Tesák - jak (a kam) s ním

Moderátoři: Broďan, dave77, Zdenál, BidakII, Mac, schwarzhelm

Odpovědět
Avatar uživatele
BidakII
Příspěvky: 292
Registrován: 05 Říj 2008, 22:53

Tesák - jak (a kam) s ním

Příspěvek od BidakII »

Jak jsem zjistil, došlo k menšímu nedorozumění ohledně tesáků, když se teď někdo na předvánoční víkendovce bavil s Žákáčem a vyvolal v něm dojem, že jsem tesáky zakázal, protože „landsknechti tesáky pomalu neznali“. Vzhledem k tomu, že se toto téma dneska na píkách opět naťuklo, cítím potřebu připomenout to, o čem jsme se bavili na píkách v listopadu (?), aby nám úžasná nedorozumění nepokračovala dál ;)

Tak jak jsme se tam dohodli s Davidem, Macem a se všemi, tak z toho vyšlo to, že chceme dělat „typické“ landsknechty kolem cca 1520 a tomu mělo odpovídat i vybavení. Jednoruční tesák jsme z toho tedy vyšoupli právě proto, že typická pobočka je katzbalger nebo meč a přidali jsme k tomu dvouruční tesák, který by možná nebyl až tak masově používaný, ale je svým způsobem pro landsknechty typický a navíc ho u nás nemá každý.
Nikdy jsem netvrdil, že se jednoruční tesák u landsknechtů nevyskytoval – říkal jsem že byl vůči mečům zastoupen málo. V naší jednotce má ale jednoruční tesák jako pobočku dost lidí, takže pokud bychom ho povolili, tak těžko říct, jak by to vzhledem k síle jednotky odpovídalo realitě vůči poměrnému zastoupení jiných poboček. Pak bychom to museli řešit nějakou dohodou typu (vymyslím si) že z jednotky o 40-50 lidech nesmí mít jednoruční tesák víc jak čtvrtina. Já ovšem nejsem schopen říct na beton, kolik by těch tesáků mohlo být vůči těm ostatním – vycházím z ikonografie a na základě té můžu říct jasně jen, že „jednoruční tesák je výrazně méně zastoupen vůči jinému typu pobočních zbraní“ (na tom jsme se v tom telefonátu z víkendovky se Žákáčem shodli). Pokud má třeba Žákáč na tohle lepší odhad nebo i nějaké konkrétní informace, tak to chce hodit dotaz na něj. Jinak pokud tesáky na nějakých rytinách dominují, tak na těch ze selské války – tam se ovšem objevují na obou stranách u landsknechtů ze selského vojska (o sedlácích nemluvě) i u landsknechtů-pacifikátorů. Naopak zase na rytinách od Burgkmaira tesák pomalu nenajdete. A pak z toho zkuste něco odhadnout...

Takže máme dvě možnosti:
A) Zůstat na linii „typický landsknecht kolem 1520“ s tím, že v zájmu „čistoty“ nebudeme používat části výstroje -i když by to jinak odpovídalo historické realitě -, která ještě dojížděly z doby starší (pozdně gotické kyrysy z poslední čtvrtiny 15. st. atd.), nebo kterou nelze vzít za až tak úplně typickou (rozuměj co do rozšíření mezi landsknechty), což padá třeba na jednoruční tesák.

B) Nějakým způsobem se dohodnout, kdo by vzhledem k síle jednotky tesák mít mohl a kdo ne. Na druhou stranu, pokud se tahle dohoda udělá pro tesáky, tak je otázka, proč něco podobného neudělat pro starší kyrysy – a jestli má cenu se dál držet varianty A.

Původně jsme se, chápu-li správně, dohodli na variantě A. Pokud by tady víc lidí mělo pocit že by to mohlo nebo mělo být trochu jinak, tak se o tom můžeme ještě bavit. Pokud ne, zůstaneme u varianty A. To je na vás.
"Bylo by omylem myslet si, že je-li historikův text čtivý, není dost vědecký."

Jacques Le Goff
Mac
Příspěvky: 115
Registrován: 05 Pro 2006, 00:01

Re: Tesák - jak (a kam) s ním

Příspěvek od Mac »

Ahoj,

rozhodně nejsem pro dělat úlevy ohledně plátů -začnou úlevy někdy a pak zkončíme úplně někde kde jsme nechtěli!
Ohledně tesáků - je fajn, že že jsem se dobrali k nějakému výsledku a zde je můj návrh, který si myslím jé fér vůči nosení tesáku jako zbrani a fér vůči všem lidem.
Navrhl bych to, aby tesák mohl nosit každý, kdo už má jinou pobočku - kacoš, či jednoruční meč. Tím se eliminuje to, že tesák bude mít většina vojska. Kdo má rád tesák jako zbraň, může si jí nosit, ale víme, že tento člověk je vybaven typickou zbraní pro lancoše, kdykoliv se s ní může vyzbroji a tesák má protože je mu příjemný a není to proti ničemu. Ve finále si stejně myslím, že většina bude nosit meč či kacoš jako typickou zbraň, protože ji bude mít.))
Ave M.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák - jak (a kam) s ním

Příspěvek od Broďan »

BidakII napsal:Původně jsme se, chápu-li správně, dohodli na variantě A. Pokud by tady víc lidí mělo pocit že by to mohlo nebo mělo být trochu jinak, tak se o tom můžeme ještě bavit. Pokud ne, zůstaneme u varianty A. To je na vás.
Určitě jsem pro variantu A. Měla by to být typická výbava landsknechta z uvedeného období, bez ohledu na fakt, že v této době existovala široká škála jiných zbraní a zbrojí.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesák - jak (a kam) s ním

Příspěvek od axík »

[quote="BidakII"]Jak jsem zjistil, došlo k menšímu nedorozumění ohledně tesáků, když se teď někdo na předvánoční víkendovce bavil s Žákáčem a vyvolal v něm dojem, že jsem tesáky zakázal, protože „landsknechti tesáky pomalu neznali“.

Tak ten prevít to jsem byl já. Přiznávám se tu veřejně, protože jem nabyl právě takového dojmu, že kdo nemá kacoš není lancoš :D. Teď když už se nám to konečně vyjasnilo jak to s těma tesákama je tak já jsem také pro variantu A a to jsem měl vyhlédnutý moc pěkný košový tesáček.
Jinak pro zapřísáhlé milovníky tesáků dobrá zpráva existují i katzbalgery s jednosečnou čepelí
Avatar uživatele
dave77
Příspěvky: 44
Registrován: 09 Lis 2009, 23:49

Re: Tesák - jak (a kam) s ním

Příspěvek od dave77 »

Rozhodně A jak už jsem kvílel na víkendovce úlevy patří na latrínu né do výstrojních podmínek a souhlas s Macem kdo chce má obojí ale pokud dekórum vyžaduje má typickou zbraň zdarec D.
Odpovědět

Vrátit se na “Landsknechti - A. D. 1525”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti