Mince

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Turpoš
Příspěvky: 55
Registrován: 04 Říj 2011, 10:47
SHŠ: Spolek Poustevník
Místo/Bydliště: Brno

Mince

Příspěvek od Turpoš »

Do ležení by jsme si chtěli odlít nějaké dobové mince a přinést trochu hazardu do dosud takříkajíc "puritánské" společnosti. Pokud máte znalosti v této oblasti prosím poraďte:
- hledáme mince poměrně malé hodnoty (žadné "zlaté" apod.) - co se používaly okolo 1525 mezi landsknechty
- dají se někde sehnat popisy, vyobrazení, údaje (váha, složení, velikost,...) těchto mincí? (knihy, muzejní brožury,...)
- dají se někde sehnat již odlité kopie nebo dokonce orginály např. v muzeu?
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Clary.Aldringen »

My s Jackem máme každý sadu replik anglických mincí z doby Jindřicha VIII odlitých pochopitelně z cínu. V úvahu také přicházejí jakékoliv starší peníze, z českých je to například peníz a parvus, ale olitek nikde nemám.
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Pupek
Příspěvky: 443
Registrován: 24 Lis 2009, 23:54
SHŠ: Rawen, Slánská rota
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Pupek »

Ahoj, my na Čechy druhou polovinu 15. století používáme peníze a haléře odsud: http://www.mincovnadukat.cz/nase-aktual ... dka/mince/ jsou to sice repliky ražené v první polovině 15. století, ale nic lepšího se nám sehnat nepodařilo ;-)
Personal punishment is good and necessary!!!
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Mince

Příspěvek od bruuk »

Tak já jsem se snažil soustředit na mince ražené Ludvíkem Jagellonským, kterýžto asi by měl být náš Kajsr. Panoval do roku 1526.
Kromě toho, že razil už od roku 1519 v Jáchymově Tolary (veliké stříbrné potvory, které bych fakt zatím nechal stranou) a zlaté dukáty (které asi normální člověk potkal jen zřídka)...
tak to byly pro běžné placení hlavně stříbrné peníze, navazující na středověké typy mincí.
Tzv. bílý peníz byl v průměru asi 14 mm a měl hodnotu 1/3 krejcaru
Poloviční hodnotu měl haléř, kterému se říkalo také černý peníz, ten se rovnal 1/6 krejcaru. Byl menší a tenčí, než bílý peníz.
Obě tyto mince byly ražené jen z jedné strany.
Nevím jak moc se vyskytovaly mimo hranice země, ale asi jo, pokud je tam vojenská holota zavlekla.
Nejlepší by byl pro landsknechty asi ten Krejcar (mince s křížem) ale tu jsem zatím nikde nenašel na naše období.
Vypadá to, že Krejcar by mohl být taková mezinárodní měna pro německé země a ty naše peníze takové drobné pro vojáky.
Díval jsem se na ten odkaz mincovny a musím říct, že nic moc, lepší výběr je zde:
http://www.antiquanova.cz/
ale přesto ani tady bohužel nemají v nabídce to, co bychom potřebovali - běžnou minci 1525.
:wtf:
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Mince

Příspěvek od Galion »

Běžná mince byla kulatá, bez ražby, průměru 12-18mm, olověná. Platila všude. :badgrin:
Ale to je trošku OT. :-)
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Turpoš
Příspěvky: 55
Registrován: 04 Říj 2011, 10:47
SHŠ: Spolek Poustevník
Místo/Bydliště: Brno

Re: Mince

Příspěvek od Turpoš »

Přidám tento pěkný odkaz, ale zase - Německo 1525 nic. To už by mohli landsknechti mít Italské mince (skoro dole)

http://www.ancient-art.com/medieval.htm
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Broďan »

bruuk napsal:Tak já jsem se snažil soustředit na mince ražené Ludvíkem Jagellonským, kterýžto asi by měl být náš Kajsr. Panoval do roku 1526.
Bohužel Ludvík Jagellonský byl král český a uherský, ale v Říši to byl už tenkrát samej Habsburk :( . "Naším" panovníkem dle doby a lokalizace byl Karel V. (císařem 1519-1556), který na římském trůnu vystřídal svého děda Maxmiliána I. (vládl 1493-1519, od r. 1508 se psal jako císař). Na mincích, ve kterých dostáváme žold, by tudíž měly být podobizny těchto dvou pánů, resp. by měl asi převládat Maxmilián I.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Mince

Příspěvek od Grum »

drobné mince u těch sousedů, co mluví rachotivou řečí, jsou feniky a šilinky, v podstatě ekvivalenty těch našil černých a bílých penízků, často zaměnitelné a používané navzájem. Razí je často kdekdo, kdo "na to má", města, bohatí církevní hodnostáři atp., takže tam může skoro cokoliv. otec má něco ve sbírce a jsou to stejně jako ty naše většinou mince mizerné kvality, cca 10-12mm velké, někdy kruhové, někdy víc do čtverce (čtyřráz), často jednostranné ražby. s nějakými panovníky si nemusíte lámat hlavu:)

jinak perfektní repliky těchhle mincí měl Jurgen tuším z Ulmer aufsgebot (či jak se to píše) na hinterwiedentahlu, ale už nevím od koho. (dá se najít a kontaktovat na facebooku). byly to odlitky z nějaké stříbrné slitiny a chtěl za ně tuším 1 a 2EUR podle velikosti fenik/šilink (asi za 8 měl i nějaké "velké" mince)
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Broďan »

Kdybych měl bojovat pro peníze, tak bych chtěl dostávat žold v takovýchto pěkných mincích a ne v nějakých hranatých shit-haléřích ;) :
http://www.coingallery.de/KarlV/Maximil_E.htm
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Mince

Příspěvek od Grum »

to by chtěl každej. a taky žít v budějicích.

jinak se mi někde líbila zmínka, jak soused vyjebal s naším panovníkem, když dost velikou dlužnou částku uhradil v těchhle drobácích, kde obsah stříbra dost kolísal oproti větším mincím, většinou spíš někam dolů než odpovídal nominál - i když na nulu to dotáhli až naši husitští inovátoři.

tyhle penízky jsou asi pro život ideální, většinou je to kus/pivo/chlebík atp, při hazardu se hezky kupí, s tou osmigramovou mincí si můžeš tak nechat píchnout do ledvin.
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Abďa »

budu prozaičtější - existují malé měděné penízky a nikdo je nechce, co to je? Centy svaté říše evropské.... než narazíme něco jiného, můžeme se obehrávat o ně. Nic za ně nekoupíte a po návratu z EUzóny jich máte plnej pytel :badgrin:
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Mince

Příspěvek od bruuk »

Jasně, náhražku není problém pořídit, ale o to mi nešlo.
Já už celkem dlouho vyrábím repliky mincí a mám jich okolo 15 typů, ale na lancoše mi chybí potřebný vzor.
Fór cínových replik by byl v tom, že by vypadaly přesně jako originál, měly by dokonce reálnou váhu - skoro.
No a navíc jejich reálná hodnota by byla kolem jednoho eura, jak psal Grum, takže by byly docela hodnotné a kdo by je vyhrál v kartách, mohl by s nimi následně nakoupit různé hezké věcičky kupříkladu od řemeslníka na jarmarku v Německu na Landsknecht Hura. Takže za všecky rady děkuji moc a moc a já se pokusím s tím něco udělat.
Bruuk Pytlík
Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: Mince

Příspěvek od Abďa »

já to chápu, mě jde spíš o princip - když budeme mít pár mincí s reálnou hodnotou 25 Kč tak nevidím nějak reálně hrát zhýralý lancoše, kteří přihazují ve vrhcábech nebo kartách jak o život, protože "drobných" mají plný váček. s touto nominální hodnotou asi utneme hazard hned v začátku. Spíš bych šel cestou nějakých ražených plíšků s reálnou hodnotou kolem kačky, to si dokážu představit přihazování. Za euro budou spíš pro okrasu a hrát se s nima moc nebude....ono při tý hodnotě projet během hodiny litr by asi nebyl problém :crazy:
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: Mince

Příspěvek od sherchan »

Docela dobré mince razí Kronďák, kupoval jsem od něj Pražské groše z doby Jiříka z Poděbrad a Vladislava Jagellonského (průměr cca 3cm) z cínu asi po desetikačce. Za větší množství dával slevu. Má i parvy (pokud se pamatuju asi za 5 Kč) a různé další drobné mince, ale ty jsem nechtěl - lépe se ztrácejí. :-) Viděl jsem u něj i ty čtvercové.
Nevím jestli má i říšské - ale za ty peníze si myslím, že stojí za to se na ně podívat.
----------------------------------
Sorry, ne z cínu, z hliníku! Omlouvám se za mystifikaci.
Naposledy upravil(a) sherchan dne 29 Lis 2011, 14:35, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Mince

Příspěvek od Siegfried »

Přesně jak píše Abďa, na hazard jsou potřeba drobné, jestliže v 15.stol bral tovaryš 2 groše denně, tak hádám, že to není vhodná velikost mince na přihazování na hazard u žoldnéře :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů