Růženec

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Odpovědět
fracce
Příspěvky: 19
Registrován: 25 Črc 2010, 12:03

Růženec

Příspěvek od fracce »

Máme takové dilema, u nás jeden borec vyrábí růžence, jaký růženec by se dal používat na období 1510-1530?
Pokud máte nějaká vyobrazení, ráda bych jich využila, abysme mohli nechat udělat vzorové kusy.
Díky Jarka Fracce
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Růženec

Příspěvek od Malej »

http://www.hradeckydvur.net/realie/ruzence Pokud vím,tak je i vyrábí. Na materiálu se dá dohodnout.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Růženec

Příspěvek od Kateřina »

Ve druhé pol. 14. století a na počátku 15. století se ještě používaly růžence, pokud vůbec (!), v podobě korálů či perel navlečených na rovné šňůrce. Tato šňůrka se zavěšovala na zeď, přivěšovala k pasu stužkou nebo na hruď zdobnou růžicí. Později, v průběhu 15. století, se "prarůženec" začíná objevovat i jako uzavřený kruh (dnes tak vypadá muslimský "růženec") do ruky.
Středověké růžence se také značně lišily počtem a dělením korálků (modliteb), protože ještě neexistoval sjednocený názor na liturgii a růžencové modlitby byly velice mladé (mariánský kult postupně vzniká až ve 2. pol. 13. století, a to jako čistě klášterní záležitost; mezi "civily" se rozšířil až ve 14. století)
Kdysi jsem o tom psala nějaké příspěvky na hradecké forum, vč. odkazu na rozsáhlou anglicky psanou studii o historii růženců a růžencových modliteb. Možná to tam ještě najdeš.

Růžence v té podobě, jak je známe dnes, se objevují až v 16. století. Ale to, že se objevují neznamená, že byly běžné. Spíš ne, protože na obrazech ze západní a středozápadní Evropy se běžně objevují ty starší typy - tedy rovná šňůra, případně kulatý růženec do ruky:
Obrázek

Tady je sice jiná, ale také zajímavá historie růženců vč. vyobrazení: http://www.rosaryworkshop.com/HISTORYjournalingBead.htm
Naposledy upravil(a) Kateřina dne 13 Pro 2010, 11:53, celkem upraveno 1 x.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Růženec

Příspěvek od Kateřina »

Jejda, pardon, to je nějaký velký obrázek :shock:
Pokud byste to někdo uměli zmenšit, pomozte mi prosím :)
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Růženec

Příspěvek od Maršálek »

Já jsem se růženci zabýval jenom velmi okrajově a na období cca 1250-1400 jsem dohledal cca 8 typů. Jenom 2 jsou jako nespojená šňůrka (v jednom případě je takový růženec připnutý jehlicí k šatu - Cášská madona, cca 1350; druhý sloužil i jako záložka knihy ;) ). Všechny ostatní jsou spojené jako nekonečná šňůra, v jednom případě se střapcem (náhrobek Jindřicha a Anežky, vévodů Javorských, cca 1340, Lvovek Slezský), v druhém s křížkem (tumba burgundského vévody, cca 1400, Dijon). Zajímavý je růženec dámy z la Rochelle.
V rukopisu Métských hodinek je cca dalších 6 typů růženců, ale jenom o 3 lze reálně spočítat kuličky, u ostatních není zjevné, zda znázorńují konkrétní počet, nebo jsou prostě jenom šňůrou s mnoha kuličkami).
Tři z popisovaných růženců jsou zde http://www.hradeckydvur.net/realie/ruzence

Stávající podoby katolických růženců vycházejí z rozhodnutí Tridentského koncilu, do té doby není jejich podoba zjevně nijak všeobecně závazně stanovená. Mimochodem, růžence byly od sklonku 13., po celé 14. st. velmi oblíbeným módním doplňkem, což nelibě nesli mnozí evropští mravokárci ;) Nevybavím si zdroj, ale v jedné stížnosti je zmínka o měšťance, jejíž pozůstalost tvořilo mimo jiné více než 60 růženců (Německé prostředí - nejedná se o patriciát). Nicméně bez citace má taková informace pramalou váhu. Spíše by měla být zamyšlením nad možnou dostupností a módností tohoto doplňku obecně ;)

Na počátek 16. st. je v obrazových i písemných pramenech k růžencům poměrně dost informací. Materiál se používal prakticky jakýkoli - od dřeva, skla, kovu, keramiky, po perly a drahé kameny. Stavěl bych to na sociálním postavení nositele ;)

P.S. já měl za to, že na hradeckém fóru ten příspěvek psala Kordulka ;)
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Růženec

Příspěvek od Kateřina »

http://www.flickr.com/people/46790064@N06/ - na téhle galerii (str. 15 - 17) lze najít řadu obrazů a iluminací s růženci ze 16. století vč. výrobců a prodavačů.

Na webu www.wga.hu se lze také velmi dobře inspirovat, jak růženec v 16. století vypadal.

Tohle by měl být nálezový růženec ze Stralsundu (Německo) ze 14, století: http://www.welt.de/multimedia/archive/0 ... 62459p.jpg

A v Millstattu v jižním Rakousku je dokonce muzeum růženců! Tam by se asi daly opatřit zajímavé informace.
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Růženec

Příspěvek od Maršálek »

u fragmentů nálezů bohužel nelze zjistit původní podobu k rekonstruování
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Růženec

Příspěvek od Kateřina »

To záleží na tom, jak velký ten zlomek je a máme-li pro něj dobové srovnání ve výtvarném umění a literatuře nebo v dalších soudobých nálezech. Ale je-li ojedinělý, jako třeba ten stralsundský, tak to je potom problém, to ano.
Proto také ten nález ze 13. století uvádím pouze jako ilustrativní a upozorňuji na to, že je ze 13. století - v tomto tématu de facto off topic a nvíc to je právě jeden z těch problemtických nálezů, protože pro 13. století zatím nevím o žádném křesťanském vyobrazení růžence. Muslimská ano, ta existují; a v podstatě jde o stejnou modlitební pomůcku. Je docela pravděpodobné, že původ křesťanského růžence je v Orientu - odkazované články (a další prameny) se o tom také zmiňují.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti