Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Odpovědět
Avatar uživatele
henricus
Příspěvky: 11
Registrován: 26 Ún 2013, 16:10
SHŠ: Poustevník
Místo/Bydliště: Brno

Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od henricus »

Zdravím, tento víkend na secvičné jsem se s někým (a už nevím přesně s kým) bavil, že prý už jsou přeložení Landsknechti od Ospreyů do češtiny? Už to vyšlo? Rád bych to sehnal...

Případně nevíte někdo o nějaké další dobré literatuře (ideálně v češtině) k landsknechtům, případně k německé selské válce (1525)?
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Divous »

Slyšel jsem o tom a těším se na ní, ale ani nakladatelství Grada, ani Cpress jí ještě nemají ve své nabídce. Zatím. A jestli je nejaké třetí nakladatelství, co vydává Ospreye, tak to by pro mě byla novinka a nevím o něm :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Malej »

Máte-li zájem,napište mě SZ.
Drobček
Příspěvky: 9
Registrován: 01 Lis 2009, 16:36
SHŠ: Pragma - škola šermu a zápasu
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Drobček »

Netuším do jaké míry je mezi vámi už známá tato kniha:
Landsknechte und Reisläufer: Bilder vom Soldaten: Ein Stand in der Kunst des 16. Jahrhunderts.

Je v němčině, kdyby ji někdo chtěl zapůjčit - není problém.

odkaz na Amazon:
http://www.amazon.de/Landsknechte-Reisl ... ndsknechte
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od BidakII »

Přihazuji tip na výstavu Albrechta Dürera v Liberci. Obsahově stojí za to, mezi množstvím dřevořezů a mědirytin najdete krom evergreenů a la "Rytíř, smrt a ďábel" také méně známé či dokonce neznámé exempláře. Záběr je od 90. let 15. století až do smrti autora 1527 + pár děl, která vyšla až posmrtně. Celkem dost detailů hmotné kultury, z nichž mnohé jsou aplikovatelné i na období 2. poloviny 15. století. Dvousvazkový katalog obsahuje vše, co je na výstavě k vidění, kvalita reprodukcí se pohybuje od velmi dobré po lepší průměr. Cena 1290, pouze německy (překlad nechystají). K dostání i v Praze, viz: http://www.ogl.cz/aktuality.php?aid=1792

Vadou na kráse je způsob instalace výstavy - jednotlivé kusy mají označení (písmeno+číslo) a komentáře jsou v textu, který je buď v zalaminovaných kusech v každé místnosti zvlášť, nebo pro celou výstavu sešitý z jednotlivých nezalaminovaných stránek. To samozřejmě není nic špatného, akorát že jednotlivé exempláře na zdech a ve vitrínách nejsou mnohdy seřazeny za sebou, zatímco v papírech ano. Takže je to místy pobíhání a hledání obrázku, který máte na seznamu jako další nebo naopak hledání komentáře k obrázku, na který vám zrovna padlo oko.

Jinak celkový dojem - velmi dobré.

stručně k výstavě: http://www.ogl.cz/vystavy-soucasne.php?vid=936
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
fifa28
Příspěvky: 3
Registrován: 21 Črc 2014, 16:30
SHŠ: Familiaris domini regis

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od fifa28 »

Dobrý den, nevím jestli to sem patří.Ale schanáním nějake publikace o šermu s dvojručním mečem. Mohli bys te mi poradit nejakou publikaci? Jedná se mi o základy šermu s dvojručním mečem a nasledné techniky. Vím, že se dvojruční meč dá použít jako tyčová zbraň. Něco málo odvodím od tyčových technik.
Předem děkuji za odpovědí a příklady literatury.
Avatar uživatele
Punkenstein
Příspěvky: 81
Registrován: 16 Zář 2010, 19:00
SHŠ: Rattenschwanz

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Punkenstein »

Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Zdenál »

fifa28 napsal:Vím, že se dvojruční meč dá použít jako tyčová zbraň. Něco málo odvodím od tyčových technik.
Velmi zajímavá úvaha. Odkud ji čerpáš?
Jinak co si představuješ pod pojmem dvojruční meč? Od té představy se totiž budou odvíjet techniky.
fifa28
Příspěvky: 3
Registrován: 21 Črc 2014, 16:30
SHŠ: Familiaris domini regis

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od fifa28 »

Uvaha to neni když si to tak vezmeš tak dvojruční meč je dlouha zbran srovnatelna s tyčí. s holí vymetáš, přenašís, držíš si nepřítele daleko od těla tak proč by to nešlo použít s "dvojručákem". A moje představa spís "prcek" vypadá takhle. Spíš mi jde o nějakou publikaci boj s dvojručním mečem.
Přílohy
10612749_10202401674763465_713799694101443353_n.jpg
10612749_10202401674763465_713799694101443353_n.jpg (65.18 KiB) Zobrazeno 6923 x
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Literatura - k landsknechtům či k německé selské válce

Příspěvek od Zdenál »

Pokud se chceš držet učení starých mistrů, tak ti tvrdí pravý opak, tedy že šerm holí vychází ze šermu dlouhým mečem.
Pro šerm můžeš vycházet ze šermu dlouhým mečem, jak je popisován v mnoha fechtbuších, Döbringer, Jud Lew, Danzig, Ringeck, Talhoffer.(tyto lze najít přeložené do ČJ)
Nebo z renezančního "obouručáku" viz:
Punkenstein napsal:Podíval bych se sem: http://wiktenauer.com/wiki/Category:Greatsword.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti