Nácviky

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Avatar uživatele
dave77
Příspěvky: 44
Registrován: 09 Lis 2009, 23:49

Nácviky

Příspěvek od dave77 »

Zdar lidi,chci poděkovat všem účastníkům nácviku pík,myslím že to bylo podnětné a zároveň prosím aby jste popohnali ostatní,ať je nás na nácvik co nejvíc je to 10.1.2009 od 14,30 hod ve Slezské 21,P-2 všechny Vás zdraví D.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: Nácviky

Příspěvek od schwarzhelm »

Jen bych se pokusil shrnout výstrojní a výzbrojní podmínky:

Kostýmy:
- dobové materiály, tj. vlna podšitá lnem datace 1510-1530

- zatím budou tolerovány landsknechtské boty s gumovou podrážkou

Zbroje a zbraně:

- typické zbroje pro výše uvedené období, starší kusy nejsou tolerovány

- ze zbraní samozřejmě katzbalgery, renesanční meče, o tesácích se zatím vede diskuse

Návrhy kostýmů a zbraní zasílat ke "schválení" Bídákovi, obrázky zbrojí přislíbil konzultovat Mac.

Zapomněl jsem na něco?
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
jezisek
Příspěvky: 19
Registrován: 19 Kvě 2009, 13:10

Re: Nácviky

Příspěvek od jezisek »

zdravím
tady je video na který sem odkazoval na posledním nácviku, pokud by někoho zajímalo. Je to systém velení slyším-opakuju-provádím rozkaz.

http://www.youtube.com/watch?v=UoKlSf-5C7w

Jinak v našem podání to bude samozřejmě hezčí, preciznější a vůbec lepší po všech stránkách :badgrin:
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od Zdenál »

Nazdar lidi,
vezměte si prosím na nedělní nácvik sebou pobočky, a samozřejmě něco v čem si je připnete k pasu.

Dále se zamyslete nad palnejma zbraněma, kdo bude a nebude a začnem dávat formu a organizaci i střelcům a zapojovat je do pohybu ve formaci i do boje - to jak fáze přiblížení, tak "kontaktní boj"
Avatar uživatele
dave77
Příspěvky: 44
Registrován: 09 Lis 2009, 23:49

Re: Nácviky

Příspěvek od dave77 »

Zdar lidi chci poděkovat všem účastníkům nácviku toho lednového zvláště pak našemu panu veliteli(něco od něj potřebuji ;) a dovoluji si vám připomenout že další nácvik je 14.2.2010 opět ve Slezské 21 od 14,30 mějte se a ať je nás co nejvíc :bom: zdar David

-- 16 úno 2010, 17:05 --

Díky všem za únorový nácvik jak účastníkům tak velitelům za mě bylo to super takže díky :p D.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od Zdenál »

Připomínám další nácvik neděle 14. března
Rádi bychom tam probrali nějakou posloupnost velení a další nebojové funce a pozice.
např.
velitel pikenýrů
velitel dablsoldnérů
lékař
kněz či asi spíše jáhen
kovář
profous
kat
.....
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od axík »

Ty stejně víš že na kováře ti ne neřeknu ty prevíte :D :D
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od Zdenál »

Jo, další věc kterou jsme již nakousli a rád bych ji na nácviku dořešil, je způsob rozdělávání ohně. Má představa je, že každý střelec a alespoň jeden člen roty (třeba zrovna střelec ;) ) by měl křesadlo a byl schopen si s ním zapálit doutnák nebo táborový oheň. Finančně to není zase až tak náročné např. : http://www.general-store.cz/index.php?vypis=r&cat=44
sám od nich mám křesadlo, nevím jak moc je historicky košer, ale co jsem zatím na toto téma četl tak ten klasický tvar křesadla se používal přes všechna období. Zkusím dohledat a případně se souhlasem P. Žákovského zveřejnit nějaký jeho článek o renesančních ocílkách, složených z ozdobného držátka a "vlastní" ocílky.
Na nácvik vezmu co mám a předvedu jak zapaluji doutnák a snad vás přesvědčím
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od Broďan »

Už léta zapaluju doutnák výhradně křesadlem, tedy stran střelců nebude problém. Stačí mosazná trubička nasazená na lunt a se špuntíkem, aby se práchno nevysypalo (vím, že trappeři, tam mívají takovou kuličku, která to ucpává).
Aby od luntu něco chytilo plamenem, tak to problém je a nejlepší je, nosit s sebou ve vodotěsném pouzdře troud (něco jako ptačí hnízdo). Ale stejně to chce cvik. Nejjednodušší je, podsypat připravené palivo trochou střelného prachu a zapálit luntem na klacku. Loni jsem pěkně ohořel, když jsem, pako, zapaloval luntem v ruce zcela nepatrnou hromádku. Zkušenosti bolí, ale bez nich to asi nejde :badgrin: .

Ocílka byla sice různých tvarů, ale žádný zásadní vývoj v čase nelze sledovat. Tyhle jsou raně středověké:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od Zdenál »

Super,
pochvala před nastoupenou jednotkou tě nemine 8) , poprosím tě zda bys na nácvik vzal křesadlo s doutnákem sebou na názornou ukázku. Určitě s tím budeš mít větší praxi než já.

Jinak ohledně tvarů ocílek jsem měl na mysli něco jako zde: http://detektory.hantec.cz/clanky/ocilky-192.html
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od axík »

Ahoj jinak dobrým troudem na podpal je vnitřek plodů Orobince širokolistého (Typha latifolia)
myslím že to je celkem dobrý materiál protože to roste u každého rybníka a hlavně ty plody(doutníky alespoň tak jsme tomu říkali jako děti) tam jsou i přes zimu. Navíc jsem teď zjistil že se z těch listů pletou celkem pěkné ošatky ap.. Bohužel jedinné co nám hatí použití pro táborové vybavení je fakt že zpracování pro tyto účely je prokázáno až od 17. stol
Jinak bych případnou širší debatu o křesání přesunul do sekce táboření
Servus váš dietolog Axík
Avatar uživatele
Cipís
Příspěvky: 363
Registrován: 07 Črv 2011, 20:06
SHŠ: Fracce

Re: Nácviky

Příspěvek od Cipís »

Nazdarek, reaguji na pár zpráv od vás, co se týká treninku.
Trenink se koná v neděli 6.11. 2011 od 10-14 hod. na ulici Sklezská. Tělocvičnu zajišťuje Honza Šimku.
Samotné cvičení vede Zdenál. Zatim se měj :salute: te. Cipís
Avatar uživatele
Cipís
Příspěvky: 363
Registrován: 07 Črv 2011, 20:06
SHŠ: Fracce

Re: Nácviky

Příspěvek od Cipís »

Prosim vás nahlaste se do teto diskuse do neděle, kdo se trenalu zučastni, aby jme se nepotkali v pěti, nebo aby jsme my z vychodu nejeli zbytečně.
Trenalu se zučastnim já - Cipís, Abdul, Adelin a Suchy. :protest:
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nácviky

Příspěvek od axík »

dorazím
Axík
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Nácvik 6.11.2011

Příspěvek od Zdenál »

Vemte si sebou cca 2m dlouhou tyčku na techniky s holí.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti