Kandidáti do pranýře

odstrašující případy, nevídané události...
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Olaff »

Marsalek: :clap:
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Lazar »

Pozastavuji se nad myšlenkou že "si každý přeci doma může vyrobit sám", omluvte mne, ale je to jako řict že si nemusím kupovat mikrovlnku protože si ji mohu s trochou studia sám doma vyrobit, nakonec i auto by šlo podomácku. Já se pžiznám. Ruce mi jdou dozadu a když je dám dopředu tak obě točí vlevo. Já si prostě mnoho doma sám nevyrobím, pokud tomu nevěnuji 10-20 x více času než kolik by na to potřeboval profesionál. Ani nebudu počítat zmrvené kusy a úroveň řemeslné výroby ve středověku nebyla nízká, zatímco moje ano. Čas jsou peníze, takže takový výrobek se docela prodraží, jenže já se potřebuji vzdělávat a vylepšovat i v jiných oborech, třeba těch které mi poskytují peníze na jídlo.

Nevím jestli se doba změnila tak moc, ale já bych za rok jako student dohromady volných 10 tisíc nedal - krom toho dobře postavená postava která stojí 10 tisíc? Jistě, pokud ji chceme aby -vypadla- ale nebyla komplet funkční, to jistě půjde. Jen kvalitní přilba a zbraň jsou položka za 8 tisíc minimálně. Prošívka která alespoň trochu chrání = 3000,- Kvalitní boty? 2,5 - 6 tisíc. Len, tak 4 metry = cca 500,- , vlna tak 2-3 metry = cca 800 kč. Základní doplňky typu opasek, cca 1000,-, čapka nebo kápě cca 400,- (protože na některé akce ho bez toho stejně nepustí). Nyní máme divadelního panáka do bitvy co přežije nejteplejší léto. Tak ho zkusíme oživit - na spaní alespoň dvě deky, i když bude asi klepat kosu = 500,- , pokud bude zima, tedy nebude jezdit na akce pouze od června do září tak raději náklady na oblečení nejméně zdvojnásobit. Nějaké doplňky třeba na konzumaci jídla = 1000,-.

Sečteno a podtrženo:
Divadelní nuzný panáček do bitvy: 16 200 - 19 700 korun českých.
Trochu oživený divadelní nuzný panáček nejen do bitvy: přibližně 20 000 korun čekých a více.

Možná že tu jedoduchost a levnost vybavování malinko, jen malinko, lakujeme na růžovo. Tak buďme tolerantní, ať si každý ukousneme trochu toho našeho historizujícího koláče.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Žoldák
Příspěvky: 216
Registrován: 21 Črc 2010, 22:06

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Žoldák »

Lazare, budu s tebou malinko nesouhlasit. Ale jen s tím závěrem. Většina lidí zde vystavených nacpala do hrůzovýbavy minimálně tu dvacku a to bez jakékoli znalosti problematiky. Ve většině případů, které se tu objevily, nejde o nedostatek peněz, ale o nedostatek znalostí, případně pokory se přiznat, že něco nevím a zeptat se. Na kolik ceníš dotaz, vznesený tady na foru a získání odpovědi na něj? Prostě si myslím, že to v drtivé většině není o penězích, ale o lenosti si zjistit, za co je mám utratit. A malinko i o tom, že za dvacet tisíc sice postavím solidně vypadajícího pěšáka, ale ne hustokrutýho řitíře.
Kdo není ochoten bránit svoji svobodu, nesmí se divit, že mu občas pod okny zaparkují cizí tanky.....

Kdo překove meče v pluhy bude orat pole pro ty, kteří to neudělali.
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Lazar »

Jistě, tady na fóru se člověk zeptá "Jak postavit rytíře", vsadím se že jedna z prvních tří odpovědí bude "Na to nemáš, zapomeň na to, udělej něco úplně jiného", jak se tu již mnohokrát stalo, a to i ve velmi arogantní formě. Jsem ale rád že jsou tu i lidé kteří si uvědomují že tím vlastně škodí vlastnímu cíli povznést obecnou úroveň.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od MLuks »

Nejradši bych napsal něco ve stylu "nemáš na to, nedělej to", ale podívejte se třeba na smraďocha Czernozuba, který na akcích sockuje pívo, ale vybavení má na zatraceně dobré úrovni.
Ostatně co by si ten člověk měl vyrobit vlastnoručně? Oděvy ušije i laik, kterého nikdo neučil stehy a sám si je výmýšlel (já 8) ), šití z kůže a následná výroba tašvice či připevnění přezky na opasek není taky žádná věda. Jó, boty jsou jiná liga, ale dnes když se dá dovoz z Pakistánu koupit do 2 tisíc mi přijdou jako celkem pohodová položka oproti GOTICKÝM vysokým gumákům za 3500. Helma od Diopana (zase ho propaguju...) z dvojky plechu jsou 3000.
Když jsme to počítali, tak aby člověk jel s námi na akci, potřebuje cca těch 15.000 kaček. Na bydlení v iglůčku postačí o dost méně, jelikož nepotřebuje nic pro táborový život.
Chudý STUDENT by dovedl tyhle peníze vyčlenit kdyby nechlastal jak doga a nepálil jedno cigáro za druhým. Já si cigarety odpustil a myslím, že tu desítku či dvacítku ročně bych při studiu bez problémů uvolnil. (a to jsem předtím uvolnil dvojnásobek na úplné hnoje)

Co jsem tím chtěl říct? Že se opravdu stačí trošičku snažit a i tomu studentíkovi se může dostat pochvaly jakou to má ale pěknou výbavu :thumbup:
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Lazar »

Nevím jak na to odpovědět, Česneku, než opsáním svého předchozího příspěvku.

Jenom dodám že ručně šité domácí věci náhodně vymyšleným stehem, mnohdy křivě (jak takové domácí mnohdy vypadá, netvrdím že u tebe, třeba jsi talentovaný) nejsou úplně tak to pravé ořechové také. A ne každý to umí. To že ty jsi talentovaná švadlena ještě neznamená že všichni jsou talentovaná švadlena.

V zásadě jsem chtěl říci že peníze někdy problém jsou. A radši někomu dovolím trochu ahistoričnosti a třeba mu taky něco půjčím ze svého šatníku, než abych lidem říkal striktně "Nemáš na to, nejezdi", z nějakého důvodu si totiž myslím že pozitivní motivace je lepší nežli negativní. Oni takoví keckové jsou někdy prospěšní v dlouhodobém měřítku. Třeba jedna taková kecka ke které byli lidé shovívaví založila Sousedy Pražské, a podívej kam se to vyvinulo k dnešnímu dni.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
MLuks
Příspěvky: 1041
Registrován: 06 Ún 2009, 07:03
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od MLuks »

Jo, založila je kecka, nabrala kecky (včetně mě, aby bylo jasno i neznalým) a pak se to časem zásadně pohnulo - pokud ale někdo začíná na "zelené louce", může začít i na lepším levelu ;)
Ohledně těch stehů - můj první výtvor stále nosí Bohun a nevím o žádné stížnosti. Jak už jsem tu kdesi od kohosi četl: "nejsou lidé nešikovní ale líní"
No a k té negativní "motivaci" - ono se snadno píšou sprosté a arogantní příspěvky, když se po internetu nedá dát pěstí, že? :lol:

Tak a tím tady raději končím, než se to zvrhne ještě víc.
Česneku třikrát více než velí zdravý rozum !!!
https://www.facebook.com/Smiricti
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Lazar »

Martin Moudrý napsal:"nejsou lidé nešikovní ale líní"
Pěkný citát. Škoda jen že je to úplná blbost ;)
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
Jája
Příspěvky: 124
Registrován: 30 Dub 2011, 18:08
SHŠ: Gléva Jana Smiřického
Místo/Bydliště: Říčany

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Jája »

Lazare,věř tomu,že není.
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Random »

Nebudu bojovat za vlastní nemohoucnost, ale souhlasím zcela a úplně s Lazarem. Boty jsem šil jen dětem, a jednou, podruhé to zkoušet nebudu a raději odložím o nějaký ten litr víc (jako příklad, bylo toho víc ...). Tak to je.

Když se mi hlásí nováček, tak ho na těch 20 K upozorním taky. Kvalitní a dobře vybavený hadrák do čtvrté řady se na míň nedostane. Zlevní si to vlastní výrobou, to ano, ale ne o moc. A zhusta na úkor výsledku.

Druhá věc je ta, že ty peníze nemusí vytáhnout z kapsy najednou, raději bych to viděl rozložené do dvou sezón, první "civil", jestli vydrží, a pak může kupovat dražší věci do pole. Ale na to má málokdo morálku. Většinou chce každý rovnou do války :badgrin:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Kuno »

Noji ale každý nebo aspon většina chtějí přece hned být statečnými rytíři bez bázně a hany aaaa máme přeci tu demokracii... :D :D :D
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Maršálek »

...a proto jsem Kuno JÁ ten statečný rytíř ;)

Souhlasím s Lazarem a Randomem a za tímhle mým (naším) názorem stojí překvapivě viditelný výsledek - projekt Hradeckého dvora, který má letos na podzim 13 let (už skoro 3 roky vypadá, že by to nemusela být taková keckařina, jak začínala :lol: ).

Aby se člověk vybavil účelně, pokud možno dobře a za co nejméně peněz, musí mít možnost průběžně konzultovat a mít svého patrona, který mu pomůže a směřuje ho v jeho úvahách, cílech i cestách, kterými je chce dosáhnout (záměrně nepíšu „vede ho“). V opačném případě se dostáváme z extrému KECKA do extrému MÁM BOTY OBRACENKY A TAK JSEM KONEČNĚ LH A VŠICHNI OSTATNÍ JSOU NULY. Mnozí z nás by si tu mohly sáhnout do svědomí ;)

K penězům - kdo z nás tu určuje minimální výbavu pro univerzálního středověkého vojáka a na základě jakých zažitých obecných zkušeností? Kdo z nás tu určuje míru průměrné šikovnosti, rovnající se středověkému řemeslníkovi? Já sám jsem původní profesí řemeslník - vystudoval jsem sochařinu a restaurování kamene a nějakou dobu jsem se tím živil. Podílel jsem se na pár docela zajímavých zahraničních projektech a mám pocit, že za mnou něco hmatatelného zůstalo. Za těch cca 8 let praxe, několik katedrál a paláců jsem se naučil, že řemeslně jsem sotva na počátku a mám se hodně co učit. Stejnou optikou nahlížím i na řemeslné zpracování v rámci našeho koníčku a co sám neumím - tedy prakticky všechno, to si zadám u těch, co umí. Ručně jsem si ušil cca půl truhly oděvů a doplňků a sakra nemám pocit, že by se to úrovní zpracování byť i jenom blížilo originálům. To jsem tedy oproti některým z vás v tak těžkých depresích, nebo jenom nejsem naivní romantik?


Nějak jsem zapomněl, co mělo být cílem mého výlevu. Možná myšlenka, že bychom se měli zamyslet nad tím, co sami hlásáme a pokud vytváříme nějaká pravidla, pak bychom měli jít sami vzorem a přijmout kritiku. Pokud jsme si při hraní svých rolí a pořizování vybavení sami stokrát naběhli a někdo nám pomohl se zorientovat, potom bychom měli být schopni to zájemcům, byť stejně pitomě naivním, jako jsme byli svého času my sami, to oplatit. Podle mého mínění to nevězí v penězích, manuální zručnosti, nebo takzvané lenosti se vzdělávat, ale v umění zorientovat se v nepřeberném množství dostupných informací. Umění najít ty cenné informace a oddělit je od balastu, mýtů a zjevných blábolů. To asi sebenadšenější laik nedokáže bez dlouhodobé pomoci.

P.S. hranice toho, co považujeme za magické LH se stále posouvají a pokud vím, nedosáhne na ni nikdo z nás. O to je úsměvnější, když o sobě majitelé kované helmice, nebo ručně šitých bot hrdě rozhlašují, že oni jsou v tom prestižním LH klubu, který s nelibostí shlíží na „králičí kožky“ :badgrin:
Avatar uživatele
Bormi
Příspěvky: 26
Registrován: 08 Črc 2008, 09:52
Místo/Bydliště: Osek

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bormi »

Maršálek: ..."Pokud jsme si při hraní svých rolí a pořizování vybavení sami stokrát naběhli a někdo nám pomohl se zorientovat, potom bychom měli být schopni to zájemcům, byť stejně pitomě naivním, jako jsme byli svého času my sami, to oplatit. Podle mého mínění to nevězí v penězích, manuální zručnosti, nebo takzvané lenosti se vzdělávat, ale v umění zorientovat se v nepřeberném množství dostupných informací."...

:clap:

Každý někde a nějak začíná a je to hodně o tom, kde začíná. Pochybuji, že si někdo řekne: "Tak a teď budu šermíř" následně nastoupí do knihovny, propátrá net, rok - dva studuje a když nabyde dojmu, že se začíná orientovat, tak se dá k nějaké skupině (jejíž úroveň si samozřejmě ověřil) a začne stavět postavu. To asi ne. Nebo je tady snad někdo, kdo to takhle udělal?
Myslím, že si mohu troufnout tvrdit, že v začátcích je to téměř výhradně o mentorování "starších" členů skupiny. A teprve když se dotyčný nespoléhá jen na rady "zkušenějších" a sám si rozšiřuje obzory, může se dobrat něčeho relevantnějšího. A jsme zase u toho proč kdo tento koníček dělá. I ten, kdo primárně nestojí o studium historie a jde mu o akčnost, romantiku či co ještě, by to třeba rád dělal pořádně po všech stránkách, ale spoléhá se na "dobré" rady ve víře, že rádci "vědí". Když pak na něj naběhne "LH fašista" a slovně ho rozcupuje, šance na obrácení na "pravou víru" je stejná jako šance na nasrání a zatvrzení. Kdežto, když mu někdo rozumně vysvětlí, jak se věci mají, šance na pochopení a zlepšení je rozhodně větší.
Samozřejmě se najde blb, který je nepoučitelný. Stejně tak i blb, který si tady pročte vlákno, pořídí si ručně šité obracenky a rázem je mistr kritik. Zkrátka všechno je o lidech a tak si myslím, že s lidským přístupem lze dokázat nejvíc.
Když mluvíš, dbej aby tvá slova byla lepší než mlčení.
Avatar uživatele
Miten
Příspěvky: 35
Registrován: 23 Zář 2011, 13:04

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Miten »

Já jsem amatér, vlastně jsem ted ve fázi, kdy pořizuji výbavu na husitu střelce. Nebýt mého dobrého přítele Bahňáka, tak by to se mnou bylo opravdu špatné. Vím o sobě jaké kraviny dokáže vyplodit neznalost, představy z pohádek a jiné, proto vždy jdu za kamarádem a debatujeme. Pak je tu ještě kamarádka co šije, a ta je hodně kritická! :D Ta mi také dost pomáhá, at už s výbavou, nebo konzultace. Jsem chudý student, muzikant a mám nestálou práci, takže na něco našetřit je pro mě trošku složitý :). Ovšem díky mojim přátelům mám pocit, že když už něco kupuji, nebo si vyrábím, tak že to bude k něčemu (mám to totiž předem zkonzultované). Nevím jak dlouho mi to bude trvat, ale letos to rozhodně asi nebude, protože z výbavy jsem zatím stihl pořídit tuniku, boty od Matese a ted se mi vyrábí nohavičky a kapucka, chystám se na tvorbu prošívky. Do toho ještě šetřím prachy na dodělání jedné historické origo šavle :).

Tímto bych chtěl poděkovat přátelům, pranýři a bazar.arms.cz !
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Czernozub »

Čistě mezi řečí, pořízení základní výbavy pro blátošlapa ála wothanburg, tj. civilu, nějakého spaní, opasku a věcí na jídlo, křesadla apod, jsme spočetli tuším na 3500. Počítá to s vlastnoručním šitím, a to i bot(krpce/obracenky). Jednoduchá helma vyjde na dvojku, a prošívku když se člověk hecne ušije s náklady na materiál taky ke 2k.

A nedávej mě za příklad Česneku, budu se červenat!
Pěchota z přesvědčení.
Odpovědět

Vrátit se na “SSB pranýř”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů