Co to je pražský svaz

Moderátor: Monika

Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Co to je pražský svaz

Příspěvek od Divous »

A proč zrovna měšťan ze Slaného? Chceš se přidat k nám? Nebo chceš kopírovat již existující projekt?
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
František Poch
Příspěvky: 138
Registrován: 19 Bře 2012, 17:54
SHŠ: Sv.Gothard (Slánská hotovost)
Místo/Bydliště: Kladno

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od František Poch »

S Matesem jsem v kontaktu pane Divous.Jednáme spolu o našem vstupu pod křídla slánské roty.Tábořily jsme s Lipskými vedle vás.Dost jsem to řešil zrovna na letošním Libuchu.Neboj,kopírovat opravdu nic nehodláme.Zaměřovali bychom se na období 1420-1434... žádné zástupné symboly na vlajkách,ani pavézách zatím nehodlám vytvářeti.Spíše něco neutrálního.Proto jsem jak jistě víš,také chtěl udělat,takový malý sněm se Slánskou rotou.Na který jsi byl též samozřejmě pozván.Mělo se to na Libušíně v sobotu večer dořešit,ale nechaly jsme to zatím s Matesem být a odložily to na Lipany...
Naposledy upravil(a) František Poch dne 29 Dub 2014, 19:12, celkem upraveno 1 x.
Svatý Gotharde!Oroduj za nás!
Avatar uživatele
František Poch
Příspěvky: 138
Registrován: 19 Bře 2012, 17:54
SHŠ: Sv.Gothard (Slánská hotovost)
Místo/Bydliště: Kladno

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od František Poch »

Jinak další možnost je začlenění se do pražského svazu pod nějakou ulicí..čímž by zanikly jakékoliv strachy o loupení projektů nebo tak..
nu a proč zrovna slánský měšťaň? Poměrně dobré informace o dění ve Slaném a okolí v době husitských válek,lokální vztah ke kraji a k míst.Jsme z Kladna a někteří z nás ve slaném či blízkém okolí pobývali.(včetně mě) Vybavenost (samozřejmě na všem pracujeme dále) na dobu husitských válek.. atd.. atd.. Jinak řečeno.. Jsme větší polovina rozdělené skupiny Hauberk z Kladna,kterou jsem zakládal.. a momentálně řešíme co a jak dále..Shš již nechceme.. Přemýšlíme tedy v rovině projektu,či přidružení se k nějakému již existujícímu.
To jen na vysvětlenou pro Divouse :occasion5:
Naposledy upravil(a) František Poch dne 29 Dub 2014, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Svatý Gotharde!Oroduj za nás!
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od Divous »

OK ;)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od trener »

Ad František Poch: Neuvažujete o změně názvu shš? Přeci jenom váš název ve spojení s husity... :thumbdown:
Avatar uživatele
František Poch
Příspěvky: 138
Registrován: 19 Bře 2012, 17:54
SHŠ: Sv.Gothard (Slánská hotovost)
Místo/Bydliště: Kladno

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od František Poch »

To fakt není název Shš :D to je recese,která vznikla po odtržení se ze skupiny.Byli jsme takový odpadlíci a více méně v nemilosti.. Takový název bych si opravdu nedal vážně :D
Naposledy upravil(a) František Poch dne 29 Dub 2014, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Svatý Gotharde!Oroduj za nás!
Avatar uživatele
František Poch
Příspěvky: 138
Registrován: 19 Bře 2012, 17:54
SHŠ: Sv.Gothard (Slánská hotovost)
Místo/Bydliště: Kladno

Re: Motivy malovaných pavéz

Příspěvek od František Poch »

Změním..jak jsem výše napsal.Momentálně nejsme v žádném uskupení ;)
Svatý Gotharde!Oroduj za nás!
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Mathias »

Předchozí příspěvky jsem vytáhl z tématu o pavézách, neboť tam jednak nepatří a jednak jsem si při jejich čtení uvědomil, že Svaz a spolky v něm začleněné mohou dohromady tvořit jakousi neprůhlednou masu, v níž se externí pozorovatel může ztratit.

A proto bych zde rád uvedl, co to je pražský svaz.

Pražský svaz jinak řečeno Pražané byl mocenský blok v období husitských válek. Spadala pod něj nejrůznější města a figurovali v něm i rozliční šlechtici na různých pozicích. více viz wiki:http://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%BD_svaz (doplním jen, že uvedený rejštřík měst a šlechticů není úplný).
Nástin jeho fungování je uveden i na začátku Ponaučení o vojsku pražském od Civitas Pragensis:
Civitas vojsko.pdf
(708.78 KiB) Staženo 238 x
Jeho organizační struktura pak zachycena v tabulkách z knihy J. Jurok, Příčiny, struktury a osobnosti husitské revoluce, Veduta 2006
DSC_0085.jpg
DSC_0085.jpg (280.03 KiB) Zobrazeno 7864 x
DSC_0087.jpg
DSC_0087.jpg (284.14 KiB) Zobrazeno 7864 x
Pražský svaz dnes je sdružením spolků a skupin, jež se zabývají rekonstrukcí husitského vojenství a dobového života. Jeho snahou je stavba společného šiku a ležení a utváření nápodoby dobových struktur.
Více na webu, který svého času vytvořil Hynek z Techlovic:
http://prazsky-svaz.eu/dnes.html
A zde tabulka s dnešní podobou svazu:
Svaz - schéma.pdf
(30.56 KiB) Staženo 226 x
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Divous »

Hezky zpracované... ale co si z toho mám vzít? Jako že my, slánští, vlastně patříme pod vás? :clown:
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Mathias »

Přesně tohle to znamená :badgrin: . Tak zahoďte doublety a na Lipanech vás budem potírat pěkně po staru. :badgrin:
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Divous »

Mathias napsal:Přesně tohle to znamená :badgrin: . Tak zahoďte doublety a na Lipanech vás budem potírat pěkně po staru. :badgrin:
Ccc... 8) Jednak děláme poněkud mladší dobu (1469-1474) a za druhé, ať už v minulosti znamenal Pražský svaz cokoliv (a uznávám, že postnutý materiál je dost důvěryhodný), tak dneska je pro mě - při vší úctě - "Pražský svaz" prostě parta Pražáků, co si hrají na Pražáky z husitských válek ;)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
kybl
Příspěvky: 1164
Registrován: 16 Pro 2008, 18:41
SHŠ: Inferno, Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Praha

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od kybl »

Divous napsal:
Mathias napsal:Přesně tohle to znamená :badgrin: . Tak zahoďte doublety a na Lipanech vás budem potírat pěkně po staru. :badgrin:
Ccc... 8) Jednak děláme poněkud mladší dobu (1469-1474) a za druhé, ať už v minulosti znamenal Pražský svaz cokoliv (a uznávám, že postnutý materiál je dost důvěryhodný), tak dneska je pro mě - při vší úctě - "Pražský svaz" prostě parta Pražáků, co si hrají na Pražáky z husitských válek ;)
No v Pražském svazu zas tolik Pražáků není :), Ale to je na dlouho a je to komplikované, Ale teoreticky se to složením původnímu svazu i celkem blížilo :) teda až na ty počty
Gott mit uns
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Divous »

Já vím ;) A musím přiznat, že "Pražani" jsou náš asi "nejhorší" protivník - váš šik budí respekt a posekat se s vámi je pro nás největší výzva. Vlastně za to můžou velkou měrou právě "Pražani", že se Slánská rota během pár let velice silně obrnila, navzdory původnímu předsevzetí býti spíše lehčími :D
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
kybl
Příspěvky: 1164
Registrován: 16 Pro 2008, 18:41
SHŠ: Inferno, Civitas Pragensis
Místo/Bydliště: Praha

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od kybl »

Divous napsal:Já vím ;) A musím přiznat, že "Pražani" jsou náš asi "nejhorší" protivník - váš šik budí respekt a posekat se s vámi je pro nás největší výzva. Vlastně za to můžou velkou měrou právě "Pražani", že se Slánská rota během pár let velice silně obrnila, navzdory původnímu předsevzetí býti spíše lehčími :D
Tak to jsme poctěni :) je pravda že na vás je taky radost pohledět, škoda jen že jste o pár let jinde
Gott mit uns
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co to je pražský svaz

Příspěvek od Divous »

Tohle je vaše práce!!! :evil: A to jsem chtěl ve 40-ti pobíhat po bojišti jen v lehké prošívce! :D
Ale jestli tě to potěší, tak plánujeme rozšířit náš záběr i na 1420-1434, protože v té době je hodně pěkných akcí, kam chceme začít jezdit (já třeba kdysi miloval bitvu O brod, což je dneska mimo můj záběr, a to mě strašně mrzí)
Přílohy
Divous2.jpg
Divous2.jpg (54.79 KiB) Zobrazeno 7836 x
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Odpovědět

Vrátit se na “Pražský svaz”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů