kyrysy

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Abďa
Příspěvky: 212
Registrován: 07 Črc 2009, 11:53
SHŠ: FRACCE
Místo/Bydliště: Willenz, Hochland
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Abďa »

Když se podíváš na rytiny, tak hodně jich tam má kožený overal, což v podstatě jakési ochranné odějí je. Je to pro lancoše taková docela typická záležitost.
Použít se dá bishopsmantel - kroužkový límec různých šířek.
Na opravdu pár obrázcích mají prošívku, ale pod kyrysem, samostatně jsem ji neviděl, stejně jako brigantinu....zatím :)
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Clary.Aldringen »

U landsknechtů jsem to přímo neviděl, ale třeba Španělé (ti cápci co vypálili Řím, když ho landsknechti dobyli) ji v tomto období používali.

Viz.: http://books.google.cz/books?id=J5Pgapz ... ry&f=false
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Hudec
Příspěvky: 1
Registrován: 11 Zář 2012, 20:28

Re: kyrysy

Příspěvek od Hudec »

Snad sa nepytam mimo, ale chcel by som sa opytat ci na rok 1525 je na landsknechta pouzitelna (alebo co najviac vhodna) tato prilba.
Niesom znaly ohladom vybavenia v tomto obdobi a chcel by som sa aj spytat, ako sa tato prilba vola, vsade som ju zatial nasiel len oznacenu ako "kacer"
Dakujem
Přílohy
prilba.jpeg
prilba.jpeg (98.77 KiB) Zobrazeno 7534 x
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Zdenál »

Jedná se o "šturmák" neboli sturmhaube a v tomto provedení bych ji datoval někam okolo 1540-1550.
Avatar uživatele
Veceslav
Příspěvky: 139
Registrován: 05 Črv 2009, 15:44
Místo/Bydliště: Praha

Re: kyrysy

Příspěvek od Veceslav »

Zdravim,

Brodane mel bych maly dotaz:

nemely ty lamely kryjici stehna na Tvem novem kyrysu navazovat ze spoda? Na vyjevu je patrny supinovy efekt smerem dolu, ne nahoru. Prijde mi ze kazdy uder halapartnou ci podobnou zbrani se zasekne mezi lamelami a potom...

Diky za odpoved V.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

To spíš na tom obrázku si s tím kreslíř nelámal hlavu :doubt: . Originály mají lamely skádané tak jako ten můj kyrys. Myslím, že kdyby se překrývaly obráceně, bylo by to o dost hůř pohyblivé. Na každé zbroji je mnoho míst, která jsou dobře zachytitelná halapartnou, ale nejlépe se "zachycují" ta místa, kde žádná zbroj není ;) .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: kyrysy

Příspěvek od Galion »

Už jsem chtěl napsat, že je to jasné, tak jak to má Broďan, Dave je to jasně pohyblivější... Nicméně některé obrázky opravdu ukazují opačné skládání šosu. A že by to byla autorova lenost nebo nevědomost si nemyslím.
Nemůže to být (je to jen nápad) odlišení právě zbroje pro pěšáka od zbroje pro jezdce?
Přílohy
plechy.jpg
plechy.jpg (62.81 KiB) Zobrazeno 7483 x
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

Galion napsal:Nemůže to být (je to jen nápad) odlišení právě zbroje pro pěšáka od zbroje pro jezdce?
Podle mne je to na těch obrázcích špatně, ale nechci se přít. Na originální zbroji, ať již pěší nebo jezdecké jsem šosy viděl vždycky uspořádány takto:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: kyrysy

Příspěvek od Galion »

Jenomže ne na všech.
plechy2.jpg
plechy2.jpg (218.62 KiB) Zobrazeno 7465 x
A na tomhle si autor vyhrál i s nýtkama, který jsou u opačné hrany než na originálech.
plechy3.jpg
plechy3.jpg (273.21 KiB) Zobrazeno 7465 x
To samozřejmě nic neznamená, je to jenom obrázek.
Ale třeba se někde takovaj kus válí. Už kvůli pestrosti by to nebylo špatný.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

Galion napsal:Jenomže ne na všech
Měl jsem na mysli originální, tj. dochované zbroje :?. Obrázky zpravidla maloval (resp. ryl) někdo, kdo takovou zbroj nevyrobil ani nenosil. Ale na tom prvním obrázku jsou lamely správně, pokud mne tedy zrak nešálí.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: kyrysy

Příspěvek od Galion »

"Ne na všech" patřilo právě obrázkům. Dochovaných kusů moc neznám a s obrácenýma lamelama žádnej. Jenom mě právě zaráží, že to malovali oběma způsobama.
Jasně, může to být tak, že většina autorů neměla úplně ánunk o tom, jak ta zbroj vypadá. Tak to namalovali, jak jim to přišlo vhod.
Cvičně jsem koukl na pár obrázků strejce Urse Grafa, který ve vojsku sloužil a tak by snad mohl vědět, jak to vypadá. Většina jich je skládanejch tím, říkejme tomu "dochovaným", způsobem. No je tu jeden, ktrej je zase naopak.
Urs Graf-1519.jpeg
Urs Graf-1519.jpeg (146.55 KiB) Zobrazeno 7456 x
Tím nechci tvrdit, že je nutně správně obojí, ale ani že není. Na plechy se na lancoše nechystám, ale kdybych chystal, šel bych pro inspiraci k dochovaným předlohám. Ale asi bych hledal i ten druhej způsob skládání lamel, prostě už jen ze zvědavosti, jak to bude fungovat.
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

Galion napsal:Tím nechci tvrdit, že je nutně správně obojí, ale ani že není.
To já právě taky ne. Pokud nebyly šosy připnuté řemínkem ke stehnu, nebyla asi jejich velká pohyblivost zásadní podmínkou.
Nakonec se dochovalo mnoho mladších pikenýrských zbrojí, kde se lamely a nýty na šosech jen naznačovaly a šos byl celistvým kusem plechu:
Obrázek
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti