Poboční zbraně

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Odpovědět
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Poboční zbraně

Příspěvek od Mac »

Ahoj,
ještě nám tu chybí tato sekce))
Nemáte prosím Vás někdo odkaz na nějaké pobočky k naší dataci? Teď mi nejde o katzbalger, ale o nějaký normální meče. Něco jsem našel, ale málo(( Teda v celku dost sem toho našel, ale nic co by se mi líbilo))
Díkes! M
Jinak bych sem dával i obrázky katzbalgrů, třeba si někdo najde svůj vysněný)))
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Nedávno jsem našel zajímavou věc ve svých virtuálních sbírkách:
Obrázek
Zajímavá (aspoń pro mě) je zejména ta věc uprostřed.
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Abďa »

Něco podobnýho si nechával pár let zpátky dělat Cipís jako standartní jedeapůlu. když tak ji přibalíme na táboření :shock:
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od uzdil88 »

Dobrý den, chtěl bys se zeptat jakým spůsobem používali knechti svůj katzbalger. jestli samostatně a nebo v kombinaci s pěstním štítkem. pokud i pěstní štítek, tak jestli můžu vycházet z techniky popsané v I.33 a nebo mají nějakou svoji vlastní učebnici šermu? předem díks za odpověď

P.S.: doufám že jsem se vyjádřil jasně, kdyžtak dotaz více rozvedu
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Czernozub »

S dovolením odpovím- viděl jsem nějaké obrázky kde lancoši mají pěstňáky a katze, myslím že jsou i v tom Vaverkově spisku o puklíři, a vzhledem k tomu že se bojem s malým štítkem zabývali lidé ještě v kombinaci s kordem, mi to připadá použitelné. Techniky jsou furt to samé, v I.33 bych problém neviděl, toť můj názor laika ne-lancoše.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Abďa »

No my taháme katzbalgry samotné, bez štítku. Při troše dobré vůle se dají použít věci z tesáků a k těm puklíř nepotřebuješ.
Štítek máme akorát v jednom souboji a jen proto, abysme nerozsekali prapor v prvních vteřinách, pak se ho zbavujeme a jedeme bez něj.
Asi spíš záleží na tom na co je člověk zvyklej, ikdyž teda nějak mě nenapadá, že bych někde viděl puklíř a katzbalger dohromady, když nepočítám kolegy za velkou louží.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Czernozub »

Tak oprava: lancoši s puklíři v dotyčné publikaci opravdu jsou(asi na třetí stránce), ovšem mají k nim meče, nikoli katze. Stejně tak bojovníci s Mairově spisku. Vaverka ovšem uvádí i další fechtbuchy ze začátku 16. století které se mačem a puklířem zabývají. Osobně si opravdu myslím že to není nic proti ničemu- když se minimálně dle obrázků mohly malé štítky používat s velkými meči, proč ne s těmihle, když to před pár desetiletími nebylo vůbec nic divného?

Publikaci lze zdarma stáhnout tu: http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Minimálně Paulus Hector Mair ve své knize techniky meče s pěstním štítkem popsané má. Kniha se obecně datuje rokem 1540. To že by landsknechti měli nějakou spešl učebnici jen pro sebe mi není známo.
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Galion »

Meč a štítek problém rozhodně nebude. Někde v průvodu jsem viděl pár maníků s puklířem a mečem. Ale ne katzbalgerem. Osobně si myslím, že katzbalger byl pobočka pro lidi se specificky použitelným předmětem - píkou, halapartnou, arkebuzou, praporem... ne pro šermíře. Člověk se štítkem podle mě musel být na šermířsky vyšší úrovni než standardní voják a měl k němu "standardní" sečně-bodný meč. Protože je příjemnější na šerm, dá se s ním bodat a tím pádem protivníkovi způsobovat mnohem zajímavější chvilky. On katzbalger je pěkná věc, ale na jemnou práci není zrovna ideální. Takže osobně považuju kombinaci katzbalger-pěstní štítek za nesmyslnou a nereálnou.
(Samozřejmě to neznamená, že tuto kombinaci ve vystoupení taky nepoužíváme :-) )
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Kuno »

štítku houbelec rozumím tak se mým dedukcím moc nesmějte.... ale v kombinaci s mečem tuším se štítek užívá mimo jiné k chránění ruky držící meč(tesák) a samostatně se s ním nekryje,protože proti pádné zbrani to štítkem prostě nejde....to snad až později v kombinaci s.... kordem?.

S tím Katz,,cosi.. :) ruku co ho drží asi chránit štítkem také moc nejde,skrz ty obloukovité záštity.
Užívat štítku samostatně ke krytí ran meče at už toho katz..cosi :) nebo jednoručky a nedejbože dlouhého meče,to jde jen ve filmu.
Ale možná píšu blbosti,jako vždy. :D :D :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Abďa »

nepíšeš blbosti, prostě nějak tak to je. Ona ta oka působí bez štítku docela dobře. Navíc když se člověk podívá na vyobrazení jak se štítek nosil u meče tak právě kvůli těm okám to u katzbalgeru moc nejde.
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Kuno »

hmm..tak asi nejsem tak blbý. :)
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od uzdil88 »

ááá...moc děkuju za odpovědi a reakce. myslim, že jste mi dost pomohli a objasnili celou situaci :D
Marťas K.
Příspěvky: 1
Registrován: 03 Srp 2012, 11:46
SHŠ: BAS Myrmidon

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od Marťas K. »

Zdravíčko! Rád bych se přeptal na jednu drobnost. Byly katzbalgery meče vyloženě sečné..? Viděl jsem je totiž především bez špice, ale vyjímečně i se špicí. Jde mi vyloženě o to, zda je špice ,,špatně" ..? ;) díky
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Poboční zbraně

Příspěvek od axík »

Žádný předpis pro tvar katzbalgeru neexistoval, takže to bylo čistě na požadavcích toho kterého majitele.
Navíc se katzbalger stal brzy módní záležitostí a byl vyráběn i pro šlechtu nebo majetné měšťany.
Takže jestli máš obrázek originálu, který se ti líbí a odpovídá datací není co řešit.
Ax
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti