kyrysy

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: kyrysy

Příspěvek od Czernozub »

Jojo, tohle už mi de facto říkal Siegfried ohledně tesáků. Oč mi jde- nevím tedy jaké byly tehdy ceny zbrojí a zbraní(kdosi mi říkal že za třicítky byl kabátec dražší než meč) v jednotlivých obdobích, ale bereme-li že to nebyla nejlevnější záležitost, tak by mě zajímalo na kolik tenhle proces dědění starších věcí(počítal bych ho tedy spíš v ranějších obdobích) fungoval. Jako, móda je hezká věc, ale logika velí že mám li vystrojit zemskou hotovost, a ve zbrojnici mám 50 let staré přilby, které jsou ale stále použitelné, tak je těm brancům prostě rozdám ať mají alespoň něco, že. U bohatších je to samozřejmě bez diskuze. Tím se nechci nijak zastávat oněch "dědiců" co se takhle vymlouvají, spíš by mě zajímalo na kolik se v té či oné době ty "typické" věci opravdu používali.
Pěchota z přesvědčení.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: kyrysy

Příspěvek od Mac »

Czernozub napsal:Jojo, tohle už mi de facto říkal Siegfried ohledně tesáků. Oč mi jde- nevím tedy jaké byly tehdy ceny zbrojí a zbraní(kdosi mi říkal že za třicítky byl kabátec dražší než meč) v jednotlivých obdobích, ale bereme-li že to nebyla nejlevnější záležitost, tak by mě zajímalo na kolik tenhle proces dědění starších věcí(počítal bych ho tedy spíš v ranějších obdobích) fungoval. Jako, móda je hezká věc, ale logika velí že mám li vystrojit zemskou hotovost, a ve zbrojnici mám 50 let staré přilby, které jsou ale stále použitelné, tak je těm brancům prostě rozdám ať mají alespoň něco, že. U bohatších je to samozřejmě bez diskuze. Tím se nechci nijak zastávat oněch "dědiců" co se takhle vymlouvají, spíš by mě zajímalo na kolik se v té či oné době ty "typické" věci opravdu používali.
Nedělal bych zase z těch lidí úplný chudáky, kteří dřeli bídu s nouzí a vystačili si s tím co jim "příroada nadělila")
Řekl bych že hodně lidí naše předky dost podceňuje a to ve všech směrech (viz. debata o šalíři, kde padla domněnka o tom, že plateník si sám kul týden přilbu z jednoho kusu).
Viděl bych to tak, že byla městská zbrojnice, kterou financovalo město. Ve městě žili lidé (platnéři, kováři, truhláři, někde byla pila, huť, buchar atd.,atd.atd). Tam pracovali lidé, kteří potřebovali práci, aby měli peníze k nákupu věcí nutných pro život a hlavně aby platili daně. Z daní se financovala již zmíněná zbrojnice a samozřejmně další výdaje města - no nebudu se v tom pitvát dál.. Prostě ti lidi nebyli neandrtálci, mělo vše spočítané, korupce , politika vychcaní úřednící jako dnes jen neměli Pc a elektřinu. To byl prostě koloběch jako dnes a zcela jistě nemalá finančí reserva padla právě na to aby město mělo kvalitní zbrojnici (asi stejně jako dneska město dbá na to aby mělo všude internet).
Staré věci se tavili na materiál, či da-li li se předělat, předělali se aby vyhovovali a musela se udalět nová ratiště, řemeny, přezky, nýty,atd. - no prostě hromada práce pro hromadu lidí (a kolotoč jede dál)))
Ovšem netvrdím, že ve zbrojnicích se nenacházeli "staré kusy",to ano, ale byli hodně hodně v zádu a osobně bych si tipnul že v tom množství byli dost v měnšině.
S profesionalizací (jak píše Broďan k námi dělané době) , kdy každý voják dbal o svoji výstroj sám,začali městské zbrojnice jít trochu stranou. Pak zase byl "bum" kdy se začali tvořit jednotky a specializovat se konkrtétní kusy ke konkrétní jednotce. Tam se zase jelo ve velkém a dodnes se proto dochovalo takové množství oproti třeba věcem z období lancknechtů.
Proto dle mého názoru nebylo možno vidět vybavení z různých období naráz tak jak se dneska mnozí domívají.
Ahoj M.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: kyrysy

Příspěvek od Czernozub »

Dobrá, souhlasím, možnost zastaralé výzbroje pomineme. Dík.
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od axík »

A plechové rukavice? To je v případě typického landsknechta téměř rušivý element, protože ty se u pěchoty nevyskytovaly prakticky vůbec (ani ty po dědovi :doubt: ). Proč tomu tak bylo nechápu zas až tak dobře, ale zřejmě nebyly rukavice pro boj to nejdůležitější.
Co se týká těch rukavic.
Moje doměnka je taková, že při boji píkou jsou celkem zbytečné. Při 5m délky na jakou se bojuje představují ruce příliš malý cíl na to, aby bylo potřeba ho zaplechovávat, narozdíl třeba od hrudi.
Když potom došlo na nějaké to kočkování na pobočky došlo-li k němu vůbec, tak klasickou pobočkou nás Lancošů je katzbalger. No a záštita ve tvaru ležatého S představuje celkem obstojnou ochranu proti seku.
Nehledě na fakt že při dochovaném množství originálů je jich celkem velké množsví vybavené jednoduchým košem s více úponky.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Kyrys

Příspěvek od Broďan »

dave77 napsal:Jo Meček je šikula jen doufám že mě budete následovat 8) D.
Trvalo to dlouho, ale už taky mám :D.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Na kanely nezbyly jásátka, tak je kyrýsek hladký. Ale stejně jsem měl jako předlohu tento obr., takže to nevadí.
Obrázek

Helmu a límec mám z loňska, takže jsem komplet.
Dobrý kyrys znamená delší životnost v boji a tím i více pobitých švýcarů :doubt: ... kdyby jako někdo nevěděl, proč hodlám tahat při své nadváze a věku pár kilo železa navíc ;) .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Téééda, fakt pěknej :-) Sice mám taky kyrys od Maca, ale stejně ti ho budu závidět :-D
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
rehtu
Příspěvky: 76
Registrován: 28 Ún 2009, 22:54

Re: kyrysy

Příspěvek od rehtu »

moc pěkný :D
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: kyrysy

Příspěvek od schwarzhelm »

Spíš jestli tě nebude zpomalovat při obíhaní sestavy s ručnicí :D
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: kyrysy

Příspěvek od Broďan »

schwarzhelm napsal:Spíš jestli tě nebude zpomalovat při obíhaní sestavy s ručnicí :D
Hmm, jako bys nevěděl, že mne to s píkou baví víc, než s arkebuznou.
Ale je fakt, že minulou sezónu jsi na mnoha lancošských akcích nebyl :doubt: .
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: kyrysy

Příspěvek od schwarzhelm »

Mea Culpa, Mea Maxima Culpa :(

Snad bude letošek lepší.

BTW: Koho by to s píkou nebavilo, že :D
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Jakub Bejšovec
Příspěvky: 2
Registrován: 07 Bře 2011, 16:41
SHŠ: Řád sv. Cesty

Re: kyrysy

Příspěvek od Jakub Bejšovec »

Zdravím, procházel jsem toto forum, ale nemohl jsem najít odpověď na moji otázku, tak se zeptám. Nedávno jsem narazil na tento kyrys http://www.outfit4events.com/kyrys-p-5605.html a chtěl jsem se zeptat, zda se něco podobného používalo ve 14. či 15. století. Konkrétně mi jde o to, zda se dá použít nevypouklý tvar kyrysu, ale obyčejný rovný tvar, co je vidět na obrázku. Předem děkuji za pomoc =)
Avatar uživatele
Gull
Příspěvky: 182
Registrován: 07 Říj 2010, 10:49
Místo/Bydliště: Praha 3

Re: kyrysy

Příspěvek od Gull »

Na těchhle stránkách (outfit4events) bych radši inspiraci nehledal ;) Nevypouklý rovný tvar je bezpochyby paskvil...
Perun s Tebou!
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: kyrysy

Příspěvek od Siegfried »

Jakub Bejšovec napsal:Zdravím, procházel jsem toto forum, ale nemohl jsem najít odpověď na moji otázku, tak se zeptám. Nedávno jsem narazil na tento kyrys http://www.outfit4events.com/kyrys-p-5605.html a chtěl jsem se zeptat, zda se něco podobného používalo ve 14. či 15. století. Konkrétně mi jde o to, zda se dá použít nevypouklý tvar kyrysu, ale obyčejný rovný tvar, co je vidět na obrázku. Předem děkuji za pomoc =)
Tvarove je to kus ohnutého plechu, který zjevně není vyroben postupem blízkým historickému. Takže tvarově špatně, asi jako by sis vystříhl kyrys ze sudu na vodu. Dále je to jen spodní část dvojdílného předního plechu, chybí tomu druhá - hrudní část. Takže takhle samostatně se to nenosilo, to je zase nepochopení některých vyobrazení. Tedy tudy cesta nevede. Podívej se třeba na níže uvedný odkaz projdi odkazy na muzea ať si uděláš představu co existovalo.
viewtopic.php?f=28&t=346

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Jakub Bejšovec
Příspěvky: 2
Registrován: 07 Bře 2011, 16:41
SHŠ: Řád sv. Cesty

Re: kyrysy

Příspěvek od Jakub Bejšovec »

Děkuji moc. Jen mě zajímalo, zda to existovalo. Jinak vím jak takové kyrysy vypadaly, šlo mi jen o tento typ.
mlynář
Příspěvky: 7
Registrován: 09 Pro 2008, 17:58

Re: kyrysy

Příspěvek od mlynář »

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda landsknechti používali i nějaké jiné druhy zbrojí než samotný kyrys? jestli třeba mohli mít třeba i vycpávanici nebo brigantina.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti