Oděvy a oděvní doplňky

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Broďan »

Zdenál napsal:No ono jde o to, že pokud to chceme dělat správně, tak bychom měli zkoumat právě tyto "maličkosti". Jak je asi řešili tehdy?
Zkoumat ano, ale prosím neprosazovat, neb lpění na nepodstatných maličkostech znamená často pro celé projekty cestu do pekel ;). Na základě shlédnutí řádově stovek obrázků nelze říci co bylo či nebylo před 500 lety správně. Lze pouze konstatovat, že na zkoumaném vzorku dobových vyobrazení landsknechtských krojů se viditelně nošené tašvice a váčky vyskytují méně často, než u jiných typů krojů. Nevíme proč a ani nedokážeme posoudit konkrétní situace (přehlídky, bitvy, hospoda). Členitý oděv nabízí mnoho možností, jak nosit měšec nebo tašvici skrytě nebo používat vnitřní kapsy. Navíc v době bez dokladů, mobilů, zbrojních průkazů apod., stačilo pořešit uložení peněz (pokud zrovna byly), nožíku a snad křesadla. Skutečně tedy obsah jedné kapsy nebo váčku na krku nebo v kalhotách.

Na druhém obrázku, jak je ten páníček s tašvicí, co mu pes chlemtá blitku přímo z úst :badgrin:, tak tam je pěkně vidět, že tašvice se nosily jak k prostému oděvu, tak i k honosnému landsknechtskému kroji. Před bitvou si landsknecht strčil svých pár mincí do poklopce nebo do vnitřní kapsy a tašvici nechal v táboře, aby se mu nepletla ... malíř ho pak namaloval bez tašvice a my máme problém :? .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

No pokud se podíváte na rytiny, tak většinou je na nich knecht s jedním páskem nebo látkou, na které má katzbalger. Pokud si tak nějak pamatuju, když jsme se o tom bavili s Bídym, tak model byl asi takový, že se nosily pásky dva - jeden civilní s tašvicí nebo měšcem a druhý se zbraní. Z rytín tudíž vyplývá, že ten civilní chybí a je tedy na snadě, že ho nechávali v táboře (v hospodě, manželce v nůší apod.).
Kde je tuším vidět měšec je rytina kde francouz verbuje němce a švýcara . tři sedící postavy u stolu, jedna je zády.
Jinak co mám obrázkky tak tam mají většinou střelci žebradlo, otázkou je, nakolik je to relevantní, protože to jsou obrázky historických krojů z 19. století. Je to takový mišmaš překreslených rytín. Na kolik si mohl jejich autor ujet těžko říct.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Galion »

No, o peníze strach nemám. Teda měl bych, kdybych nějaký měl...
Teda takhle. Peníze si logicky dám co nejblíž k tělu. Vyšší hotovost klidně zašít, ale abych při každým placení páral kabát, to se mi nechce. Takže prachy klidně narvu do váčku pod kabát, nebo i pod košili. (Někde jsem i viděl obrázek knechta s váčkem na krku, pod kabátem, ale nemožu ho najít). Je možný že ostatní drobnosti se do bitvy neberou, aby nezavazely (jak psal Zdenál) a bere si je jenom semtam někdo. Je pravda, že zatím jsem něco jako tašvici viděl jenom u střelců.
Přílohy
Three+rifle+shooting-1920x1080-21288.jpg
Three+rifle+shooting-1920x1080-21288.jpg (512 KiB) Zobrazeno 8512 x
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Zde bych ještě upozornil na gotický kyrys prostřední arkebuzny :)
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

Abychom se "možná" posunuli kousek dál, řeším následující maximalistický problém. Po dokončení minikompletu pro dceruchu:
barca veci.jpg
barca veci.jpg (91.45 KiB) Zobrazeno 8370 x
se mi nějak zalíbil kulatý všitý rám a řeším, že bych si udělal podobnou konstrukci. Vize je kožená otrhaná dodřená šílenost do které všechno nacpu a budu ji tahat místo žebradla, protože se mi motá do bandalíru (při přesunech, do boje na to dlabu). Základní věc je rozměr, konkrétně misky, kterou bych tam taky rád narval, ale to by ten kruh musel mít průměr cca 20cm (ostatní rozměry cca 30x30 a kousek víc). Mám tu dva obrázky, na kterých je ta ďoura docela velká v porovnání s "bežnými" zvyklostmi a tudíž házím do pléna otázku - co vy na to? Znovu opakuji, jde mi o průměr toho drátěného kola uvnitř:
vmesec.jpg
vmesec.jpg (87.42 KiB) Zobrazeno 8370 x
vmesec2.jpg
vmesec2.jpg (276.57 KiB) Zobrazeno 8370 x
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

Opasky na landsknechtech nacházím dost málo, většinou mají kacoš na jakémsi pruhu látky s uzlem na břiše.
Pokud vidím opasek, je hodně tenký.
Takže zašívat mohli do podšívky, do krytí, do vesty...
Do baretu?
Nebo mohli mít pod čepicí.
Občas je vidět váček pověšený na krku...
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od bruuk »

Omlouvám se za zmatený příspěvek, reagoval jsem na debatu o stránku starší a nevšimnul si, že ještě pokračuje dále.
Mea culpa...
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

No k tomuto jsem našel odkaz i v Embletonovi, a sice, že brašny a opasky se nosily bežně ale moc se nemalovaly. Nevím teda kde to vzali, ale je to přímo v té knize Oděv vojáka ve středověku.
Avatar uživatele
Ellanor
Příspěvky: 20
Registrován: 13 Led 2011, 17:36
SHŠ: Poustevník, Réna
Místo/Bydliště: Brno, Zlin

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Ellanor »

Ahoj, nenašla jsem tu ve fóru nic zaměřeného konkrétně na ženský oděv, tak se zeptám tu. Hledám nějaké podklady ke kabátku. Našla jsem pdf příručku pro Zbrojné houfy, je to už passé nebo se z toho dají tahat důvěryhodné informace? :)..
http://lamkal.sweb.cz/lansdknechti-1510-1540.PDF

Hledám i na rytinách a nejsem si jistá, co jsou šaty, co kabátky... No klasika.. zatím jsem tedy na začátku pátrání :).. Díky.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

Podle mě je to jako základ dobrý a nezatracoval bych to. Koneckonců i medieval tailor asistent není o moc objemnější.
Pokud hledáš inspiraci tak třeba hýr: http://pinterest.com/museofthemorn/sca-16th-century/
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Zdenál »

Abďa napsal: Mám tu dva obrázky, na kterých je ta ďoura docela velká v porovnání s "bežnými" zvyklostmi a tudíž házím do pléna otázku - co vy na to?:
vmesec2.jpg
Pokud chceš vycházet z tohoto byl bych skeptický neb dle popisu je:
levý - dámská taška střed 16. stol.
střed - taška 1. pol. 17. stol.
pravý - dámská taška střed 16. stol.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Abďa »

Díky za koment, ale už mám ušito z jiných zdrojů. tohle bylo dáváno k porovnání velikostí, ne že bych podle toho šil :p
Avatar uživatele
Sunny Jane Schimek
Příspěvky: 81
Registrován: 08 Led 2011, 21:24

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Sunny Jane Schimek »

Ellanor napsal:Ahoj, nenašla jsem tu ve fóru nic zaměřeného konkrétně na ženský oděv, tak se zeptám tu. Hledám nějaké podklady ke kabátku. Našla jsem pdf příručku pro Zbrojné houfy, je to už passé nebo se z toho dají tahat důvěryhodné informace? :)..
http://lamkal.sweb.cz/lansdknechti-1510-1540.PDF

Hledám i na rytinách a nejsem si jistá, co jsou šaty, co kabátky... No klasika.. zatím jsem tedy na začátku pátrání :).. Díky.
Ahoj, ono moc podkladů pro kampfrau není, kdyžtak spíš na zahraničních stránkách (např. http://www.st-max.org/) a ty často čerpají také jen z obrazových materiálů, takže tak půlka preferuje šaty, půlka kabátek + sukně... Hledáš střihové podklady nebo spíš možnosti provedení?

*Jana*
Avatar uživatele
Ellanor
Příspěvky: 20
Registrován: 13 Led 2011, 17:36
SHŠ: Poustevník, Réna
Místo/Bydliště: Brno, Zlin

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Ellanor »

Díky, tyhle stránky jsme neznala :).. Neprohlížela jsem to stopro důkladně, ale (stejně jako ten Abďův odkaz na Pinterest) dámských kabátků je tam nula :(...
Ale už asi vím, jako to chci šít, teď jen jak udělat střihově záda :o)..
Avatar uživatele
Chlupatej
Příspěvky: 8
Registrován: 21 Led 2010, 19:17
SHŠ: KVH Bagras

Re: Oděvy a oděvní doplňky

Příspěvek od Chlupatej »

Nevedel som sa rozhodnúť do ktorej témy moja otázka patrí, tak snáď som sa trafil správne.

Mal by som záujem na moju sturmhaube si spraviť baret. Na vyobrazeniach sú často dosť veľké, zdobené perami, často široké až tak ako ramená bojovníka. Presne o taký baret by som mal záujem.

Riešil som ale so svojou krajčírkou akým spôsobom dosiahnuť aby i napriek takejto veľkosti držal tvar. Nakoľko sa chceme zdržať rôznych plastových kostíc a moderných výmyslov hľadal som iné varianty. Odporúčala mi, že jej kolega z divadla, pri vyrábaní podobných rekvizít, vždy zašiel do Baumaxu /hornbachu alebo obchodu s podobným zameraním a kúpil "krtka na krtkovanie potrubia" z ktorého použil drôt, ktorý bol pomerne pevný a hrubý ale zároveňd držal tvar a neohýbal sa. Máte s niečím podobným skúsenosti?

Prípadne nevedeli by ste mi pomôcť linkom či obrázkom na nejakú podobnú rekonštrukciu veľkého baretu? Nakoľko v drvivej väčšine toho, čo som našiel na nete išlo o malé barety, nie toho typu, ktorý by som chcel rekonštruovať ja.

Ďakujem
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti