Stránka 1 z 1

Řád německých rytířů

Odeslal: 06 Ún 2009, 18:41
od A.S.K.E
Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli někdo nevíte nějaké blžší informace o vzhledu vojska tohoto Řádu na počátku 15.stol.Zátím jsme dočetl pouze jak se lišili samotní řádoví rytíři - duchovní - byli charakterističtí tím, že nosili bílý plášť s černým křížem a Bratři - laici měli pláště šedé s řeckým písmenem tau.Jak vypadal jejich "civilní oděv"?Nedokáži svůj dotaz lépe sformulovat.Jediný pramen který mám je "Grunwald/Tannenberg 1410" osudná porážka Řádu německých rytířů od Stephana Turnbulla (vydavatelství GRADA)

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 06 Ún 2009, 20:50
od Jarwiks
Tak sice je to o století mimo, nicméně být tebou bych se obrátil semka a zde položil svůj dotaz:
http://www.hradeckydvur.net/board/viewforum.php?f=18

Zde se totiž pomalu začíná budovat vlastní forum již fungujíí jednotky tohoto řádu u nás v republice, i když z období poč. 14.st. Konkrétně se obrať na Jiřího z Holohlav, ať už tam nebo na LH. Jestli se nepletu tak Brodec nenavštěvuje a troufal bych si tvrdit, že toho ví o tomto řádu víc, než většina z nás. ;) Jo a nediv pokud by odpověď nebyla uplně nejrychlejší. ;)

To Radim... snad nevadí že ho přehazuju k nám, z tvého fora. I když datačně spadá spíš pod tebe než pod nás, ale zase u nás se prostě bude rozvíjet forum teutonů ;)

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 09 Ún 2009, 13:22
od Siegfried
Nikdo tady z nás se řádem nezabývá zásadně podrobněji, kromě běžných znalostí, co se získají studiem historie. Byl si odeslán na forum, kde se vyskytují lidi kolem projektu komedy řádových rytířů panny Marie:) Vede to Jiří z Holohlav, a myslím že začíná být nejfundovanější u nás, tedy ostatní se nevyjadřujíé aby nepustili tlachy.
Obecné o řádu publikuje brněnský historik Libor Jan, zkus si najít jeho odborné články, některé mám doma a sou dobré:
http://biblio.hiu.cas.cz/cgi-bin/wxis.e ... earch.y=14
(konkrétní sborníky hledej v národní či oblastní knihovně) Jinak vydal i knihu o dějinách řádu v čechách.
Pak bych pátral na polských forech, hodně lidí tam rekonstruuje řád. Na Grunwaldu jich je spousta. Měl sem dojem, že v civilu nosili bílé tuniky a pláště, ale nevím kde bych si to podložil... Struktura vojska bude dost podobná vojskům světským, a určitě by se dalo postupovat podle Johanitů, nebo templářů s ohledem na jiného protivníka. Na konci 14.stol. měli např. v řádových komedách stovky až tisíce kuší, tedy střelecká část vojska musela být silná... ovšem těžká jízda byla stále základem a pilířem jejich vojska...
Takže tě odkazuji na inkriminované forum :)
měj se
SiG

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 09 Ún 2009, 13:25
od Romikov
Podle mne je Civilní oblečení dáno dobou a movitostí osoby (ale plášť zřejmě nosily stále) - tudíž stejné jako u ostatních na dané společenské úrovni a také podle národnosti. Pokud se chceš dozvědět více obrať se na "Řád německých bratří a sester" na nějž se Řád Německých Rytířů proměnil ti by ti mohli poradit kde pátrat.

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 10 Ún 2009, 17:03
od Siegfried
Co se týče oděvů, tak bych byl opatrný v úvahách co se nosilo podle mody, protože Např. Johanité měli dost striktní předpisy a fasovali erární oděvy co byly dost jednoduché pro civilní život...
A pochybuji že by to bylo zde jiné.
Jinak mám ještě pár publikací takže pokud mi napíšeš SZ tak se můžem dohodnout o zapůjčení a pod.

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 06 Led 2011, 12:44
od Jezinka
Od doby, kdy naše skupina začala rekonstruovat (pomalu a zvolna) řád německých rytířů (půlka 15.st), mě jako ženu tíží otázka, co tam ksakru mám dělat!? Tak se ve skupině rozhodlo, že ženské budou dělat řádové sestry. Bohužel se mi z nikoho ve skupině nepodařilo dostat, jak by taková sestra měla vypadat. Takže bych byla někomu z vás velmi vděčná za nějaké nasměrování někam k něčemu, co by můj problém vyřešilo.

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 06 Led 2011, 12:52
od richardrg
Nejsem si úplně jistý, že v tomto období měli Němečtí rytíři řádové sestry.

Zkus se poptat tady - http://www.shskpf.cz/index.php?option=c ... &Itemid=53

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 06 Led 2011, 13:14
od Dášenka
Jezinka napsal:Od doby, kdy naše skupina začala rekonstruovat (pomalu a zvolna) řád německých rytířů (půlka 15.st), mě jako ženu tíží otázka, co tam ksakru mám dělat!? Tak se ve skupině rozhodlo, že ženské budou dělat řádové sestry. Bohužel se mi z nikoho ve skupině nepodařilo dostat, jak by taková sestra měla vypadat. Takže bych byla někomu z vás velmi vděčná za nějaké nasměrování někam k něčemu, co by můj problém vyřešilo.
Už nějakou dobu čekáme, až pan Buben (http://www.ktf.cuni.cz/KTF-238.html) konečně vydá pátý díl své Encyklopedie řádů a kongragcí v českých zemích, ale pořád nic :( (dosud vyšlé díly třeba zde http://www.kosmas.cz/hledani_vysledek.a ... an%20Buben).
Tak mu třeba můžeš zkusit napsat a uvidíš...

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 12 Led 2011, 16:56
od Jiří z Holohlav
Byl to bojový rytířský řád,co si pamatuju,tak sestry zařadil až se ztrátou toho zařazení bojový,což bylo někdy za mým obzorem - snad 16,či dokonce 17.st.

Mno,u nás na komendách bývalo jen několik málo rytířů ,zato kolem byla normální hospodářský personál. Třeba Kralovéhradecké komendě patřili lázně. Pak tu jsou města Řádem založená a pod správou řádu. Můžeš si celkem vybrat libovolnou ženskou roli.Nu a pak tu patrně byly konkubíny ,to bych tedy musel bratry občas pokárat,ale i to bylo.

Re: Řád německých rytířů

Odeslal: 12 Led 2011, 17:23
od Jezinka
Jiří z Holohlav napsal:Kterou dobu děláte ? Tu sestru dokážu dohledat,ale otázka středověku to není.
děkuji všem za účast na mém problému, ale již jsem ho po rozhovoru se strejdou S. vyřešila jiným způsobem a podařilo se mi přesvědčit skupinu o trochu méně odporném (jakože cesta menšího odporu) konceptu než zrovna sestry.