Kolečkový zámek

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Kolečkový zámek

Příspěvek od Broďan »

Jelikož náš pan velitel projevil zájem vyzbrojit se kromě partyzány také pistolí, dovolil jsem si shromáždit pár informací o prvotních kolečkových pistolích. Vynález kolečkového zámku se klade do konce 15. století a zpočátku byl míněn jako vylepšené křesadlo pro rozdělávání ohně. Brzy byl využit pro konstrukci zbraně do té doby nevídané, která umožňovala skryté nošení s okamžitou pohotovostí k palbě. Proto byly tyto zbraně zpočátku zakazovány, coby zákeřné. Zákazy se sice netýkaly vojenského využití, zde však hrála velkou roli finanční stránka, neboť byly drahé. Do 40.-tých let 16. stol. se vyskytuje kolečkových pistolí a arkebuz relativně málo. Tyto zbraně nepatřily do rukou knechtů (ti měli své doutnákovky), nýbrž do rukou velitelů či obrněných jezdců, proto jsou často kombinovány s úderými zbraněmi a určeny k zavěšení k sedlu.

Pistole z Historického ústavu Armády ČR, datovaná kol. r. 1520:
Obrázek

Pistole kombinovaná s palcátem ze zámku Žleby a další podobný kousek. Oba datovány kol. r. 1530:
Obrázek
Obrázek

Pistole kombinovaná s kladivem ze zámku Konopiště a další z Německa, obě zbraně kol. r. 1540:
Obrázek
Obrázek

Pistole zadovka s vyjímatelnou komorou. 40.-tá léta 16. stol. Typickým znakem prvních pistolí je rovná špatně tvarovaná rukojeť. Ale jinak je provedení opravdu luxusní:
Obrázek

Arkebuza s kolečkovým zámkem u sedla velitele:
Obrázek
... a možná podobný kousek z Norimberka, 40.-tá léta 16. stol.:
Obrázek

Celý obraz. BTW on si toho člověk ani nevšimne, ale těm plechovkám vpravo pěkně zasolili střelci z kuší:
Obrázek
... jedna šipka vězí v kyrysu, dále zavázaná ruka a další šipku odněkud vytáhl ten vzadu:
Obrázek

... hmm, ony takové kuše a arkebuzy nejsou jen tak pro srandu králíkům, vím o čem mluvím :badgrin:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Males ... trelci.jpg
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Malesov07/Kyrys2.jpg
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od BidakII »

Přesné datum zrození kolečkového zámku a jeho nasazení na zbraň skutečně nemáme, klade se do rozmezí od konce 15. století do roku cca 1530 - konkrétně v jedné francouzské knížce se jako první období, kdy se objevují pistole s kolečkovým zámkem, uvádí právě rozmezí let 1520-1530. Někdy se objevuje i hrubě zjednodušené tvrzení, podle něhož byly kolečkové pistole nasazené poprvé v bitvě u Mühlberku 1547, což samozřejmě není pravda.
Pro šíření kolečkových pistolí hovoří francouzské normativní prameny - královská ordonance, asi 1539, při popisu výstroje těžkooděného jezdce uvádí, že si může podle vlastního uvážení vzít také pistoli, a ve výzbroji lehkých jezdců jsou pistole dvě (pro detaily bych musel do svého archlívu, který teď nemám při ruce). Koresponduje to s jinou královskou ordonancí z 1539, která zakazuje veřejné nošení arkebuz - a pistolí, které označuje jako německou novinku. Jelikož se tento zákaz v dalších letech opakuje, hovoří to samo za sebe.. Z toho lze vyvodit, že pistole stačila ve Francii během třicátých let zdomácnět natolik, že si v civilním životě vykoledovala restrikci (=byla to ideální hračka na přepady a vraždy) a ve vojenství se dostala mezi položky doporučené či předepsané k výzbroji královské armády. Vedle toho pistole používali i angličtí lehcí jezdci (Prickers, Border reivers atd.), kteří bojovali hlavně na hranicích se Skoty (ti je měli taky) a na kontinentě kde se dalo - přinejmenším měli mít pistole proti Skotům v bitvě u Solway Moss 1542.
Vzhledem k výzbroji pěchoty jsem poprvé narazil na zmínku, že kolem 1550 se podle popisu vyskytovala pistole jako doplněk u některých pikenýrů (myslím, že Němců a Francouzů). Nic staršího zatím nemám.

A jak u nás:
Z toho všeho vyplývá, že pro naše období je to opravdu novinka, kterou první přibere jízda, a kolem roku 1525 to může mít u pěchoty velitel, ..moožná jeho zastupce. Ostatní důstojníci mají smůlu, a pěšácích se ani nebavíme.

U ostatních důstojníků by se pistole objevila až během 30.-40. let, u pěšáků až od 50.

- jasně, celé je to model. Už podle toho francouzského zákazu je jasné, že to museli mít po městech i civilové (ať už to koupili nebo ukradli) a lze si představit, že to měl 1530 i za pasem obyčejný knecht, ale nemůžeme říct v jakém poměru k počtu třeba celého praporu 4-500 lidí. Vzhledem k našim počtům a dataci, v které teď působíme, by to měla být věc nejvyššího velení.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od schwarzhelm »

Tuším, že někde jsem viděl i obrázek doutnákové pistole. Myslím, že to bylo ve Funckenovi, ale bez datace a označení zdroje.
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Broďan »

schwarzhelm napsal:Tuším, že někde jsem viděl i obrázek doutnákové pistole. Myslím, že to bylo ve Funckenovi, ale bez datace a označení zdroje.
Krátké doutnákové zbraně se v některých pracech vyskytují, ale já bych je nenazval pistolemi, protože nejsou schopny plnit funkci pistole, tj. být v holstrech u sedla nebo u pasu jako poboční zbraň a zároveň být okamžitě k dispozici. Ten doutnák vyžaduje neustálou kontrolu a taky přípravu před střelbou, takže se to nikam nedá zastrčit a jen tak tasit.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Mojshe »

vyskytuje se někde kombinace pistole (kolečko, doutnák) a čepelové zbraně(kord, palaš)?

;) nemám na mysli tohle:
Přílohy
indie.jpg
indie.jpg (310.05 KiB) Zobrazeno 15939 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Mahy »

V té knize od Šacha- CHLADNÉ ZBRANĚ co tu jsou z nich ty ukázky je i palaš a stilet kombinovaný.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Broďan »

Mojshe napsal:vyskytuje se někde kombinace pistole (kolečko, doutnák) a čepelové zbraně(kord, palaš)?
Vyskytuje, ale vesměs jde o lovecké či civilní zbraně. Pro vojenské účely zřejmě nebyla tato kombinace až tak vhodná, protože se vlastnosti meče či kordu připevněním pistole zásadně mění. Typickou kombinací byl zřejmě lovecký tesák s pistolí, těch se dochovalo docela hodně, zvláště z éry křesadlových zbraní, ale sem tam se vidí i zbraň vojenského typu.
Tady je jeden lovecký macek s kolečkem:
Obrázek

Ona šla s pistolí skombinovat asi jakákoliv zbraň:
http://www.myarmoury.com/feature_spot_combo.html

-- pát bře 12, 2010 9:45 pm --

Krásný exemplář kolečkové pistole z 1. čtvrtiny 16. stol. je v Norimberku:

Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od rehtu »

Ahoj chlapy,našel jsem tento dokument o kolečkovým zámku při jednom brouzdání na netu,možná vás to bude zajímat...,

Kód: Vybrat vše

http://www.ulozto.cz/12103856/koleckovky-pdf
Jinak Vše nej do roku 2012
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od rehtu »

Tak co na to říkáte na ten dokument?
Martin z Dolan
Příspěvky: 5
Registrován: 03 Kvě 2011, 19:55
Místo/Bydliště: DOLANY

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Martin z Dolan »

Zajímaný odkaz, zejména mě zaujala kombinace kuše s kolečkovám zámkem. Jinak jsem v tvém odkazu nalezl i puffera kterého dokončuji. Posílám ukázku intarzie, která je pouzita u prvního puffera ze strany 7 jsou to dvě příšery s lidskou tváří. Povrchovou úpravu dřeva jsem zatím jen zkoušel, proto ty tmavé skvrny na dřevě.
Přílohy
P1310242.JPG
intarzie kost dřevo
P1310242.JPG (1.11 MiB) Zobrazeno 13910 x
Naposledy upravil(a) Martin z Dolan dne 14 Led 2012, 03:22, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od rehtu »

To děláš ty ?
Martin z Dolan
Příspěvky: 5
Registrován: 03 Kvě 2011, 19:55
Místo/Bydliště: DOLANY

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Martin z Dolan »

Jestli se ptáš na to co vidíš na té fotce, ano je to moje práce. Jedná se o zadní stranu plně funkčního pufferu, předloha je Ausburg kolem 1590, má srdeční záležitost.
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od rehtu »

Tak teda to je velmi pěkná profesionální práce Gratuluji ,měl bych dotaz, jestli náhodou nevíš kde se dá sehnat materiál na pružiny aby se nemusela kupovat celá tabule,ale třeba jen 1 cm široké pásky jako jsem to viděl na zahraničním vebu.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Mac »

rehtu napsal:Tak teda to je velmi pěkná profesionální práce Gratuluji ,měl bych dotaz, jestli náhodou nevíš kde se dá sehnat materiál na pružiny aby se nemusela kupovat celá tabule,ale třeba jen 1 cm široké pásky jako jsem to viděl na zahraničním vebu.
Ahoj,
napiš mi na - mac_platenik@volny.cz
mám zbytky tabule 14 260. Mám 1.0mm, 1,5 nevím musel bych se mrknout a 2.0mm
Mac
Martin z Dolan
Příspěvky: 5
Registrován: 03 Kvě 2011, 19:55
Místo/Bydliště: DOLANY

Re: Kolečkový zámek

Příspěvek od Martin z Dolan »

rehtu napsal:Tak teda to je velmi pěkná profesionální práce Gratuluji ,měl bych dotaz, jestli náhodou nevíš kde se dá sehnat materiál na pružiny aby se nemusela kupovat celá tabule,ale třeba jen 1 cm široké pásky jako jsem to viděl na zahraničním vebu.
Děkuji.
Já používám pro některé typy pružin pásky z Titanu, dají se sehnat docela v přijatelných rozměrech, aby z nich šli udělat listové pružiny.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů