biskupský pláštík

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Odpovědět
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

biskupský pláštík

Příspěvek od schwarzhelm »

Včera jsem s Davidem rozebíral, jestli lze krouškový límec umístit i pod kyrys, pokud voják nemá plátový nákrčník. Prohledal jsem dobové obrázky a našel pouze jediný doklad a to u jezdce, u pěších jsem to zatím nenašel. A přitom mi to přijde docela praktické.
Přílohy
Hauptman-n-Dopples2.jpg
Hauptman-n-Dopples2.jpg (230.73 KiB) Zobrazeno 8795 x
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od Broďan »

Taky jsem hledal bischofsmantel pod kyrysem ... a nějaké jsem našel :alien:

Obrázek
Obrázek

A co vlastně je bischofsmantel a co jenom delší límec?
Obrázek

Smysl kroužků pod plechem sice nevidím, ale v případě, že měl chlap jenom přední kus, tak pláštík lépe kryl záda a řemeny ho držely, takže neplandal. Ale byla to jistě věc názoru a tak někdo nosil kroužkový pláštík navrch někdo dospod. V případě, že měl kyrys i záda, tak dlouhý pláštík spíš jen zvyšuje hmotnost zbroje.

Pláštíky přes kyrys se zdají častější, ale to je těžké posoudit.
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od schwarzhelm »

Jsem stejného názoru, tzn. řeměny od kyrysu držely nákrčník(nebo biskupský pláštík) na ramenou, aby příliš neplandal. Sám bych to tak taky chtěl nosit.
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
dave77
Příspěvky: 44
Registrován: 09 Lis 2009, 23:49

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od dave77 »

Souhlas a navíc jsem to doma zkusil a funguje to mnohem líp když jsem to šoupnul dospod tak jsem byl jak ve svěrací kazajce :evil: navrch to funguje líp navíc když se pláštík podšije jako to mám já tak pláštík "netancuje" lítal jsem v tom na Švihově a držel jak přibitý ale pokud přijdete na lepší variantu rád se nechám poučit.ave D.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od Zdenál »

Zajímalo by mne, jak je to s prošívaným límcem pod biskupák?
Obrázky na mne působí dojmem, že pokud tam byl, tak maximálně po ramena a od ramen dolů už kroužky nebyly podšité nebo jen lnem bez prošívky.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od Broďan »

Zdenál napsal: ...tak maximálně po ramena a od ramen dolů už kroužky nebyly podšité nebo jen lnem bez prošívky.
Rytin a obrazů se dochovalo opravdu hodně, ale jejich správná interpretace je někdy obtížná, zvláště v řešení detailu.
Osobně se přikláním k prošívanému podložení kroužkového pláštíku pouze v jeho horní části:
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jelikož kroužkové pletivo rozumně funguje pouze v kombinaci s prošívanicí je nutné límec podložit minimálně tam, kde není dostatečně silný oděv.
Aby byla zajištěna pohyblivost, neměl by být prošívanicí podložen přesah pláštíku od ramen dolů. Ale aby se zabránilo ušpinění kabátce, tak hodně nařasený len
by tam mohl asi být. Podložení pláštíku v těchto místech bude ale na úkor vzhledu, protože to musí umožnit zvednutí paží a bude se to tam všelijak "huhňat".
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od axík »

Přátelé Landsknechti
Sice se to na jednom z nácviků sepisovalo, ale dneska se už neví kdo to psal a kde to je.
Takže sem se hlašte kdo by chtěl nýtovaný biskupský pláštík a jakou délku a uděláme nějakou hromadnou obědnávku z Indie.
Servus Axík
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od schwarzhelm »

Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od Clary.Aldringen »

axík napsal:Přátelé Landsknechti
Sice se to na jednom z nácviků sepisovalo, ale dneska se už neví kdo to psal a kde to je.
Takže sem se hlašte kdo by chtěl nýtovaný biskupský pláštík a jakou délku a uděláme nějakou hromadnou obědnávku z Indie.
Servus Axík
Já se hlásím
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: biskupský pláštík

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Přátelé, kamarádi.
Zbyl mi tu jeden bezprizorní dlouhý pláštík z nýtovaných kroužků 6mm, nechám ho jak jsem ho koupil to jest za 6000,-
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů