Vybavení

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vybavení

Příspěvek od Zdenál »

Na dnešním nácviku se dohodly podmínky na vybavení.
A to:
Zbraně a Zbroje:
Všichni
- nůž či dýka
- poboční zbraň
-- katzbalger
-- 1,5 ruční tesák
-- meče počátek 16.stol
- volitelné kožené rukavice

Pikenýr
- píka
- volitelné
-- kyrys
-- helma
-- límec
-- šosy

Střelec
- arkebuza
- volitelné
-- kyrys
-- helma
-- límec

Dabl
- obouruční meč
- halapartna
- kyrys
- helma
- límec
- šosy
- volitelné
-- ruce
-- rukavice

pro límce obecně platí, že jsou kroužkové či plechové bez ohledu na pozici či funkci žoldnéře

Táborové vybavení:
- stany
-- ovály, čtverce, áčka – převážně bílé, barevné pro důstojníky
- spaní
-- kožešiny, plátěný pytel na vycpání senem či slámou (slamník), vlněná deka (preferovány přírodní barvy)
- nádobí
-- dřevěné misky, lžíce
-- keramika
-- cínové nádobí
-- měděné nádobí
-- kotle železné či měděné
- nábytek apod. viz.:
http://www.companie-of-st-george.ch/cms/?q=en/Dragons

- zavazadla
-- krosny
-- nůše
-- látkový pytel
-- batoh (látkový pytel s popruhy na záda)
-- kožený sedlový vak
- voda
-- keramika
-- dřevo
-- měď
-- kůže
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od axík »

Ahoj nenapadlo mě kam to lépe umístit tak asi sem to bude nejlepší
Mercatores ve svém internetovém obchůdku začali nabízet vlnu.
Mají hodně široký vzorník barev a ceny 350kč za m šíře 150cm. Jediný problém je v tom že mají podmínku odběru min 5 m. Posílal jsem dotaz proč tak uvidíme.
http://www.mercatores.cz/remesla-a-mate ... ky-a-nite/
Tak už vím na čem jsme 5 m je min odběr celého nákupu a je to protože mají takovou podmínku z tkalcovny
Naposledy upravil(a) axík dne 12 Bře 2010, 22:26, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Vybavení

Příspěvek od Czernozub »

axík napsal:Ahoj nenapadlo mě kam to lépe umístit tak asi sem to bude nejlepší
Mercatores ve svém internetovém obchůdku začali nabízet vlnu.
Mají hodně široký vzorník barev a ceny 350kč za m šíře 150cm. Jediný problém je v tom že mají podmínku odběru min 5 m jedné barvy. Posílal jsem dotaz proč tak uvidíme.
http://www.mercatores.cz/remesla-a-mate ... ky-a-nite/
Kdybyste dělali nějakou hromadnou objednávku, tak bych se když tak připojil...
Pěchota z přesvědčení.
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: Vybavení

Příspěvek od schwarzhelm »

V látkách v Italské v Praze měli široký výběr 100% vlněného flauše 250,- za metr. Ale už jsem tam 3 měsíce nebyl, tak nevím, jak to se sortimentem vypadá.
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Avatar uživatele
Kulíšek
Příspěvky: 232
Registrován: 29 Bře 2009, 19:50

Re: Vybavení

Příspěvek od Kulíšek »

schwarzhelm napsal:V látkách v Italské v Praze měli široký výběr 100% vlněného flauše 250,- za metr. Ale už jsem tam 3 měsíce nebyl, tak nevím, jak to se sortimentem vypadá.
Poslední info mám někdy z konce ledna/začátku února. Látky skoro nejsou a hned tak nebudou těžko říct jestli se něco změnilo ale asi nejlehčí je tam zavolat, paní je velmi milá a ochotná viewtopic.php?f=120&t=517
Avatar uživatele
sherchan
Příspěvky: 500
Registrován: 27 Říj 2008, 01:03

Re: Vybavení

Příspěvek od sherchan »

Asi před 14ti dny mi tam žena kupovala žlutou a černou. Žlutou museli dovézt ze skladu a stála 380,-, ale výběr tam prý mají velký. Jinde je to špatné - prošel jsem čtyři krámy bez výsledku.
honza-simek
Příspěvky: 5
Registrován: 17 Ún 2010, 17:43

Re: Vybavení

Příspěvek od honza-simek »

Ahoj,
minulou neděli na nácviku jsme řešili keramiku a spaní. Tak sem házím odkaz na Čadovi. Dělají krásné a dost věrné kousky k denímu užívání. A to jak korbele, poháry, talíře až po lampy venkovní i vnitřní.
http://ateliercadovi.sweb.cz/
Taky jsem našel obchod s báječnými vlněnými ručně tkanými dekami dovoz z balkánu.
http://www.balkanova.cz/
Mejte se. :-))
H.
Zdenál
Příspěvky: 113
Registrován: 16 Pro 2009, 09:14
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Zdenál »

Upřesnění ohledně vybavení
vše KM
zbraně zbroje vše vlastní - tedy i píka, je možnost hromadné objednávky pík (ratišť) přes Davida
Zbroje:
pláty - vyrobené za tepla i za studena, hlavní je aby byly dobové z hlediska tvaru a funkce. (rozhoduje design, nikoliv způsob výroby)
kroužky - pouze nýtované
materiály kostýmů - vlna, len
šití - ruční i strojové
boty - podrážka může být i gumová (tedy samozřejmě i kožená a flokovaná)

toto jsou minimální požadavky, nic nebrání tomu aby lidi byli LH a měli zbroje z kaleného plechu.

V příštím roce je povinnost mít přilbu.
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Vybavení pro jezdce

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Zdravím, měl bych takový dotaz, který se díky podzimnímu táboření stává pomalu aktuálním. Rád bych na táboření vyzkoušel první malé krůčky s jízdou, ALE: (zatím) nejsem milionář a tak si momentálně nemůžu dovolit maxmiliánku z našeho období, nicméně dává se mi dohromady poměrně pěkná pozdně gotická zbroj. Dokonce se mi podařilo nalézt dřevoryt, který je přiložen níže a o kterém bohužel nemám žádné jiné informace než že pochází ze 16. století a jedná se o dobovou fikci obléhání města. Zde je zřetelně vidět že jezdci vlevo mají pozdně gotické zborje, zatímco dva pěšáci vpravo již mají typické landsknechtské odění. Takže se chci zeptat jestli někdo z vás nemá k tomuhle dřevořezu víc informací a také jak to bylo s případným přesahem služby zbrojních součástí. Ještě než se do mě pustíte za zbroj po dědečkovi, chtěl bych připomenout že AČR v současnosti používá půl století staré samopaly :-D
Obrázek
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Re: Vybavení

Příspěvek od BidakII »

Přesah užívání zbrojních součástí přinejmenším z poslední čtvrtiny 15. století byl, nicméně pro potřeby A.D. 1525 jsme se dohodli, že se výzbrojí budeme situovat jako "typičtí" landsknechti okolo tohoto data, čili třeba právě patnáctkové plechy už nee. Vedla se o tom docela dlouho debata. Moje zmrzlina má tudíž utrum a landsknechtský kyrys mám docela ersatz, takže půjde taky na výměnu :salute:

Za mě - pro tuhle akci a kvůli vyzkoušení koně (i kvůli bezpečnosti) by mi nevadilo, kdyby sis vzal to co máš s tím, že do budoucna by ses, pokud budeš chtít strašit jako jezdec, přezbrojil na 1525. Ale nechť se vyjádří ostatní, zda budou pro tuto výjimku.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Avatar uživatele
Clary.Aldringen
Příspěvky: 150
Registrován: 21 Zář 2008, 13:55
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybavení

Příspěvek od Clary.Aldringen »

Vzhledem k tomu že kobyla momentálně kulhá a já ještě neznám příčinu, na 80% se táboření zůčastním jako pěšák, čili v typickém landsknechtském oděvu. Nejspíš zkusím požádat o výjimku, alespoň na sezonu 2011, týkající se ovšem pouze plně vzbrojeného jezdce. Další rok už bych snad mohl dát dohromady sice ne tak honosného, ale landsknechtského jezdce který neurazí.
V galerii bylo tolik historických osobností na koních, že to vedlo k domněnce že historii z poloviny tvoří koně.
http://www.mercatores.cz
Avatar uživatele
Kamil Pce
Příspěvky: 19
Registrován: 29 Zář 2010, 16:24

Re: Vybavení

Příspěvek od Kamil Pce »

Rád bych se zeptal ohledně zbraní - jako reislaufer používám ke kostýmu dlouhý meč. Akceptujete ho k landsknechtovi 1525? A co švýcarský meč? :)
Díky, Kamil
Naposledy upravil(a) Kamil Pce dne 04 Říj 2010, 21:03, celkem upraveno 1 x.
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Vybavení

Příspěvek od Mac »

Kamil Pce napsal:Rád bych se zeptal ohledně zbraní - jako reisslaufer používám ke kostýmu dlouhý meč. Akceptujete ho k landsknechtovi 1525? A co švýcarský meč? :)
Díky, Kamil
Myslím, že dlouhý meč k landsknechtovi je akceptovatelný, musí však vypadat jako dlouhý meč okolo roku 1525 (zdobení, koš, prstýnky atd.)

Ohledně švýcarského meče -nemyslím že to je vhodné.Není to typická zbraň pro landsknechta, tak že u nás budˇmeč či katzbalger. Máme takové pravidlo, že člen může mít druhou zbraň jakou chce (jednalo se o tesáky), ale musí mít ve výbavě typickou zbraň pro cca 1525.
Avatar uživatele
Kamil Pce
Příspěvky: 19
Registrován: 29 Zář 2010, 16:24

Re: Vybavení

Příspěvek od Kamil Pce »

OK díky za odpověď.
Já jsem teda zatím nikde neviděl knechta s košovým dlouhým mečem nebo s dlouhým mečem s prstýnky. Třeba tady http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ad-war.jpg má pán vpravo vpředu u pasu dlouhý meč jen s lehce esovitou záštitou. (koukám, že voják nalevo v té šupinové přílbě má i docela "old fashion armour")

Na druhou stranu dlouhý tesák (jedenapůlruční) za zcela typický považujete.
http://www.thearma.org/Manuals/HW-Web_f ... age022.jpg
Proč to?

Ohledně švýcarského meče souhlasím.

Kamil
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Vybavení

Příspěvek od Mac »

Kamil Pce napsal:OK díky za odpověď.
Já jsem teda zatím nikde neviděl knechta s košovým dlouhým mečem nebo s dlouhým mečem s prstýnky. Třeba tady http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ad-war.jpg má pán vpravo vpředu u pasu dlouhý meč jen s lehce esovitou záštitou. (koukám, že voják nalevo v té šupinové přílbě má i docela "old fashion armour")

Na druhou stranu dlouhý tesák (jedenapůlruční) za zcela typický považujete.
http://www.thearma.org/Manuals/HW-Web_f ... age022.jpg
Proč to?

Ohledně švýcarského meče souhlasím.

Kamil
Ahoj,
jeslti se večer vrátím rozumně, vložím sem nějaké obrázky org. dlouhých mečů s prstýnkama, jednoduchým košem a pod. Ohledně meče na obrázku - ten meč je ok, kuličky na konci záštity a její tvar odpovídá začátku 16.stol.

Jeden a půl ruční tesák nebereme jako typickou zbraň (alespoň jeslti si dobře pamatuju na naše debaty ohledně tohoto).

Naše důvody proč to tak je jsou tady napsány v tété nebo v děbatě o táboření. Jde o to že se snažíme předvést jedbnotku s typickýma věcma pro jednotlivé vojáky. Nebylo by úplně ok, podle nás, kdyby všichni knechti byli opatřeni třeba tesáky (ač všichni víme že je mohli mít), protože je většina lidí už vlastní. Pak člověk který by nás viděl by mohl dospět k názoru že knechtí zbraň byl hlavně tesák. To jsou naše vnitřní pravidla, na kterých jsme se všichni shodli.
Ohledně old armour)) - popsáno již také v debatě. Je nám jedno, zda si někdo vezme na sebe kyrys po dědovi, my si myslíme že by to tak být nemělo.
Samozřejmně, že naše názory nikomu nenutíme a rozhodně nikdo z nás se nepovažuje za LH.))
Ahoj M.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti