Oděvy a oděvní doplňky

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

Když použiješ pevný materiál, bude držet tvar dobře.
Klobouky také drží i bez drátu.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Indy »

Ano, u třicítky se řešil podobný problém, měli minimum tašvic, spíše veliký vak pokud někam táhli. A oni to mršky cpali do nabíraných nohavic, pod kolenem převázaných, ať tam kapsa byla všitá či nikoliv. Tudíž bych předpokládal, že u knechtů cpali tyhle věci do rukávů, nabízí se tam spousta místa. Ta zmínka by tomu též napomáhala, zkusil bych hledat na rytinách, třeba se najde i způsob, jak to zapínali, ale tipoval bych tkanici či stuhu.
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

bruuk napsal:Klobouky také drží i bez drátu.
Já mám právě pocit, že ty hodně široké barety jsou vlastně klobouy - tzn. ne ušitá čepička z vlněné látky, ale plstěný klobouk (nebo asi spíš hlavně krempa), která je dělaná na nějakém kopytu a pak dozdobena dýnkem, látkou, peřím atp.

*Jana*
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

no záleží na tom, jak moc chceš být echt. dobře funguje filc zašitý do krempy. do 15 cm stačí milimetrový pásový nad 15 cca půlcentimetrový a pak to ještě prošít aby to ztuhlo. Viděl jsem i kloubouky s krempou vrstvenou ze lnu, ale bylo to těžký jak prase.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

PLSŤ !!
To je to slovo.
Nemohl jsem si vzpomenout a Filc mi nějak nešel přes filtry.
Když si člověk vezme, že i před i po tomto období se nosily klobouky z plsti, tak bych neváhal a nevymýšlel.
:)
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Galion »

Dyk to je to samý.
Výhoda netkané textilie je, že se ve všech směrech chová stejně - ne jako tkaná, která je šikmo na osnovu jiná, v osnově a útku může být taky, apod.
Nicméně když sepodrobně podívám na ty veliký barety, je na nich vidět, že to není vystřihnutý kolečko, ale tvarovaný kus - je tam vidět na spodní straně krempy jeden nebo více "skladů" (alespoň na mě tak působí). To může určitým způsobem zpevnit tvar.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

No Galione to jo, akorát jde o jak velkou plochu. Mě třeba šev jen okolo zpevňuje baret na nějakých 10 cm a tvar drží dva boční švy. pokud by to bylo skládané a sešívané tak se dostanu tak o 3-4 cm dál, ale víc bych tomu fakt nedával.
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

No pozor.
Ono taky záleží na hlavě, která je pod baretem.!!!
Komu měkne mozek, tomu naopak musí tvrdnout někde jinde.
Na to prosím nezapomínejte.
:)
Jak vidno na obrázcích, tak tvrďáci lancoši mají často barety honě plihlé...
mlynář
Příspěvky: 7
Registrován: 09 Pro 2008, 17:58

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od mlynář »

zdravím,

chtěl bych se jen orientačně zeptat na použití barev u lancošů.(brouzdal jsem tady po forku a nikde jsem nic nenašel) Zajímalo by mne jaka barva nebo kombinace barev byla běžná a typická (předpokládám, že daná barva reprezentovala určitý region). Popřípadě kde se to sehnat nějaká literatura :)

díky
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

Obávám se, že právě specifikum oděvů u landsknechtů je jeho nezřízená pestrost.
Pestrost tvarů i barev.
Byl to styl přemrštěný a vyzývavý, takže bych i u barev sázel na neurvalost a skoro až nevkus.
Oni tím dost provokovali, takže uniformitu bych zde nehledal.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od axík »

Co se týká barev tak vyobrazení Landsknechtů v barvě není mnoho. Většina je spíš na černobílých rytinách a tiscích, ale z těch několika barevných lze usuzovat, že běžná škála barev vyrobitelná barvením přírodními barvivy a známá již na konci 15. stol se dál používala i u Landsknechtů.
Spíš než barva byla otázkou ceny její sytost a méně majetní kupovali čato látky barvené druhosledově tzn. v lázni se napřed obarvila látka na barvu I. jakosti a potom se ve stejné, ale už slabší lázni barvilo znovu takže výsledná látka už byla obarvená méně sytě.
Ohledně nějakých barevných kombinací, které by měli odlišovat jednotlivé kantony o tom nic nevíme.
Svatá říše římská ze které se Landsknechti verbovali nebyla rozdělená kantonálně takže barevně se nebylo třeba mezi sebou rozlišovat. Navíc je pravděpodobné, že nováčci přicházeli k vojsku v prostém oděvu civilního obyvatelstva, které se nijak zvlášť nelišilo od oděvu konce 15. stol a bohaté, barevné, prostřihávané odění si pořizovali až postupně s odslouženou bou a vydělanými penězi
K rozlišení na bitevním poli sloužil už sám Landsknechtův zjev :D
mlynář
Příspěvky: 7
Registrován: 09 Pro 2008, 17:58

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od mlynář »

aha to jsem nevěděl, děkuji za vysvětlení :)
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

Na toto téma existuje práce Landsknechti v dobových vyobrazeních v barvě. Je to snad bakalářská práce jedné němky, která dala dohromady všechny barevné obrázky lancošů (otázka je, zda byly kolorované v době vzniku nebo později, celý jsem to nečetl) no a pak udělala percentuální podíl barevnosti kostýmů. Pokud si to dobře pamatuju tak nejvíc byla zastoupena červená z cca 30 procent, hned po ní žlutá a bílá, pak dlouho nic a kolem čtyřech procent se objevují zelená a modrá. Černná byla tuším někde uprostřed.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti