mnou vybraná byla pravděpodobně jedna z jeho chotí, ale datum skonu zde uvedené, by neodpovídalo kostýmově tomu, čemu bych ráda aby odpovídalo (1470-1480).

http://genealogy.euweb.cz/bohemia/svihov.html
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Krea »

V 15. století rod Drslaviců psaný z Litic a Potštejna byl "přestěhovaný" ze západu na východ - proto se ty hrady také jmenují stejně. Litice nad Ohří podle Litic, které jsou dneska u Plzně, a Potštejnu, který je tuším nedaleko Žinkov, tak ten druhý. Statky prodali a přesídlili.
8)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Veronika Markéta
Příspěvky: 18
Registrován: 03 Črc 2013, 11:10
SHŠ: Saltatores regina Beatrix
Místo/Bydliště: Praha

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od Veronika Markéta »

Krea jo ták, tak to je pak ledacos jasné.
ZingZong707
Příspěvky: 1
Registrován: 23 Lis 2013, 07:08

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od ZingZong707 »

Jak je to tam s půjčováním pro veřejnost, nevím, už jsem tam hodně dlouho nebyl. Jiínak samozřejmě Městská knihovna, to je nedaleko. :banan:
women motorcycle jackets women motorcycle jackets
ccie braindump ccie braindump
certkiller.com certkiller.com
9L0-412 braindumps 9L0-412 braindumps
schleiss35
Příspěvky: 46
Registrován: 24 Led 2013, 01:53

Re: Markéta z Pottensteinu

Příspěvek od schleiss35 »

Mohlo by se jednati také o Pottenstein v Bavořích,z Velhatic je k němu blíže než na Potštejn ve východních čechách.Ten v tu dobu(1471-1495)patřil synu Jíříka Poděbrada a po něm Vilému z Perštejna.
Odpovědět

Vrátit se na “Ostatní”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti