Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Olaff »

Je to v pohode, nehori.... Aj tak pochybujem, ze ostatne veci k tomu stihnem doladit skor ako cez zimu, ked na to budem mat cas... Ale ist na burzu vetese a nic nekupit je hriech... ;)
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Kateřina »

Na jednotlivých fórech LH se mu s dotazem na výrobce nebo prodejce kotlů tak leda vysmějí a budou jej odkazovat z RS do VS či PS a opačně dle jeho časového zařazení, doprovázejíce své "rady" "duchaplnými" poznámkami :roll: Ale podívat se a inspirovat, to ano, to tam může.
Nejjednodušší bude, když napíše na LH do Poptávky přesnější specifikaci kotle a trojnožky, o jaké by měl zájem, přibližnou představu o ceně, přečká další dávku "humorů" a možná se časem najde nějaká konkrétní a vážně myšlená nabídka...

Ale jsem ráda, že se nabídky trošku rozhoupaly - já jsem prostě jen koukla na net a co jsem našla, to jsem postla. Svůj "rodinný" kotlík máme vyřešený (vycínovaný železný pětilitr) a družina se musí spokojit s tím, co jí koupíme. Pokud budou chtít něco drahého, musí si našetřit :D
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Olaff »

Katerina: Az take hrozne to tam nie je, aspon ja som to zatial nezazil, skor naopak, pri spravne polozenej otazke sa nemaju ludia problem podelit. A navyse, humor je korenim zivota...:D

Takze ked sa neozvu z Polska Siegfriedovi, tak plasnem cosi kamsi na lh.cz. Ale ako vravim, az tak strasne mi to nesuri, aby to nepockalo par mesiacov, riesit mam toho stale dost.... ;)
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Kateřina napsal:Na jednotlivých fórech LH se mu s dotazem na výrobce nebo prodejce kotlů tak leda vysmějí a budou jej odkazovat z RS do VS či PS a opačně dle jeho časového zařazení, doprovázejíce své "rady" "duchaplnými" poznámkami :roll: Ale podívat se a inspirovat, to ano, to tam může.
Nejjednodušší bude, když napíše na LH do Poptávky přesnější specifikaci kotle a trojnožky, o jaké by měl zájem, přibližnou představu o ceně, přečká další dávku "humorů" a možná se časem najde nějaká konkrétní a vážně myšlená nabídka...
Možná sis to spletla se serverem ceskyserm.cz, Pokud se zeptá na konkrétně nýtované kotle z Polska co jsou k dostání na trzích na bitvách v polsku tak mu někdo odpoví protože na RS jich mají lidé spoustu. Na rozdíl od gotiky... Jinak jsem nepochopil význam vycínování kotle ze železa... asi aby se v něm nedal zasmažit základ? Nebo to má nějaký jiný funkční význam? Vždy jsem si myslel, že se cínují měděné kotle kvůli měděnce...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Kateřina »

Siegfried napsal: Možná sis to spletla se serverem ceskyserm.cz, Pokud se zeptá na konkrétně nýtované kotle z Polska co jsou k dostání na trzích na bitvách v polsku tak mu někdo odpoví protože na RS jich mají lidé spoustu. Na rozdíl od gotiky... Jinak jsem nepochopil význam vycínování kotle ze železa... asi aby se v něm nedal zasmažit základ? Nebo to má nějaký jiný funkční význam? Vždy jsem si myslel, že se cínují měděné kotle kvůli měděnce...
Bane, všimla jsem si, že tážící se začátečníci bývají dost často vysmáti a odbyti rádovyvtipnými poznámkami. Logicky pak jdou jinam. Myslím, že je škoda připravovat se takto o lidi, kteří mají o "oživování historie" zájem...
No jo, polské - ale jak (a proč?) má někdo, kdo si kupuje kotel třeba porvé vědět, že si má koupit nějaký polský? A pokud má třeba zájem o PS, proč by si měl kupovat polský RS kotel? :oops: Pokud se někdo slušně zeptá na možnost koupě kotle, pak by bylo slušností mu poslat odkaz na prodejce, s případnou informací o ceně nebo podmínkách koupě, bez dalších poznámek. A to je to, co se velmi často neděje. Ale to je OT, tak to pusťme k vodě; oni se o sebe lidi postarají...

Nevím, proč je vycínovaný, už jsme jej tak koupili ;) Možná ho původní majitel používal i na smažení

ADMIN EDIT:
Mimochodem, jíte jáhlovou kaši a jiné pokrmy z jáhel? Jaké s tím máte zkušenosti?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Kateřina:
Abych se přiznal příliš ti nerozumím. V čechách nejsou železné nýtované kotle co fungují příliš k mání. Respektive dělá je třeba Honza černej ale jsou nepřiměřeně drahé. Poláci dosáhli opravdu nízkých cen kterým podle mě zatím neumí nikdo konkurovat. Nýtovaný kotel se dle mých výzkumů konstrukče příliš nelišil celý středověk a asi ani na počátku novověku, lze pouze vysledovat trend od půlkulovitých k "baňatým" tedy nevidím důvod proč se nezeptat na RS forech když tam ty kotle používají stejné, jsou v rekonstrukci historie výrazně dále a hlavně už asi nebue žádná akce na PS či VS ale určitě bude v polsku nějaký RS... takže by to mohl i někdo přivézt.
Nebo máš nějakou konkrétní negativní zkušenost s dotazem na kotel na LH serveru? Moc se mi tomu nechce věřit. Postni sem odkaz na konkrétní příspěvek.
Jinak vycínování na smažení vhodné moc není... a doporučuju to nezkoušet... :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Olaff »

No, takze strucna sprava z burzy vetese v mojej nepritomnosti. Som majitelom medeneho kotlika, vycinovaneho, s objemom cca 5 litrov, vizualna podoba je takmer totozna s tymto: http://www.drakkaria.cz/images_items/ko ... lika_2.jpg

Vyzaduje to mensie upravy, ako vytocit uska a dorobit to oko na zavesenie. Ale zase, za tu cenu, no nekupte to....

200 korun slovenskych... Za tie prachy aj s tymi upravami si myslim, ze celkom dobre, ci nie? :badgrin:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Pokud vypadá takhel tak je pěknej... ale já bych teda už do domu mosaz nepustil :) Ale když je vycínovanej tak snad dobrý... hlavně v tom nesmaž... musíš udržet nízkou teplotu kvůli tomu cínu...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Kateřina »

Siegfried napsal:Pokud vypadá takhel tak je pěknej... ale já bych teda už do domu mosaz nepustil :) Ale když je vycínovanej tak snad dobrý... hlavně v tom nesmaž... musíš udržet nízkou teplotu kvůli tomu cínu...
Já dobře vím, Siegfriede, co umí cín při vyšší teplotě nebo v přímém styku s ohněm. Moc hezky odtéká z nádoby, případně se tato rovnou rozpouští :D

S mosazným kotlem (a takový je krásný :?) máme zatím problém, ale snad nám s ním pomůže vycínování. A pak si založíme kotelnu, protože už budeme mít 4...

Jinak já konkrétní špatnou zkušenost s dotazem na kotel nemám, ale potkali jsme řadu lidí, hlavně začátečníků, kteří si na to fórum stěžovali s tím, že tam nejsou schopni slušně odpovědět na otázku. A co jsem měla možnost vidět na jednotlvých diskusích, s nováčky se tam opravdu moc nemažou.

To Olaff:

Ten kotel je moc pěkný! :thumbleft:

A pojďte už zase radši vařit ;)
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Kateřina napsal:
Siegfried napsal:Pokud vypadá takhel tak je pěknej... ale já bych teda už do domu mosaz nepustil :) Ale když je vycínovanej tak snad dobrý... hlavně v tom nesmaž... musíš udržet nízkou teplotu kvůli tomu cínu...
Já dobře vím, Siegfriede, co umí cín při vyšší teplotě nebo v přímém styku s ohněm. Moc hezky odtéká z nádoby, případně se tato rovnou rozpouští :D
To bylo na Olaffa :) bylo by škoda kdyby si ho pokazil :)
Jinak LH beru jako zatím nejlepší studnici poznání která tu je... :) Ikdyž brodec se snaží šlapat na paty MUHEHE

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Olaff »

Dufam, ze nizkou teplotou sa rozumie vsetko pod 100 stupnov Celzia, ktore bohuzial potrebujem na uavrenie polievky... Alebo azda mas na mysli teplotu zvonku spoaza vrstvy medi???

Asi totiz nie celkom chapem... :oops:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Siegfried »

Olaff napsal:Dufam, ze nizkou teplotou sa rozumie vsetko pod 100 stupnov Celzia, ktore bohuzial potrebujem na uavrenie polievky... Alebo azda mas na mysli teplotu zvonku spoaza vrstvy medi???

Asi totiz nie celkom chapem... :oops:
jasně, je to ok na vaření, cín taje někde mezi 250, 300 myslím teda... Takže bacha kdyby si chtěl zasmažit nejprve cibulku se slaninkou a zeleninou jako základ polévky, to musíš na pánvi nebo v železníém kotlíku... na vaření je vycínování ok :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Romikov »

Tání cínu je v závislosti na obsah olova, nepřekračovat 200 stupňů protože tání začíná na 230. Na 250 je vhodný ke koupání :badgrin:
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
Dášenka
..
..
Příspěvky: 837
Registrován: 04 Pro 2006, 19:08
Místo/Bydliště: Praha

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Dášenka »

Tákže, kuchařský poznatek dnešního večera: Lehce připálený žlutý hrách smrdí jako laciné kafe, takže kávová vůňe nad táborem se dá vysvětlit i tak :lol: Jinak hrachu to moc neuškodilo, po uvaření jsem ho zcedila a chutná jako oříšky, já si ho dám asi s jogurtem, jinak je v plánu ho zapéct s klobásou...
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Středověká a renesanční kuchařka + stolování

Příspěvek od Romikov »

Ta varianta s jogurtem- jen tak něco mne nevyděsí ale do tohoto bych nešel ani za nic, tolik odvahy nemám, raději klobásu, mls.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Odpovědět

Vrátit se na “Jídlo, pití, kuchyně, vaření, nádobí a vše okolo”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti