Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Indy »

Jo, jak píše Alister, takle se to u nás kolem Olomouce dělá snad na každé lidové slavnosti, včetně zábav atd. Ale používá se dřevěné uhlí, makrely se neobalují, jen se potírají olejem, ve kterém je zamícháno koření. Jinak udil jsem též, klasicky, fakt pro 150 lidí bys potřeboval několik velkokapacitních udíren a velkou obsluhu. Rybí maso je sice mnohem dřív než nějaké vepřové, ovšem musí se hlídat atd. Ale uzený úhoř byla asi moje nejlepší bašta. Potíraný pivem. :)
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Pappi »

Makrely jsou opravdu vynikající, též můžu jen doporučit. Macatá ryba kterou se najíš a hlavně je za malou chvíli hotová. Jedl jsem jí jak uzenou tak pečenou obojí je moc dobré. Zkusím jí ale zaprášit tou moukou, tím vlastně vznikne dobrá křupavá kůrka, tak se dělá např. i kapr po mlynářsku.
Jinak doporučuji, máte-li kdo tu možnost koupit balík makrel od firmy Diana. Ryby jsou již připravené naložené pomazané a stačí jen hodit na gril. Cena za jedno balení je 99,-Kč. Též je děláme nad řeřavým uhlím na klasické trojnožce co známe z našich polních kuchyní pouze místo kotle zavěsím na řetězech mřížku a háčkem můžeme měnit výšku zavěšení nad ohněm.
Nechce -li však někdo udit přímo dobově dá se udit např i v klasické šedé kovové pracovní skříni, též jsem viděl a fungovalo to. Bokem topeniště, trubka do skříňky a do stropu komínek. Koukal jsem jako blázen a pak žral jen jsem se olizoval. :D
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Random »

Díky všem za příspěvky, z toho už něco navařím.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
alistaire
Příspěvky: 127
Registrován: 12 Bře 2008, 11:24
SHŠ: Regiment Mortaigne

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od alistaire »

to Indy: právě u makrel, nebo jiného typu mastnějších ryb je ta mouka "mazárnička". Jednak kvůli tomu, aby na tý rybě byla luxusní kůrčička, ale hlavně kvůli tomu, že se to pak nemusí potírat olejem :)

(nedoporučuju to ale moc při přípravě na roštu nebo plechu, že...)

ovšem, chce to přiměřené vzdálenosti od uhlíků (nervát to naprudko).
Co řeknu, to sedí...
Nerad bych seděl za to, co řeknu.

http://www.mortaigne.com Projekt rekonstrukce vojenské jednotky z období třicetileté války
Obrázek
http://tricitka.brodec.org Diskusní fórum pro zájemce o třicetiletou válku
alasvarcka
Příspěvky: 16
Registrován: 22 Led 2009, 15:26
Místo/Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od alasvarcka »

Kateřina napsal:Oni to nenechávají ty psíčky vylizovat, oni s nimi ty talíře ometají a vytírají :alien: :D :D
ne že by to přímo souviselo s kuchyní, ale moje babička mi vyprávěla, že ještě pamatuje používání jednodenních kuřátek na vytírání.............no nádobí ne, že... :lol:
Mluvíš-li pravdu, měj koně u vrat a jednu nohu ve třmenu. Čínské přísloví
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Bilajz »

Znali v 15. stol uz neco takovehoto http://afazole.sweb.cz/p-seton.htm Prijde mi to jako celkem dobove uskutecnitelne, jen ten alobal by chtel nahradit necim jinym (je tam nutna vrstva proti te hline).
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

To asi znali mnohem dříve - ve starověku. Spíš to není pro středověk disponující kuchyní příliš typické :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Mahy »

My jsme místo alobalu v Setonově hrnci používaly listí. Ale už si bohužel nevzpomenu jaké. Bylo to za dob mých pionýrských táborů :D
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Bilajz »

Oni celkem funguji i ty koprivy, ale je to s nima takove celkem slusne drbani. Ale je fakt, ze pripravou se v pohode zabavilo 20 decek na cele odpoledne :-)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Klidně bych použil lipové listí, dělali jsme v něm dříve kdeco :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Pike »

Ideální je podběl nebo devětsil, ty listy mají správnou velikost. K použití by sváděl i lopuch, ale ten je hořký.
Alobal je na pendrek, protože není prodyšný, takže se ztrácí hlavní kouzlo téhle úpravy, kdy se maso napůl peče a napůl dusí.

...a do (evropského) středověku to asi fakt moc nepatří. ;)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Pike napsal:
...a do (evropského) středověku to asi fakt moc nepatří. ;)
Mno možná dožádného středověku - metalurgie výroby hliníku je docel anovodobá záležitost... je to dost průmyslová technologie

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Pike »

Já vím. :) Myslel jsem Setonův hrnec, ne alobal. ;)
Avatar uživatele
MadHamster
Příspěvky: 29
Registrován: 30 Dub 2009, 07:38
SHŠ: Tizon
Místo/Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: Libušín 2010

Příspěvek od MadHamster »

Já teda nevím kaj jinam to fláknout, recept na to moje sušené maso


170ml(jedna flaška) Sojové a worcestrové omáčky a půl pytlíku sušeného česneku na 2kg hovězí zadní kýty

Maso bylo nakrájené na plátky(po vláknech, ne proti nim) 4-6mm, na tohle bych si dával bacha a držel bych se téhle tloušťky, já musel nařezávat a dosušovat některé kousky kde mi ujel nůž.

Marinovalo se to 16 hodin v ledničce, Před sušením pořádně oždímat od marinády/očistit od zrnek česneku. Plátky masa sem vždycky propíchnul dvěma párátkama a zavěsil za ně na rošt, můžou se na něho i jen tak položit, ale pak se vám to bude kroutit. Pokud by ste to zavěsili na rošt jen tak přehozením přes šprušle, mohlo by se vám stát že to na tom místě neproschne.

Maso bylo sušené v horkovzdušné troubě s pootevřenými dvířky nejdříve na 80 stupňů po dvě hodiny(tohle fakt nemá žádný mnohobuněčný parazit přežít) a následně 7 hodin na 50 stuňů(tohle ale bude záviset na tom jak moc je to maso uleželé a jak dobře ste vyždímali marinádu), maso by si mělo ponechat část svojí vlhkosti tak aby bylo ještě dostetečně pružné a ohebné, když z toho uděláte čipsy tak se vám to bude blbě žvýkat :D

Jinač dostatečně prosušené maso poznáte podle toho, že už není ve středu plátku růžové.
"Heresy is like a garden weed, it won't stop feeding until you... BURN THE WHOLE DAMN GARDEN WITH A FLAMER, BURN IT, BURN IT TO HELL!!!!!" "Is there a wittle puppy in the garden? ITS A DAEMON! BURN IT!"
Avatar uživatele
Michal Medvěd
Příspěvky: 19
Registrován: 28 Led 2008, 16:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Michal Medvěd »

Krea napsal: Pro vegetariálny jsem našla ještě pár poznámek o těstovinách a jejich vývoji. Neříkám že to bude masovka, ale pro ty, co jsou na těstovinách závislí, by to mohla být alternativa, co občas jíst na akcích.
(...)
Doufám, že se mi podaří na ně najít nějaký recept.
Pokud tu někdo šprechtí po asterixovsku, zrovna dneska jsem dofotil poměrně solidní knígu zaměřenou převážně na italskou a částečně francouzskou renesanční kuchyni. Až mě překvapilo, jak často se tam vyskytují těstoviny. Přes noc to nadrcám na ftp a dodám odkaz.

Kdybych zapomněl, určitě se mihne v tomhle vlákně http://forum.rond.cz/index.php?topic=343.0
Už teď je tam jedna příjemná publikace (spíš na stedověk), která bere staré recepty a přidává k nim poznatky z vlastních pokusů o realizaci.
Odpovědět

Vrátit se na “Jídlo, pití, kuchyně, vaření, nádobí a vše okolo”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host